فعالان فضای مجازی بررسی كردند؛

ایرادات طرح نظام جامع مدیریت داده های كشور

ایرادات طرح نظام جامع مدیریت داده های كشور

به گزارش الف دانلود فعالان فضای مجازی طرح نظام جامع مدیریت داده های کشور که اخیرا در مجلس مطرح گردیده است را ناقص و موازی با وظایف شورایعالی فضای مجازی عنوان کردند.به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، پنجاه و پنجمین محفل هم افزایی فعالین فضای مجازی پاک به مبحث «نظام ناقص مدیریت داده های کشور» با محوریت نقد و بررسی طرح مجلس برای تبدیل سازمان ثبت احوال به سازمان داده کشور اختصاص یافت.
طرح نظام جامع مدیریت داده های کشور با هدف تسهیل عرضه خدمات الکترونیکی به مردم اخیرا در مجلس مطرح گردیده است.
در این طرح ۵ مبحث شامل تفکیک سازمان ثبت احوال از وزارت کشور و ایجاد سازمان مدیریت داده های کشور (ماده ۱)، تفکیک مرکز ملی تبادل اطلاعات از وزارت ارتباطات (ماده ۱۶)، ایجاد شورای هماهنگی و نظارت بر داده های کشور (ماده ۵)، منع تبادل اطلاعات مگر طبق ضوابط سازمان (ماده ۷) و تشکیل سامانه ملی داده ها (ماده ۱۰)، پیشنهاد شده است.
منوط کردن تشکیل پایگاه داده جدید توسط دستگاههای اجرایی و یا اشخاص به گرفتن مجوز از سازمان (ماده ۱۱) و هم ثبت سابقه تراکنش داده ها و نظارت مستمر بر آن از جانب سازمان جهت پیشگیری از سوءاستفاده (ماده ۲۳) از دیگر نکات مهم در این طرح است.
فعالان فضای مجازی در این جلسه با انتقاد از ناپختگی این طرح، وجود یک سازمان جدید در مورد مدیریت داده ها را الزامی ندانستند و معتقدند که اگر حتی قرار باشد سازمانی در مورد مدیریت داده ها شکل بگیرد باید ذیل شورایعالی فضای مجازی و یا مرکز آمار ایجاد شود.
طرحی بدون برنامه ریزی و غیر عملیاتی
در این نشست عاطفه موسوی فعال فضای مجازی ضمن اشاره به انتقاداتی که به این طرح وارد است، اظهار داشت: این طرح دارای نقاط منفی و مثبتی است اما نقاط منفی آن با هدف اصلاح در این نشست مورد بررسی قرار می گیرد.
وی ضمن اشاره به اینکه در این طرح با عنایت به این که مقرر است سازمان مدیریت داده های کشور به جای سازمان ثبت احوال ایجاد شود، اظهار داشت: نخستین نقدی که به این طرح می شود این است که این طرح تنها به داده های هویتی مورد توجه قرار گرفته و به نظر می آید تنها داده های هویتی افراد مدنظر است. این در شرایطی است که داده هایی که در کشور وجود دارد در ارتباط با داده های هویتی، قضائی، مکانی و اقتصادی و ارتباطی می شود.
موسوی ضمن اشاره به سازمان ملی داده و ایجاد شورایی که در این سازمان با حضور برخی وزرا مقرر است ایجاد شود، اظهار داشت: در عصر امروز و در دنیایی که از API های مختلف استفاده می شود این گونه مدیریت داده از نظر فنی درست نیست و امروز دیگر ترسیم مرز مشخص برای داده ها در سازمان های دولتی، غیر ممکن است.
وی با اشاره به اینکه این سامانه ملی مقرر است در حوزه دسترسی به داده های سازمان های مختلف قانونگذاری کند، افزود: علاوه بر این، مبحث تجمیع داده ها در این طرح مطرح گردیده است که از نظر فنی و ساختاری با ایراد روبرو است. به نظر می آید این طرح، تنها به مدیریت داده و یکپارچه سازی توجه دارد و دغدغه امنیت و حفظ داده ها در آن دیده نشده است.
موسوی ضمن اشاره به اینکه در این طرح تنها سازمان ثبت احوال که خود ذینفع داده های هویتی افراد است، نقش مسئول داده را ایفا می کند، اظهار داشت: این درحالی است که به نظر می آید این سازمان نباید مسئول داده ها باشد و احتیاج به یک نهاد ناظر احساس می شود.
