انجام نخستین آزمون زیرمداری سامانه انتقال مداری

انجام نخستین آزمون زیرمداری سامانه انتقال مداری

الف دانلود: نخستین آزمون کیفی زیرمداری سامانه انتقال مداری، توسط پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران با موفقیت به انجام رسید و صحه گذاری شد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، دکتر رحیم احسانی، رییس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با بیان خبر فوق اظهار داشت: باتوجه به ماموریت بلوک انتقال مداری سامان ۱ در خصوص افزایش ارتفاع ماهواره های فضایی؛ زیرسیستم های مختلفی همچون موتورهای آرش برای رسیدن به این هدف توسعه یافته است. در همین راستا، پس از انجام آزمون های موفق کیفی زیرسیستم ها، این زیرسیستم ها باید در محیط عملیاتی و در وضعیت تجمیع یافته مورد آزمون قرار گیرند تا اطمینان لازم برای موفقیت ماموریت های انتقال مداری حاصل شود. از ین جهت، آزمون های زیرمداری برای کسب اطمینان از این امر تعریف شد.

وی ادامه داد: نخستین آزمونی که با هدف کسب اطمینان از عملکرد سامانه انتقال مداری در فاز موتور روشن تعریف شده است، با موفقیت انجام شد و برمبنای نتایج این آزمون، از پایداری وضعیت سامانه در کل مسیر انتقال، اطمینان حاصل شد.

رییس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی در ادامه اشاره کرد: در جریان این آزمون پروسه پرتاب سامانه، اسپین، روشن شدن موتور اصلی و روشن شدن موتورهای دی اسپین مورد آزمایش و صحت سنجی قرار گرفت.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، او در آخر از آزمون زیرمداری دوم که در برنامه آتی قرار دارد، آگاهی داد و تشریح کرد: مابقی فازهای عملکرد سامانه انتقال در مدار شامل ارتباط گیری، تعیین و کنترل وضعیت، جدایش و... به زودی مورد آزمون قرار خواهند گرفت. بعد از اتمام و انجام موفق این آزمون های زیرمداری، از عملکرد سامانه بلوک انتقال مداری سامان بمنظور انجام ماموریت اصلی خود در خصوص انتقال ماهواره از ارتفاعات پایین به مدارهای بالاتر GEO، بین سیاره ای و... اطمینان حاصل خواهد شد.
منبع:

1400/04/07
23:20:16
0.0 / 5
639
تگهای خبر: پژوهش , سیستم
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
الف دانلود