روحانی:

توسعه فناوری اطلاعات، شفافیت و عدالت اجتماعی را تقویت كرد

توسعه فناوری اطلاعات، شفافیت و عدالت اجتماعی را تقویت كرد

رئیس جمهوری اظهار داشت: با توسعه فناوری اطلاعات سرعت عرضه خدمات افزایش پیدا کرد، شفافیت و عدالت اجتماعی تقویت و برای داده های اطلاعاتی، امنیت به وجود آمد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی طی سخنانی در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم، ضمن اشاره به برگزاری بیست و دو جلسه ی این شورا، اظهار نمود: با مصوبات این جلسه یکی از پایه های حرکت در راه توسعه فناوری اطلاعات به وجود آمد. اگر پایه های اصلی فضای مجازی را زیرساخت، شبکه و سپس آشنایی و همکاری مردم بدانیم، اساسا پایه چهارم، مقررات و شیوه نامه هایی است که حرکت در راه فناوری اطلاعات را در راه درست قرار می دهد.
روحانی اضافه کرد: در این مدت در جلسات شورای اجرایی فناوری اطلاعات در کنار شورایعالی فضای مجازی و همینطور جلسات دولت و مجلس و سایر جلسات مرتبط، تلاش شد تا این مسیر برای مردم هموار شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم بیشتر از آنچه در دولت های قبل در زمینه فناوری اطلاعات سعی شده بود، اقدامات مستمری انجام شده است، اظهار داشت: باآنکه در این حوزه ها به صورت کامل اتفاق اندیشه، فکر و نظر وجود نداشت، اما در عین حال حرکت بزرگی را در کنار یکدیگر شروع کردیم و این مسیری است که همه کشورها و ملت ها ناچارند در آن گام بردارند.
وی با تکیه بر اینکه فضای مجازی، فضای سایبری، اقتصاد دیجیتال و انقلاب اطلاعات در دنیای امروز یک حقیقت است و نمی توان از آن فاصله گرفت، خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم در این راه با سرعت حرکت نماییم، بدون استفاده از فناوری اطلاعات امکان پذیر نیست و درصورتیکه این فناوری کنار گذاشته شود دریافت و ارائه خدمات از سوی دولت به سرعت امکان نخواهد داشت.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در دوران کرونا میلیونها خدمت از راه فضای مجازی در کوتاه ترین زمان به مردم ارائه شد و لازمه این کار فراهم بودن زیرساخت ها و امکانات لازم بود که در دولت یازدهم و دوازدهم با جدیت مورد توجه قرار داشت.
روحانی اظهار داشت: با توسعه فناوری اطلاعات، عدالت اجتماعی و نزدیکی بین شهر و روستا در این حوزه برقرار شد به نحوی که امروز بیشتر از ۹۸ درصد مردم روستاها هم می توانند از خدمات ارائه شده در این فضا استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم با فساد و رانت هم مبارزه نماییم بازهم راه آن استفاده از فناوری اطلاعات و فضای مجازی است، اظهار داشت: با ایجاد شفافیت میتوان در راه مبارزه با فساد گام برداشت و شفافیت بدون دسترسی به فناوری اطلاعات تقریباً ناممکن است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه سلامت الکترونیک از بخش های مهمی بود که در بستر فناوری اطلاعات به وجود آمد، عنوان کرد: امروز سلامت مردم به شکلی در بستر فضای مجازی انجام می شود و مردم با کارت سلامت و بهداشت می توانند به سادگی امور خویش را انجام دهند و با استفاده از فضای مجازی می توانند خدمات سریع تر و دقیق تری دریافت نمایند.
روحانی اضافه کرد: با استفاده از فناوری اطلاعات میتوان مواد اولیه، دارو، تجهیزات و حتی تخت های بیمارستانی و هم نیروی انسانی متخصص موردنیاز را بموقع تأمین کرد.
