اینترنت ماهواره ای در ایران به كجا رسید؟

اینترنت ماهواره ای در ایران به كجا رسید؟

مسئولان ایرانی درحالی که معتقدند نباید از اینترنت ماهواره ای بترسیم، بلکه باید خودرا برای فراگیری این فناوری آماده نماییم، طی ماه های گذشته و با جدی تر شدن موضوع پروژه های اینترنت ماهواره ای، بارها عنوان کردند که اپراتورهای ماهواره ای ملزم به فعالیت طبق معاهدات بین المللی در زمینه فضایی هستند و باید قوانین و مقررات ملی کشورها را رعایت کنند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، طبق آمار اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)، بیشتر از ۴ میلیارد نفر در کشورهای درحال توسعه و بیشتر از ۲۰۰ میلیون نفر در کشورهای پیشرفته به اینترنت دسترسی ندارند و این درحالیست که طبق آمار اتحادیه بین المللی مخابرات، متوسط ضریب نفوذ اینترنت در دنیا از حدود ۱۷ درصد در سال ۲۰۰۵ به حدود ۵۳ درصد در سال ۲۰۱۹ است. ازاین رو تامین خدمات پهن باند و اینترنت، محرک اصلی توسعه منظومه ها و ارائه خدمات به صورت منطقه ای و جهانی شده است.
منظومه های ماهواره ای می توانند با عنایت به خاصیت های ذاتی خود همچون پایداری، انعطاف پذیری، تأخیر کم و تامین ظرفیت قابل ملاحظه و ارزان قیمت، کمک شایانی در کاهش شکاف دیجیتال در کشور و سیگنال رسانی به مناطق محروم و دورافتاده داشته و بعنوان بخش مهمی در لایه زیرساخت و خدمات پایه معماری شبکه ملی اطلاعات نقش آفرین باشد.
در این راستا پروژه اینترنت ماهواره ای"استارلینک" به صورت رسمی در سال ۲۰۱۵ اعلام گردید. این پروژه ایده اصلی ایلان ماسک، میلیاردر علاقمند به فضاست. هدف آن فراهم کردن پوشش گسترده اینترنت با پرتاب هزاران ماهواره کوچک به مدار نزدیک زمین است. این پروژه می تواند انقلابی در دسترسی به اینترنت پرسرعت در سرتاسر جهان ایجاد نماید. با اتمام آن خیلی از افراد جهان خواهند توانست با کمترین تأخیر و به سادگی به اینترنت دسترسی پیدا کنند.
شرکت فضایی اسپیس ایکس در آن زمان اعلام نمود که می خواهد با ارسال هزاران ماهواره به مدار زمین، اینترنت را در سرتاسر دنیا در دسترس قرار دهد. آنطور که در گزارش ها انتشار یافته، دسترسی به اینترنت استارلینک از راه دیش های ماهواره ای که انتظار می رود بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه داشته باشد در دسترس افراد عادی قرار خواهد گرفت. نصب آنها به دانش فنی خاصی احتیاج ندارد و دیش به صورت خودکار جهت خودرا برپایه مجموعه ای از موتورهای نصب شده در زیر دیش تنظیم می کند.

لزوم فعالیت اپراتورهای ماهواره ای در قالب قانون
مرکز ملی فضای مجازی پیش از این در اسفندماه ۱۳۹۹، رویکرد خودرا درباره منظومه های ماهواره ای اینطور مطرح کرده بود که با رشد اقتصاد بخش فضایی، کشورها برای ایجاد نوآوری و رشد اقتصادی به دنبال نقش آفرینی و بهره برداری در این صنعت نوپا هستند و دولت ها به صورت فزاینده ای برای جذب و تسهیل ورود سرمایه گذاران جدید فضایی رقابت می کنند. در این میان بااینکه اهدافی همچون ایجاد فرصت های جهانی ارتباطات برای کاهش شکاف دیجیتال و پوشش مناطق محروم و کم برخوردار کره زمین در کنار اهداف اقتصادی و توسعه سهم بازار جهانی مشهودند اما اهداف جانبی و نهفته سیاسی و امنیتی آنها همچون تاثیرگذاری بر حکمرانی ارتباطات نیز غیر قابل انکارند.
اپراتورهای ماهواره ای ملزم به فعالیت طبق معاهدات بین المللی در حوزه فضایی و اصول و مقررات سازمان ملل و اتحادیه های تخصصی مربوطه هستند و باید قوانین و مقررات ملی کشورها را برای حفظ استقلال و حاکمیت دولت ها در حوزه ارتباطات و صیانت از گذرگاه های رسمی تبادل اطلاعات را به منظور پیشگیری از هرج و مرج و مقابله با جرایم سایبری رعایت نمایند. حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه همچون الزامات و خطوط قرمز مقرات برای اپراتورهای ماهواره ای در توسعه زیرساخت ارتباطی و فعالیت در معماری شبکه ملی اطلاعات کشور است.
مرکز ملی فضای مجازی ضمن توجه به تأثیر منظومه های ماهواره ای بعنوان بخش جدایی ناپذیر ارتباطات آینده و به منظور سامان بخشی به فعالیت سازمان های متولی در این عرصه، مبادرت به تشکیل کارگروه منظومه های ماهواره ای با رویکرد بهره مندی از فرصت های جهانی و صیانت از ظرفیت های ملی با حضور همه نمایندگان و نقش آفرینان صنعت فضایی، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تنظیم مقررات ارتباطات و کسب و کار کرده است. این کارگروه ها مسئولیت تدوین راهبردها، طرح های کلان ملی، مقررات، دستورالعمل ها و استانداردهای بهره مندی از فرصت ها و جلوگیری از لطمه های احتمالی را از ابعاد مختلف فنی و توسعه زیرساخت، رگولاتوری، کسب و کار، حقوقی، ارتباطات بین الملل و دفاعی و امنیتی بر عهده دارند.

