77 درصد آب حوضه دریاچه ارومیه صرف تولید 5 محصول پرآب بر می شود

77 درصد آب حوضه دریاچه ارومیه صرف تولید 5 محصول پرآب بر می شود

به گزارش الف دانلود رئیس انجمن آبیاری و زهكشی ایران اظهار داشت: 77 درصد آب مصرفی بخش كشاورزی حوضه دریاچه ارومیه صرف تولید پنج محصول یونجه، سیب، گندم، انگور و چغندرقند می شود.


عباس كشاورز روز چهارشنبه در اولین كنگره بین المللی و چهارمین كنگره ملی آبیاری و زهكشی ایران با محوریت دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه اضافه كرد: از این میزان ۳۲ درصد مربوط به یونجه، ۱۷ درصد مربوط به سیب، ۱۲ درصد گندم و هشت درصد برای هركدام از محصولات تولیدی انگور و چغندرقند است.
وی افزود: دشت دریاچه ارومیه یكی از چهار دشت حاصلخیز ایران بوده و میزان بارش این منطقه همواره بسیار بهتر از متوسط كشوری است ولی مصرف بسیار زیاد سبب بروز مشكل در منابع آبی بوده است.
وی بیان كرد: ۷۰ درصد محصولات باغی حوضه دریاچه ارومیه نیز به سیب و انگور اختصاص دارد كه محصولاتی پرآب بر به حساب می آید.
رییس انجمن آبیاری و زهكشی ایران با اشاره به اینكه توسعه بهره وری مهمترین راهكار كاهش مصرف آب و جلوگیری از بروز مشكل برای كشاورزان است، افزود: كشت ارقام كم مصرف، بهبود تكنولوژی و كم كردن ضایعات همچون مواردی است كه باید در این خصوص مورد توجه قرار گیرد.
«كشاورز» با تبیین ۹ سناریو برای بهبود الگوی كشت در حوضه دریاچه ارومیه، اظهار داشت: با اجرای این سناریوها امیدها برای كاهش قابل توجه مصرف آب در این حوضه در افق های ۱۴۰۵ و ۱۴۱۰ بیشتر می شود.
وی اضافه كرد: انتقال محصولاتی نظیر گوجه و خیار به گلخانه، كاهش ۳۵ درصدی سطح زیركشت یونجه و جایگزین كردن آن با محصولات علوفه ای جدید نظیر چغندر علوفه ای، ذرت علوفه ای، كلزای علوفه ای و گلرنگ علوفه ای، كاهش كشت چغندرقند و تمركز به افزایش بهره وری همچون این سناریوها به حساب می آید.
افزایش مصرف آب همچون مهمترین دلیلهای كاهش سطح دریاچه ارومیه در سال های اخیر بوده است؛ بیشتر از ۹۰ درصد آب مصرفی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مربوط به بخش كشاورزی است و سالانه میلیاردها مترمكعب آب در این حوضه مصرف می شود.منبع:

1398/08/22
19:24:44
5.0 / 5
3906
تگهای خبر: تكنولوژی , محصولات
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
الف دانلود