راه اندازی IXP برای رفع انحصار واردات اینترنت

راه اندازی IXP برای رفع انحصار واردات اینترنت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق اندازی نخستین مرکز تبادل داده (IXP) بین المللی ایران برای رفع انحصار واردات اینترنت اطلاع داد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، در مصوبه ۴-۳۱۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آمده است که مطابق با مدل اقتصادی تدوین شده، در مصوبه جدید اشخاص حقوقی ایرانی مجاز هستند مراکز تبادل داده (IXP) ایجاد کنند و شرکت ارتباطات زیرساخت هم برای به ایجاد و نگهداری این مراکز در قالب طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات موظف شده است.
علاوه بر این، تمام اشخاص حقوقی ایرانی با داشتنAS Number مستقل، مجاز به اتصال و تبادل ترافیک بر بستر IXP هستند. ازاین رو تمام صاحبان محتوا، پلت فرم ها، پیام رسان ها و فراهم کنندگان خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات می توانند با اتصال به مراکز IXP برای تبادل و peering پهنای باند محتوای خود با دارندگان پروانه و یا سایر اشخاص اقدام نمایند.
در این راستا محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در توییتر نوشت: نخستین مرکز تبادل داده (IXP) بین المللی ایران در منطقه ویژه اقتصادی پیام، آماده ورود به مدار فعالیت شد. ‏این مرکز مهم ترین زیرساخت «رفع انحصار» واردات اینترنت در کشور و نخستین گام برای رفع انحصار است.
وی پیش از این درباره انحصار شرکت زیرساخت اظهار داشته بود: این شرکت پس از خصوصی سازی بعنوان بخش دولتی مخابرات فعالیت خویش را شروع کرد. با قانونی که در اجرای سیاست های کل اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی مخابرات مطرح و توسط مجلس تصویب گردید حالا اینترنت در ایران به صورت انحصاری در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفته است. ما در تلاش هستیم با تفسیرهایی که از این قانون وجود دارد و اختیاراتی که دولت دارد، تا پیش از اتمام دولت دوازدهم، شرایطی را فراهم نماییم که واردات پهنای باند از راه شرکتهای مختلف میسر و انحصار شرکت زیرساخت شکسته شود.
آذری جهرمی خاطرنشان کرده بود: بر این اساس ما نخستین مرکز داده بین الملل (IXP) را با نام منطقه ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموعه فرودگاه پیام دایر کردیم. این مرکز یکی از اجزای شبکه ملی اطلاعات است که در سند مصوب آمده است. زیرساخت این شبکه فراهم است و کارهای فنی هم انجام شده تا ما را به سمتی ببرد که تا مرداد ۱۴۰۰ انحصار را از شرکت زیرساخت برداریم. هر چند کار دشواری است اما تمام تلاش خویش را به کار می گیریم.

منبع:

1400/03/09
10:18:00
0.0 / 5
447
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
الف دانلود