سهم 3 و چهار دهم درصدی زبان فارسی در محتوای وب

سهم 3 و چهار دهم درصدی زبان فارسی در محتوای وب

الف دانلود: سهم 0.6 درصدی زبان فارسی از محتوای وب در سال 2011، حالا به 3.4 درصد رسیده و زبان فارسی به جایگاه پنجم جهانی ارتقا یافته است.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، یکی از فاکتورهای مورد نیاز برای توسعه شبکه ملی اطلاعات، همیشه تولید محتوای بومی بوده است؛ همانطور که در خیلی از موارد ادعا می شود، زیرساخت های فنی شبکه ملی اطلاعات آماده است و الان نوبت بخش محتواست که با تکمیل و توسعه، این پروسه را تکمیل کند. در این راستا قبل از این در سال ۱۳۹۷، تفاهمنامه ای توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با هدف گسترش زبان و محتوای فارسی در وب منعقد شد.
محمدجواد آذری جهرمی-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره این تفاهم نامه و هدف رسیدن به چهار درصد ظرف مدت چهار سال اظهار داشته بود: مقرر است تمام اسناد کتابخانه ملی که قابل نشر است، در یک بازه زمانی بصورت نسخه دیجیتالی با استانداردهای مناسب دربیاید و همه این اطلاعات بصورت اوپن دیتا در اختیار کسب وکارها برای توسعه اشتغال قرار می گیرد. امیدواریم با این کار به سمت چهار درصدی خط و زبان فارسی در وب برسیم.
در این راستا بتازگی رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات با انتشار تصویر زیر و درج هشتگ حکمرانی الکترونیکی و حکمرانی فضای مجازی، در توییتر نوشت: سهم زبان فارسی از محتوای وب به ۳.۴ درصد رسید و زبان فارسی پس از انگلیسی، روسی، ترکی، اسپانیولی در جایگاه پنجم قرار گرفت. در ابتدای سال ۲۰۱۴ (دی ماه ۱۳۹۲) سهم زبان فارسی تنها ۰.۸ درصد و در جایگاه ۱۴ام بود.
بررسی آمار در وب نشان میدهد زبان انگلیسی هم اکنون، با ۶۱.۸ درصد در جایگاه اول قرار دارد. بعد از آن زبان روسی با ۷.۷ درصد در جایگاه دوم، زبان ترکی ۳.۸ درصد در جایگاه سوم و زبان اسپانیایی نیز با ۳.۸ درصد در جایگاه چهارم قرار دارد. همین طور زبان فارسی که در سال ۲۰۱۱ سهم ۰.۶ درصدی داشته، حالا با ۳.۴ درصد به جایگاه پنجم ارتقا یافته است. این در حالیست که در سال ۱۳۹۸، سهم محتوای فارسی با ۲.۱ درصد، در جایگاه هشتم جهان قرار داشت.


منبع:

1400/04/29
22:53:56
0.0 / 5
697
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
الف دانلود