سخنگوی گمرك اعلام كرد

گوشی در صدر واردات

گوشی در صدر واردات

طبق اعلام مسؤلان گمرک ایران، واردات گوشی امسال نه تنها کم نشده بلکه ترخیص قطعی آن افزایش هم داشته است. از سویی هنوز هیچ ابلاغی در مورد ممنوعیت واردات برند خاصی به گمرک وجود نداشته و ممنوعیتی اعمال نشده است؛ ازاین رو طرح مطالبی با عنوان عدم واردات یا کاهش آن نمی تواند بهانه ای برای گران فروشی گوشی باشد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، به تازگی با افزایش قیمت گوشی موبایل برخی فعالان این حوزه همچون اتحادیه فروشندگان اعلام نمودند که در کنار عواملی مانند افزایش قیمت دلار، ممنوعیت ورود برندهای چینی باعث افزایش تقاضا در سایر برندها و در نتیجه گرانی شده است.
این در شرایطی است که مدتی قبل بحث هایی در ارتباط با ممنوعیت واردات برخی مدلهای پرتقاضای گوشی همچون شیائومی به علت مشکلاتی مانند عدم مسیریابی صحیح شماره های اضطراری مطرح شده بود و اینک اعلام می شود که محدودیت واردات این گوشیها باعث افزایش قیمت شده است.
برای شفاف شدن جریان، مبحث از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت که جریان واردات گوشی امسال چگونه بوده و آیا ورود گوشی شیائومی و یا برندهای مورد نظر ممنوع شده است؟ که در این رابطه لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - توضیحاتی به ایسنا عرضه کرد.


افزایش ۱۰۲ درصدی واردات گوشی/ عرضه زیاد شد
طبق اعلام وی، در چهار ماهه ابتدایی سالجاری حدود یک میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار تلفن همراه وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰۲ درصد از لحاظ ارزشی و ۵۰ درصد از نظر وزنی افزایش دارد. از سویی ترخیص قطعی گوشی موبایل در این زمان از نظر تعداد حدود پنج میلیون و ۱۵۶ هزار دستگاه بوده که در مقایسه با چهار ماهه ابتدایی سال قبل که حدود چهار میلیون دستگاه ترخیص شده بود ۲۸ درصد افزایش دارد.

واردات گوشی ۸ درصد کل واردات است
همچنین واردات گوشی در صدر واردات کالا قرار دارد و هشت درصد کل واردات را به خود اختصاص داده است؛ به صورتی که در میان تمامی اقلام این واردات گوشی است که در رتبه یک قرار دارد و پس از آن اقلام کالاهای اساسی و سایر کالاها قرار می گیرد.
به گفته سخنگوی گمرک ایران طبق این گزارش، حجم واردات گوشی موبایل امسال افزایش پیدا کرده و عرضه آن به بازار هم با عنایت به ترخیص قطعی صورت گرفته باید بیشتر شده باشد، ازاین رو طرح مبحث نادرست کاهش واردات و یا عدم ترخیص آن از گمرک نمی تواند بهانه افزایش قیمت گوشی باشد.


ممنوعیت واردات هیچ برندی به گمرک اعلام نشده است

لطیفی در ادامه در ارتباط با ممنوعیت واردات گوشی و بخصوص برندهای در ارتباط با گوشیهای چینی و شیائومی هم توضیح داد که با وجود بحث هایی که در این رابطه مطرح شده تابحال هیچ ابلاغیه ای از جانب دستگاههای ذیربط در خصوص ممنوعیت واردات گوشی و به صورت خاص این اقلام به گمرک ایران ابلاغ نشده است و روال قبلی ادامه دارد.

وی توضیح داد که در مورد واردات گوشی باید حوزه های مرتبط مجوز ترخیص را صادر کنند که همچون آنها وزارت ارتباطات و البته سازمان تنظیم مقررات رادیویی است که باید کالای وارد شده و گوشیها را برپایه استانداردهای خود تأیید کند که آنگاه گمرک می تواند برپایه این مجوز و سایر مجوزهای مربوطه نسبت به ترخیص اقدام نماید.

تعدادی گوشی نقص دارد و ترخیص نشده که مبحث جدیدی برای گران کردن نیست

به گفته سخنگوی گمرک ایران، هم اکنون برخی از گوشیهای وارداتی به علت نداشتن استانداردهای کافی و منتظر صدور مجوز از سازمان تنظیم مقررات رادیویی هنوز مراحل ترخیص را به پایان نرسانده اند که در صورت رفع نقص و بمحض تأیید ترخیص آنها از گمرک صورت می گیرد که این مورد جدیدی نیست که عامل افزایش قیمت گوشی باشد بخصوص با وجودافزایش ۲۸ درصدی ترخیص گوشیهای تلفن همراه در چهار ماه ابتدایی سالجاری که این میزان یک میلیون و ۱۲۵ هزار دستگاه بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

منبع:

1400/05/14
11:20:35
0.0 / 5
657
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
الف دانلود