طرحی كه ایران را حذف می كند

طرحی كه ایران را حذف می كند

به گزارش الف دانلود رئیس جامعه گردشگری الکترونیک طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران اینترنت را در تضاد با پروژه مقابله با «ایران هراسی» دانست و اظهار داشت: با اجرای این طرح، ایران را حذف می کنند.


حسن تقی زاده انصاری درباره صدمه ای که طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به صنعت گردشگری وارد می کند، به ایسنا اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصدِ جذب توریست و آشنایی علاقه مندان به سفر، بوسیله فضای مجازی اتفاق می افتد. در دنیای امروز، توریست بدون تحقیق مقصدی را برای سفر انتخاب نمی کند و این شناخت بوسیله فضای مجازی و شبکه های اجتماعی محقق می شود. چنان چه در این فضا محدودیتی به وجود آید بازار گردشگری را از دست می دهیم و موجب می شویم کشورهای همسایه گردشگران ما را به آسانی جذب کنند و کشور ما از لیست مقاصد گردشگری بیرون رود.
او اضافه کرد: به خاطر داریم در سالهای اخیر با قطع شدن اینترنت برخی از گروه های توریست که قرار بود به ایران سفر کنند، به سبب همین مسأله، سفرشان را به ایران کنسل کردند. از طرفی، توریستهایی که در آن مقطع در ایران بودند چون نمی توانستند با دنیای بیرون و خانواده های شان ارتباط برقرار کنند، به شدت نگران شده بودند. این اتفاقات و تصمیم گیری ها درحالی رخ می دهد که استفاده آسان از فضای مجازی، ابزار توسعه شمرده می شود. از طرفی، کشورهای دیگر دنبال ایجاد امکانات جدیدی در فضای مجازی می باشند تا گردشگران بیشتری را از این طریق جذب کنند.
او با اشاره به صدمه ای که این طرح بر کسب و کارهای گردشگری می گذارد، اظهار نمود: کسب و کارهای گردشگری ارتباط تجاری آنی با شرکای داخلی و خارجی دارند و خدمات خودرا طریق شبکه های اجتماعی معرفی و عرضه می کنند. حجم زیادی از بازاریابی های گردشگری دیجیتالی انجام می شود، بدین سبب اگر این فضا محدود شود فرصت معرفی ایران گرفته می شود و نمی توانیم دیگر از این ظرفیت و فرصت برای معرفی ایران استفاده نمائیم.
رییس جامعه گردشگری الکترونیک اضافه کرد: تا همین حالا، از نظر تبلیغات و بازاریابی آن طور که شایسته کشور بوده کاری انجام نشده است. بخش خصوصی گردشگری همیشه در تلاش بوده در عین معرفی خدمات خود، ایران را هم ارائه کند، اما چنان چه این فضای تبلیغاتی نیز محدود شود، ایران هم حذف خواهد شد.
او اضافه کرد: تبلیغ در فضای مجازی آسان ترین، سریع ترین و ارزان ترین روش است. از طرفی، توریست خارجی وقتی بداند با سفر به کشوری تمام ارتباطاتش با دنیای بیرون و خانواده قطع خواهد شد، اساسا چنین مقصدی را برای سفر انتخاب نمی کند و به آسانی آنرا از لیست مقاصدش حذف خواهدنمود.
انصاری افزود: کسب و کارهای خُرد گردشگری نظیر تولیدکنندگان صنایع دستی، جوامع محلی و روستایی، خانه های بومگردی، تولیدکنندگان خوراک ها و سوغاتی های محلی، راهنمایان گردشگری و خیلی از گروه ها که فرهنگ، آداب و رسوم و مقاصد جدیدی از ایران را در شبکه های اجتماعی معرفی می کنند، با اجرای این طرح از بین خواهند رفت. این طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی نیست؛ ممانعت از حقوق کاربران و مردم است.
او اظهار نمود: با محدود کردن اینترنت بین المللی، سایت های رزرواسیونِ پروازها، هتل ها و خدمات مسافری نیز گرفتار چالش و اختلال خواهد شد.
رییس جامعه گردشگری الکترونیک افزود: یکی از اشکالات صنعت گردشگری همیشه پهنای باند ضعیف اینترنت در ایران بوده است، درصورتی که یکی از نیازهای اساسی این صنعت افزایش سرعت اینترنت بعنوان زیرساخت است. اگر با کندی اینترنت مواجه شویم ارتباط مان با سامانه های جهانی نیز گرفتار مشکل خواهد شد. در دنیایی که دیگر دهکده جهانی شمرده می شود ایجاد چنین محدودیتی منطقی نیست و حتما برای معرفی ایران و مخابره محتوای درست از کشور مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اتفاقا در چنین شرایطی ما باید حضور قوی و پایدارتری در فضای مجازی داشته باشیم.
انصاری بیان کرد: ما نیاز داریم نمایندگان مجلس برای آموزش، فرهنگ سازی، آگاهی بخشی و تامین محتوای مناسبِ خانواده، کودکان و نوجوانان که نیاز به مراقبت بیشتری دارند، قوانینی را تدوین کنند که امنیت سایبری را محقق کند، نه اینکه فضای مجازی را محدودتر کنند تا آمار میلیونی کسب وکارها خدشه دار شود، بخصوص اینکه خیلی از کسب وکارها مثل گردشگری با بحران کرونا شرایط سختی را متحمل شده اند.
او اشاره کرد: صنعت گردشگری یک سال و نیم خیلی مشکل را پشت سر گذاشته است، حالا به مشوق و حمایت نیاز دارد. با یک محدودیت دیگر موجب مشکلات بیشتری برای شاغلان آن نشوید.
رئیس جامعه گردشگری الکترونیک در تایید اینکه طرح نمایندگان مجلس در تضاد با پروژه مقابله با «ایران هراسی» است، اظهار نمود: از عناوینی که این سال ها روی آن تاکید زیادی می شد معرفی ایران باتوجه به پروژه ایران هراسی و تبلیغات سنگین دنیا مقابل ایران بود. شاید در این راه، رسانه ها و ابزارهای داخلی به تنهایی نتوانند از عهده معرفی ایران برآیند و در مقابل ایران هراسی مقابله کنند. در این سال ها، پویش های مردمی با دعوت از علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایران، در حد توان و آن گونه که شایسته بود ظرفیت های کشور را معرفی کرده اند؛ اساسا با محدود کردن فضای مجازی، این ظرفیت را از دست می دهیم.
انصاری همین طور اظهار داشت: حتما اعضای صنعت توریسم، خصوصاً استارت آپ ها و گروه هایی که نوآوری در تکنولوژی دارند و خیلی از کسب و کارهای گردشگری این مساله را بوسیله نمایندگان و کمیسیون های مختلف مجلس پیگیر خواهند شد و تمام تلاش خودرا به کار می گیرند تا این طرح موجب شکست و لطمه بیشتر به کسب وکارها نشود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از آن که بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی» را از صحن علنی خارج کردند، روز چهارشنبه ششم مردادماه با ۱۲۱ رأی با بررسی این طرح برمبنای اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیونی مشترک و ویژه و خارج از صحن علنی موافقت کردند.
منبع:

1400/05/07
21:28:59
0.0 / 5
547
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
الف دانلود