سرنوشت اینترنت ماهواره ای در ایران
کارشناسان درباره این که اینترنت استارلینک چه زمانی به ایران خواهد رسید و بهترین سیاست در برابر این مورد چه باید باشد، معتقدند اینترنت استارلینک خیلی سریعتر از آنچه فکر می نماییم در ایران هم در دسترس خواهد بود و تا چند ماه آینده در آسمان ایران ظاهر می شود اما باید صبر کرد و دید که شرایط ارائه سرویس اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس در ایران چگونه خواهد بود.
علاوه بر این سوال اینجاست که آیا وزارت ارتباطات ایران مجوز استفاده از این نوع اینترنت را صادر می کند. از آنجائیکه اسپیس ایکس یک شرکت آمریکایی است ملزم به رعایت قوانین دولت آمریکاست ازاین رو ارائه این سرویس مانند سایر سرویسهای دیگر شرکت ها دستخوش برخی جهت گیری های سیاسی خواهد بود. مواضعی که در همین ابتدای کار دیده می شود بدون شک بر کیفیت و کمیت ارائه سرویس اینترنت موثر خواهد بود.

دولت نگاه تهدیدی به اینترنت ماهواره ای ندارد
البته چندی قبل علی ربیعی - سخنگوی دولت، ضمن اشاره به نظر دولت درباره دسترسی مردم ایران به اینترنت ماهواره ای، اظهار داشت: اینترنت ماهواره ای ضرورتی است که در عصر اقتصاد دیجیتال و برای توسعه صنعت اینترنت اشیا و همینطور دسترسی به اینترنت در مناطق دورافتاده در همه دنیا درحال پیگیری است. در سازمان فضایی ایران و کمیسیون های تخصصی شورایعالی فضایی، برنامه مدونی برای توسعه و نیز همکاریهای بین المللی در جهت بهره برداری از این فناوری، ترسیم شده است.
همینطور در حالیکه نمایندگان مجلس در مصوبه ای مقرر کرده بودند ۱۰ درصد افزایش حق الامتیاز و حق السهم دولت از کارور (اپراتور)های ارائه دهنده خدمات مخابراتی باید صرف مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره ای توسط مخابرات شود، ربیعی در این خصوص توضیح داد: هر شرکت بین المللی برای ارائه خدمات می تواند بعد از ستاندن مجوز، در ایران خدمت رسانی کند و دولت نگاه تهدیدمحوری به این فناوری ندارد. آنچه تحت عنوان مقابله با این فناوری ابتدا در مجلس مصوب شده بود، نیز بعد از ایراد شورای نگهبان، در قانون بودجه توسط مجلس محترم از قانون حذف شد.

ایران جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی دارد
در عین حال، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اخیرا تصریح کرد: آمریکا همواره به علت خوی سلطه جویی در تمام عرصه ها نه تنها در مقابل ایران بلکه در مقابل خیلی از کشور دارد، می خواهد پلت فرم های خودرا توسعه بدهد و اقتصاد حوزه دیجیتال را به صورت ۱۰۰ درصدی برای شرکتهای خودش مطالبه کند. آمریکا از مدت ها قبل دنبال ابزاری برای بسط سلطه خودش بر کشورها بوده است، پروژه هایی به اسم آزادی و مقابله با سانسور که در نهان اهداف اقتصادی دارند.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه ما نیز باید در این شرایط خودرا آماده نماییم، اضافه کرد: بعضی از سخت گیری هایی که داخل کشور صورت می گیرد، باید مدیریت شده و رویه ها اصلاح شوند. البته باید به نیاز مردم هم توجه گردد و این که تکنولوژی اینترنت ماهواره ای هم اکنون بوجود آمده است. ما برای استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی داریم و هر شرکتی که بخواهد در این حوزه فعال شود، اگر حقوق بین الملل را رعایت کند، باید از ما مجوز بگیرد و اگر مثل بسیاری از مسائل دیگر رعایت نکنند، باید پیگیری حقوقی شود.
وی افزود: البته سازمان فضایی هم به دنبال ایجاد منظومه ماهواره ای بوده و سند آنرا استخراج کرده و طراحی ها را انجام داده است. هم شرایط مذاکرات بین المللی را در نظر گرفتیم تا ما نیز به کشورهای دارای منظومه ماهواره ای بپیوندیم. ما نباید از اینترنت ماهواره ای بترسیم، بلکه باید خودمان را آماده نماییم تا این فناوری هم فراگیر شود و برای آن اعتماد به نفس داشته باشیم و بدانیم اینترنت ماهواره ای بطور قطع برای ما تهدید نیست و ما از فرصت هایی که ایجاد شده، استفاده می نماییم.1400/04/15
13:47:11
0.0 / 5
742
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
الف دانلود