گزارش فناوری مهر؛

سخت گیری اروپا بر جولان آمریكا در فضای مجازی

سخت گیری اروپا بر جولان آمریكا در فضای مجازی

به گزارش الف دانلود کشورهای اروپایی این روزها با وضع قوانین جدید بر شرکتهای فناوری آمریکایی و اعمال جریمه و سخت گیریهای بیشتر در کوشش برای کاهش قدرت و سلطه این شرکت ها هستند.به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، اتحادیه اروپا به سرعت برق و باد به رهبر قانونگذاری در صنعت فناوری تبدیل گشته است. در سالهای اخیر کشورهای اروپایی تلاش کرده اند در حوزه های مختلف همچون حفاظت از اطلاعات، اطلاعات بخش دولتی، روابط پلت فرم ها و کسب و کارها، حریم خصوصی الکترونیکی، امنیت سایبری، کپی رایت، قرارداد برای تأمین محتوای دیجیتال و قرارداد برای فروش آنلاین کالاها و محصولات قانون وضع کنند.
این در حالی است که این اتحادیه قانونگذاری برای مقابله با چالش های ناشی از سلطه شرکتهای بزرگ بر بازار را هم در دستور کار خود دارد. بدین سان صنعت فناوری در سالهای آینده شکل تازه ای به خود خواهد گرفت.
بنابراین تعجبی ندارد که قانونگذاران اروپایی الهام بخش همتایان خود در کشورهای دیگر همچون برزیل و استرالیا هم شده اند.
در همین راستا به بعضی از جدید ترین اقدامات کشورهای اروپایی برای قانونگذاری و کنترل قدرت شرکتهای فناوری اشاره می کنیم:
اتحادیه اروپا به جنگ «هوش مصنوعی بد» می رود
یکی از مهم ترین قوانینی که امسال میلادی عرضه شده، در ارتباط با کاربردهای هوش مصنوعی در این اتحادیه است. این لایحه در بهار سال جاری عرضه شده است. بر مبنای آخرین پیش نویس قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، استفاده از این تکنولوژی جهت تحریف رفتار مردم، سوء استفاده از شکاف ها یا استفاده از اطلاعات تبعیض آمیز جریمه ای تا سقف ۳۰ میلیون یورو یا ۶ درصد گردش مالی شرکت را شامل می شود.
ارائه اطلاعات گمراه کننده برای مقامات هم به وضع جریمه ای تا سقف ۲ درصد گردش مالی جهانی شرکت منجر می شود. همینطور موارد کاربرد این فناوری باید به وسیله دادگاه یا یک سازمان مستقل تعیین و محدود به بازه زمانی و مکانی خاصی باشد. با عنایت به پیش نویس قانون، میتوان از فناوری مذکور برای جستجوی کودکان گمشده یا مجرمان و در بعضی موارد حملات تروریستی بهره برد.
تلاش رگولاتورهای انگلیسی برای محافظت از کودکان
انگلیس بعد از خارج شدن از اتحادیه اروپا تلاش دارد با وضع قوانینی جدید از کاربران خود محافظت کند. یکی از مواردی که وزارت کشور انگلیس روی آن تاکید خاصی دارد، اجرا نشدن رمزگذاری سر به سر پیام ها در فیسبوک و سرویسهای زیر مجموعه آن یعنی اینستاگرام و مسنجر است. واتس اپ هم این فناوری را در سرویس خود عرضه کرده است.
در همین راستا انگلیس تصمیم دارد با تصویب قوانین جدید اجازه ندهد فیسبوک رمزگذاری سر به سر را در اپلیکیشن های زیر مجموعه خود اجرا نماید چونکه این فناوری معایبی برای امنیت کودکان در فضای آنلاین دارد.
از سوی دیگر کارشناسان و قانونگذاران سفارش کرده اند «لایحه امنیت آنلاین» شرکتهای فناوری را ملزم کند اطلاعات درباره سوءاستفاده آنلاین از کودکان را به اشتراک گذارند. پیشبینی می شود این لایحه شرکت هایی با سرویسهای حاوی رمزگذاری سر به سر را ملزم کند روش های خویش را برای مقابله با گسترش محتوای خطرناک در پلت فرم هایشان نشان دهند و در غیر این صورت با جریمه روبرو خواهند شد.
جریمه ۱۸ میلیون پوندی در صورت حذف نشدن محتوای مخرب
علاوه برآنچه گفته شد انگلیس تصمیم دارد با تصویب قانونی جدید، شبکه های اجتماعی که محتوای مخرب آنلاین مانند مطالب نژاد پرستی، نفرت پراکنی و تهدید افراد را حذف نکنند، ۱۰ درصد گردش مالی یا ۱۸ میلیون پوند جریمه کند. علاوه برآن مدیران ارشد این شرکت ها هم با اقدامات قضائی روبرو خواهند شد. این قانون که هنوز تصویب نشده «لایحه ایمنی آنلاین» نام دارد در جهت قدرتمندتر کردن حق آزادی بیان و حفاظت از محتوای روزنامه نگاران عرضه شده است.
شرکت هایی که از این قانون تخلف کنند با جریمه های سنگین روبرو می شوند و حتی سازمان Ofcom( اداره ارتباطات انگلیس) می تواند دسترسی به این پلت فرم یا سایت ها را محدود کند.
محافظت از اطلاعات کاربران با بیان زمان آپدیت های امنیتی
البته وضع قوانین در انگلیس فقط در ارتباط با شرکتهای فناوری نیست و تولید کنندگان موبایل هم با قوانین سختگیرانه تری روبرو شده اند چونکه موبایل ها و دستگاههای هوشمند معدن طلایی برای هکرها به شمار می آیند و باید شکاف های امنیتی آنها را پوشاند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند. بنابراین قانونی پیشنهاد شده تا شرکتهای تولید کننده موبایل زمان عرضه آپدیت های امنیتی مهم را به کاربران اعلام کنند.
در صورتیکه این قانون تأیید شود، تولید کنندگان موبایل باید مدت زمان عرضه آپدیت های امنیتی را هنگام فروش به مشتریان اعلام کنند.
