5G دانلود یك فیلم سینمایی را در چند ثانیه ممكن می كند

5G دانلود یك فیلم سینمایی را در چند ثانیه ممكن می كند

الف دانلود: برای ما که در ایران با مشکل دانلود و سرعت مواجه هستیم، می شود 5G را اینطور تعریف کرد که می توان یک فیلم سینمایی را در کمتر از چند ثانیه دانلود کرد، اتفاقی که از سال قبل در ایران هم شروع شده و دولت آینده هم باید به سرعت با توسعه کاربردهای این فناوری و ایجاد بازار مناسب، به جذابیت سرمایه گذاری در این عرصه کمک نماید.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، پس از آن که در سالهای قبل با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع همچون خاصیت های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را بعنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را نیز متحول می کند مطرح کرده است.
دو سال پیش بود که محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با بیان خبر برگزاری "جلسات خوب" درباره زیرساخت های 5G وعده راه اندازی نسل پنجم اینترنت تلفن همراه، با وجود تحریم های آمریکا داد.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره می کند که در آن زمان آذری جهرمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: جلسات خوبی درباره زیرساخت های 5G داشتیم. جهش بزرگی برای کشور خواهد بود. بااینکه تحریم های آمریکا سرعت ما را کم می کند اما همان گونه که در یک سال قبل به طور متوسط هر روز به ۲۰ روستا دسترسی دادیم و ۸۰ درصد تکالیف شبکه ملی محقق شد، 5G را هم راه می اندازیم. این خبر خوب در سال ۱۳۹۹ با راه اندازی مراکز 5G در شیراز، کیش، مشهد و تهران بصورت پایلوت تحقق یافت.

5G چیست و چه کاربردی دارد؟
برای ما که در ایران با مشکل دانلود و سرعت مواجه هستیم، می شود 5G را اینطور تعریف کرد که گمان کنید می توانید یک فیلم سینمایی را در کمتر از چند ثانیه با 5G دانلود کنید.
سرعت اینترنت نسل پنجم تا حدی زیاد است که حتی نیازی به فیبرهای نوری گرانقیمت نیز نخواهید داشت. سازمان بین المللی ارتباطات (ITU) هم اکنون پیش بینی تجربه سرعت ۱۰۰ مگابیت برثانیه تا یک گیگابیت برثانیه را برای کاربران ارایه داده و حداکثر سرعت قابل دستیابی را نیز ۲۰ گیگابیت برثانیه اعلام نموده که اساسا جای پیشرفت دارد اما همین اعداد هم بمراتب بالاتر از سرعت هایی است که حالا از آنها استفاده می نماییم.

افزایش چشم گیر در ظرفیت پهنای باند
تعدادی از کمپانی ها معتقدند ظرفیت نسل آینده چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر ظرفیت فعلی بوده و اشیاء متصل به اینترنت بیشترین استفاده را از این ظرفیت خواهند برد. شاید ملموس ترین مثالی که می توان برای چگونگی تغییر زندگی در آینده با حضور 5G زد، بخش حمل و نقل باشد. جایی که دیگر حتی لازم نیست اتومبیل خودرا برانیم. تشخیص برخورد، مسیریابی لحظه ای، مدیریت ترافیک ازراه دور و سیستم های ترمز خودکار تنها قسمتی از قابلیت هایی هستند که می توان با حضور فناوری 5G متصور شد.

عدم قطعی شبکه در 5G
یکی از برجسته ترین خاصیت هایی که برای فناوری 5G پیش بینی می شود، پایداری و ثبات آنست. دقت و سرعتی که حتی می توان از آن در عمل های جراحی حساس بهره برد.
جراحی ازراه دور به سبب حساسیت آن نیاز به یک شبکه مطمئن و پایدار دارد که نسل پنجم تلفن همراه این امکان را در اختیار پزشکان قرار می دهد که ازراه دور و در وضعیت بحرانی بتوانند به بیماران کمک کنند و تحول مهمی را در زمینه درمان بوجود آورد.

اینترنت اشیا در بستر 5G
در آینده نزدیک بیشتر اشیا بر بستر اینترنت به هم متصل می شوند و اتصال این حجم گسترده از لوازم هوشمند به یکدیگر به ظرفیت مخابراتی و پهنای باند چشمگیری نیاز دارد و همین مسئله اهمیت 5G را نشان میدهد.
بدین سبب در آینده ای نزدیک با بهره گیری از فناوری 5G و گوشی هوشمند خود می توانید از کیلومترها دورتر، لوازم خانگی خودرا کنترل کرده و بعنوان مثال آنها را خاموش یا روشن کنید.
توسعه فناوری 5G نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارد و در کشورهای مختلف نیز برنامه هایی برای توسعه کاربردهای آن و ایجاد بازار انجام داده اند. ما در ایران در زمینه 5G در ابتدای مسیری هستیم که در دولت دوازدهم در سال ۱۳۹۹ شروع شد و دولت آینده باید به سرعت با توسعه کاربردهای این فناوری و ایجاد بازار مناسب، به جذابیت سرمایه گذاری در این عرصه کمک نماید.
فرهنگ سازی و تدوین مقررات موارد دیگری هستند که باید در کنار توسعه فناوری و بازار به آنها پرداخته شود تا با رشد همزمان این بخش ها، 5G و مزیت های آن به سرعت عملیاتی شود تا مردم همزمان با دیگر کشورها از فواید این فناوری به روز دنیا بهره مند شوند.
منبع:

1400/05/02
22:28:49
0.0 / 5
477
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
الف دانلود