وی با اشاره به اینکه امروز در حوزه اشتغال صدها هزار شغل و میلیونها جوان مشغول به کار هستند، اظهار داشت: اینکه امروز تعداد شرکتهای دانش بنیان نسبت به آغاز دولت یازدهم بیشتر از صد برابر افزایش پیدا کرده است همه در سایه بهره برداری از فناوری اطلاعات است و استفاده از این فضا می تواند بستری برای توسعه علم و دانش در سایر رشته ها هم باشد و در این حوزه اقدامات بسیار خوبی در ۸ سال قبل شروع شده است.
رئیس جمهوری اظهار نمود: امروز ارائه خدمات مجازی از راه دستگاههای دولتی به بیشتر از ۷۰ درصد رسیده است و میتوان سرعت این خدمات را افزایش داد و برپایه گزارشی که در جلسه ارائه شد، سازمان تأمین اجتماعی ۳۰ نوع خدمت را از راه فضای مجازی ارائه می دهد و ۷۰ میلیون جمعیت بدون اینکه نیاز باشد از خانه بیرون بروند، می توانند با تلفن همراه خدمات موردنیاز خویش را دریافت نمایند.
وی تصریح کرد: در مبحث کرونا با وجود همه مشکلات و غم ها، گرفتاری ها و فشارهایی که به مردم، کسب و کارها و مدافعان سلامت وارد شد، با استفاده از فناوری اطلاعات، اقدامات بسیار مثبت و ارزشمندی هم انجام گرفت، بگونه ای که بیشتر از ۲۰ میلیون خانوار توانستند بدون رجوع حضوری وام بانکی دریافت نمایند و برای سهام عدالت و پرداخت اقساط آن و بهره مندی مردم از بورس، خدمات قابل توجهی از راه فضای مجازی ارائه شد.
روحانی افزود: بدون شک میتوان در آینده کاری کرد که همه خدمات مهم از مالیات تا عوارض شهرداری و دریافت مجوزهای متعدد از دستگاههای مختلف، از راه فضای مجازی با کمترین زمان و پایین ترین قیمت صورت گیرد و اساساً یکی از قواعد فضای مجازی دریافت سریع تر خدمات با قیمت ارزان و البته با اطمینان بیشتر است.
وی تاکید کرد: وزیران وزارت ارتباطات در دولت های یازدهم و دوازدهم همه توان خویش را به کار گرفتند تا زیرساخت ها و شبکه ملی اطلاعات را مهیا سازند و با اقدامات انجام شده برای داده ها در کشور امنیت ایجاد کنند، چون که سرورهای آن در داخل کشور مستقر شد.
رئیس جمهوری ضمن اشاره به اینکه اگر در دوره کرونا بستر مناسبی برای فضای مجازی وجود نداشت، دانش آموزان و دانشجویان به صورت کامل از خدمات فرهنگی و آموزشی محروم می شدند، عنوان کرد: راه اندازی سامانه شاد توانست برای دانش آموزان و معلمین شادی آفرین باشد و از سویی عدالت آموزشی فراهم گردید به نحوی که دانش آموز روستایی هم می توانست از تدریس معلم خوب بهره مند شود.
روحانی با قدردانی از تلاش ها و خدمات بخش خصوصی و دولتی در توسعه فضای مجازی، اظهار داشت: با تلاش کارشناسان و متخصصان بخش خصوصی، سامانه های باارزشی در حوزه های مختلف در کشور به وجود آمد و به واسطه سامانه سلامت و سامانه تجارت خدمات بسیار بزرگی در ۸ سال قبل به مردم ارائه شد.
رئیس جمهور اظهار داشت: مردم در این زمان با فکر و عملشان با اقدامات دولت در توسعه فضای مجازی همراهی و همکاری داشتند و بدون شک اگر این همراهی ها نبود، نمی توانستیم این گشایش ها را در فضای مجازی ایجاد نماییم.
روحانی خاطرنشان کرد: امروز این کار بزرگ در راه خود قرار گرفته است و تردید ندارم دولت های آینده همین مسیر را ادامه خواهند داد چون که این خواست و نیاز مردم بوده و راه جایگزینی برای آن وجود ندارد.1400/05/03
14:41:03
0.0 / 5
589
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
الف دانلود