نصب اپ های روسی به صورت پیش فرض در دستگاه ها
در کنار اتحادیه اروپا و انگلیس، روسیه هم با سرعت زیادی مشغول تصویب قوانینی در حوزه فناوری است. در همین زمینه روسیه در سال ۲۰۱۹ میلادی با هدف کاهش اتکا بر شرکتهای خارجی قانونی را تصویب کرد. بر اساس قانون مذکور دستگاه هایی که در روسیه فروخته می شوند، باید به صورت پیش فرض نرم افزارهای روسی را در خود داشته باشند. در همین راستا اپل این قانون را امسال میلادی اجرا کرد. بدین سان آیفون هایی که در این کشور فروخته می شوند، باید لیستی از اپلیکیشن های روسی را هنگام تنظیم دستگاه در خود داشته باشند.
کاربران می توانند چند اپلیکیشن همچون اپ های مختلف «یاندکس»، اپ ایمیل Mail.ru، سرویس پخش زنده ویدئو OK Live و شبکه اجتماعی روسی VK را به دلخواه روی آیفون شان نصب کند. قانون مذکور شامل موبایل، تب لت، تلویزیون های هوشمند، لپ تاپ و کامپیوتر های رومیزی می شود.
تأسیس دفاتر محلی پیش شرط روسیه برای ادامه فعالیت شرکت ها
اما این تنها قانون روسیه در حوزه فناوری نیست. این کشور تلاش دارد قدرت شبکه های اجتماعی را هم کنترل کند. در همین راستا رئیس کمیته سیاستگذاری اطلاعات و فناوری دومای روسیه اعلام نمود پیش نویس قانونی در این کشور تهیه شده که بر اساس آن شرکتهای فناوری بزرگ باید دفاتری محلی در روسیه تأسیس کنند. در غیر این صورت شرکت ها نمی توانند سرویسهای خویش را تبلیغ کنند یا میزبانی آگهی را برعهده داشته باشند.
لایحه مذکور برای مقابله با سوءاستفاده شرکت ها از موقعیت انحصاری شان در بازار و گسترش محتوای ممنوع عرضه می شود. طبق این پیش نویس مالکان منابع اطلاعاتی که روزانه بیشتر از ۵۰۰ هزار بازدیدکننده در روسیه دارند، باید دفتری رسمی در این کشور تأسیس کنند که پاسخگوی فعالیت هایشان باشد.
اقدام قاطع آلمان در مقابل آپدیت جدید واتس اپ
واتس اپ در اوایل سالجاری در آپدیت جدیدی اعلام نمود اطلاعات کاربرانش را با فیسبوک و زیرمجموعه های آن به اشتراک می گذارد. در نتیجه حساب کاربرانی که این آپدیت را قبول نمی کردند بعد از مهلتی مشخص (۱۵ می) محدود می شد. همین خبر کافی بود تا هزاران تن از کاربران این پیام رسان از آن بیرون بروند. هرچند بعداً فیسبوک در اینباره توضیحاتی عرضه کر. اما در نهایت با اعتراض کشورهای مختلف همچون هند و آلمان مجبور شد اجرای آنرا مرتباً به تعویق بیندازد. به دنبال آپدیت واتس اپ یوهانس کاسپار کمیسیونر حفاظت از اطلاعات هامبورگ ممنوعیتی ۳ ماهه صادر کرد که به فیسبوک اجازه نمی داد اطلاعات شخصی کاربران را برای مقاصد خود فراوری کند.
دفتر کاسپار اعلام نمود آپدیت جدید که به فیسبوک اجازه می دهد به انبوهی از اطلاعات کاربران دسترسی یابد، بسیار گسترده و غیرشفاف است. البته طی هفته های گذشته اعلام نمود کاربرانی که این آپدیت را تأیید نکنند، حساب کاربری شان محدود نخواهد شد.
باخت گوگل و فیسبوک به سازمان آنتی تراست فرانسه
چند هفته بعد از تمام شدن جدال فیسبوک و دولت استرالیا برای پرداخت مبلغی به ناشران محلی و وضع قوانینی در این عرصه، موج قانونگذاری در اینباره به کشورهای دیگر هم سرایت کرد.
در همین راستا نشریه سی ان بی سی در ماه آوریل اعلام نمود توافقی میان گوگل و «گروه نماینده ناشران فرانسوی همچون لوموند و فیگارو»( Alliance de la Presse d’Information Generale) ثبت شده است.
این توافق بعد از آن انجام شد که سازمان ناظر بر آنتی تراست فرانسه اعلام نمود گوگل باید در ازای محتوایی که منتشر می کند به رسانه ها حق الزحمه ای بپردازد. حالا هم مذاکراتی با فیسبوک و مایکروسافت هم در این خصوص در جریان است.
قبل از آن هم اسپانیا تلاش کرد تا قوانین مخصوص خویش را وضع کند. درنتیجه گوگل در سال ۲۰۱۴ سرویس «گوگل نیوز» در این کشور را قطع کرد. اما بر اساس گزارشی جدید این شرکت الان مذاکراتی با ناشران اسپانیایی را شروع کرده است. ترکیه هم یکی دیگر از کشورهایی است که تلاش دارد شبکه های اجتماعی و قدرت های آنان در بازار را اجرا نماید. جدید ترین قدرت نمایی این کشور در مقابل اقدامات شبکه های اجتماعی به آپدیت جدید واتس اپ درباره استفاده از اطلاعات کاربران واتس اپ در فیسبوک و زیر مجموعه های آن مربوط است. در همین راستا هیات رقابت ترکیه اعلام نمود واتس اپ این آپدیت را برای کاربران ترکیه اجرا نمی نماید. هرچند این پیام رسان بعداً اعلام نمود این آپدیت را برای کاربران ترکیه ای هم اجرا می کند. این در شرایطی است که بعد از اعلام آپدیت جدید واتس اپ، خیلی از کاربران ترکیه ای تصمیم گرفتند حساب کاربری خویش را حذف نمایند. از طرفی هیأت رقابت ترکیه تحقیقاتی درباره فیسبوک و واتس اپ را شروع کرد تا احتمال نقض قانون این کشور و سوءاستفاده از موقعیت برتر در بازار را بررسی کند.