وی اظهار داشت: حتی در قانون حفاظت از داده های اتحادیه اروپا( GDPR ) هم بخش دولتی برای تبادل داده ها پشتوانه این قانون است، اظهار داشت: در کشورهایی مانند آمریکا و روسیه هم مبحث حفاظت از داده ها، با قانون تنظیم گری به جای قانون مدیریتی حل می شود و برای مثال کمیسیون های بازرگانی و ارتباطات فدرال آمریکا مسئول قانونگذاری حوزه داده هستند و در این کشور مسئولیت ها تقسیم بندی شده است. اما در این طرح مبحث استراتژیک مدیریت داده، کاملاً سختگیرانه و غیر عملیاتی و بدون برنامه ریزی دیده شده است.
سازمان ملی داده در موازات شورایعالی فضای مجازی
در این نشست حمیدرضا هادی پور فعال حوزه فناوری اطلاعات هم اظهار داشت: فارغ از ایرادات شکلی، این طرح دارای چند باگ اصلی است. به نحوی که نهادسازی موازی با شورایعالی فضای مجازی در لایه حکمرانی و سیاستگذاری دارد.
وی اظهار داشت: در مصوبه نظام هویت معتبر مصوب شورایعالی فضای مجازی، سازمان ثبت احوال یک IDP است و اگر بخواهد مطابق این طرح به یک سازمان ملی داده تبدیل گردد، با این مصوبه شورا، تعارض منافع خواهد داشت.
هادی پور اظهار داشت: این طرح در زمینه نگهداری و تبادل داده هم با مرکز ملی تبادل اطلاعات تناقض دارد. در این طر ح مقرر است داده ها در سامانه ملی تجمیع شود و با این وجود شاهد یک چالش اصلی و تضاد در حکمرانی بین قوا به وجود می آید.
وی اضافه کرد: این طرح هم ارز قوانین مجلس، شوراهای امنیت ملی، انقلاب فرهنگی و فضای مجازی است و به نظر می آید مطابق وظایفی که به این سازمان محول شده است، مصوبات شورایعالی فضای مجازی ابتر می شود و این شورا حق اختیار مصوبات در حوزه داده را نخواهد داشت.
فعال فناوری اطلاعات ضمن اشاره به اینکه چالش بین قوا در این طرح هیچ منفعت دیگری ندارد، تصریح کرد: به نظر می آید نگارنده این طرح، شخصی در سازمان ثبت احوال بوده تا این سازمان را از قانون مدیریت خدمات کشوری جدا کند.
وی تصریح کرد: رویکرد این طرح به شکلی کپی از مصوبه ۵۴ شورایعالی فضای مجازی است و با این وجود شورایعالی فضای مجازی در حوزه داده ای کشور و نقش تنظیم گری گرفتار چالش می شود.
به گفته هادی پور این طرح اساساً نظام قانونگذاری را با مشکل مواجه می کند و سرمنشا اختلافات اساسی خواهد شد چون که خیلی از قانون ها با هم تداخل پیدا خواهند کرد.
چرا سازمان ثبت احوال؟
امیری کارشناس فضای مجازی هم در این جلسه اظهار داشت: طرح ایجاد سازمان ملی داده چند ایراد اصلی دارد و اگر قرار بود مدیریت داده داشته باشیم باید این مدیریت ذیل مرکز آمار شکل می گرفت. نه اینکه سازمان ثبت احوال که تنها دیتای هویتی افراد را دارد، کل دیتای کشور را در اختیار بگیرد.
وی تصریح کرد: همه کشورها در حوزه دیتا، مدیریت توزیع شده دارند و مدیریت تجمیعی داده ها از نظر فنی امکان پذیر است.
احسان کیانخواه فعال فضای مجازی هم در این جلسه با طرح این سوال که چرا مدیریت داده های کشور باید در اختیار سازمان ثبت احوال قرار گیرد، اضافه کرد: متصدی آمار و گزارشات کلیدی نظام، مرکز آمار است. از طرفی اشکال جدی در این طرح، فراقانونی دیدن سازمان ملی داده است. به نحوی که این سازمان هیچ ناظر جدی نخواهد داشت.
وی اظهار داشت: به نظر می آید مجلس در این قانون هیچ بحث نظارتی را بر خود قائل نبوده است.
به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، مبحث دیگری که در این جلسه عنوان شد این بود که چرا به جای اینکه دولت پیشنهاد تشکیل سازمان را در چارچوب لایحه بدهد، مجلس به این عرصه ورود کرده است. حتی اجرای این طرح می تواند به موازی کاری با شورای اجرایی فناوری اطلاعات و هم شورایعالی فضای مجازی منجر شود و ضمانت اجرایی مصوبات این شوراها از بین می رود.
به گفته فعالان فضای مجازی، در این طرح به مفاهیم حوزه داده و اطلاعات کشور، توجه دقیقی نشده است.

1400/02/21
22:03:49
0.0 / 5
515
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
الف دانلود