فرانسه، هلند و آلمان خواستار قوانین سختگیرانه تر
با وجود روند گسترده و فراگیر قانونمند سازی شرکتهای فناوری در اروپا، اما همچنان بعضی از کشورها در این حوزه ابراز نارضایتی می کنند. نشریه فایننشال تایمز در گزارشی فاش کرد آلمان، فرانسه و هلند گله دارند که اتحادیه اروپا سختگیری های لازم بر شرکتهای فناوری نمی کند و در همین راستا از رگولاتورهای خواسته اند شرایط عملیات های خرید و ادغام در ارتباط با شرکتهای بزرگی مانند گوگل و فیسبوک را سخت تر کنند.
در گزارشی با امضای برنو لوماری وزیر اقتصاد فرانسه، پیتر آلتمایر وزیر امور اقتصاد آلمان و مونا کیزر، وزیر امور اقتصاد هلند اشاره شده پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای قانونمند کردن حوزه فناوری (قانون بازارهای دیجیتال) بلندپروازانه نیست.
این تحقیق که هنوز منتشر نشده از کشورهای عضو خواسته تحقیقات درباره ادغام شرکت ها را تسریع کنند بخصوص زمانیکه استراتژی پلت فرم ها خرید شرکتهای نوپا را شامل می شود تا بدین سان رقابت را از بین ببرند.
با توجه به آنچه گفته شد به نظر می آید اروپا بیشتر از پیش به قانونمندسازی و سخت گیری بر شرکتهای فناوری در آینده نزدیک ادامه می دهد تا بدین وسیله از قدرت فناوری های مبتنی بر منافع آمریکا بکاهد.

1400/03/18
22:10:26
0.0 / 5
541
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
الف دانلود