رجیستری حذف نمی گردد، فرآیندها اصلاح می شود

رجیستری حذف نمی گردد، فرآیندها اصلاح می شود

به گزارش الف دانلود سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ضمن اشاره به تصمیم برای حذف رجیستری حضوری از مبادی ورودی، اظهار داشت: قرار نیست فرایندهای رجیستری حذف شود، بلکه بناست در جهت اصلاح و منطبق بر شرایط، اصلاح گردد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد که از ابتدا با چالش هایی همراه بود. یکی از این راه های دور زدن رجیستری در ابتدا، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ چونکه افرادی که به این شیوه گوشیهای خویش را وارد می کردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند و بعد از آن هم برخی واردکنندگان غیررسمی و قاچاقچیان گوشی جهت استفاده از گوشیهای قاچاق، از اطلاعات مسافران واقعی استفاده می کردند.
برای مقابله با این موارد، گمرک ایران سال قبل اعلام نمود بر مبنای تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در جهت پیشگیری از سوءاستفاده از اطلاعات مسافرین ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه، اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران، از مهرماه ۱۳۹۹ صرفا در محل مبادی ورودی کشور و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام شده و از هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری و پس از خروج از گمرکات اجرایی مبادی ورودی، توسط مسافران ممانعت می شود.
علیرغم این همان زمان، انتقادات بسیاری از جانب مسافران به علت شکل گیری صف های طولانی و معطلی چندساعته در مبادی ورودی برای رجیستری گوشی موبایل مطرح بود، آن هم در شرایط کرونایی موجود که باعث ایجاد صدمه هایی برای مسافران و البته کارکنان گمرک شده بود. از طرفی، معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که در بعضی مبادی زمینی عده ای سودجو جهت کسب منفعت شخصی و دریافت امتیاز رجیستری گوشی، مبادرت به ورود و خروج افراد از کشور و خرید و فروش حق رجیستری کرده اند که خود مشکلات بسیاری بوجود آورده بود.
در این راستا به تازگی، معاون فنی گمرک ایران عنوان نمود طی بررسی های صورت گرفته در ارتباط با رجیستری گوشی تلفن همراه و همینطور تاکید وزیر اقتصاد بر ضرب الاجل حذف فرایند حضوری رجیستری، مقرر شده است که با تشکیل کارگروهی در ارتباط با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیرحضوری آن تصمیم نهایی دریافت شود.
البته در این میان شائبه ای برای برخی بوجود آمده که مقرر است فرایند رجیستری گوشی حذف شود که در این راستا، محمدرضا عالیان -سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی- با اشاره به اینکه فرایندهای رجیستری حذف نمی گردد و فقط در جهت بهبود اصلاح و منطبق بر شرایط می شود، به ایسنا توضیح داد: انجام رجیستری در مبادی قانونی به علت اظهار گمرکی با صف و گلایه مسافران روبرو می شد. از طرفی به علت عدم اطلاع رسانی مناسب، بعضی از مسافرها بدون اطلاع از رویه های رجیستری، از اجبار رجیستر شدن در گمرک فرودگاهی آگاه نمی شدند. بنابراین بنا شده فرآیند را به شکلی بررسی نمایند تا مسافر بدون صرف وقت، معطلی در صف و انجام تشریفات غیرضروری بتواند از حق خود استفاده نماید.
وی در پاسخ به این سؤال که با غیرحضوری شدن فرایند رجیستری، آیا باز هم امکان دور زدن این فرایند و خرید و فروش پاسپورت تکرار نمی گردد، بیان نمود: یکی از دغدغه های ستاد مبارزه با قاچاق کالا همین مبحث است که بنا شده در کمیسیون تخصصی مورد بحث قرار گیرد. طبیعتا تا جایی که این رویه به نقطه ایده آل خودش برسد، تلاش و خطاهایی صورت می گیرد، اما در نهایت باید به جایی ختم شود که کمترین بروکراسی و گرفتاری برای مردم ایجاد شود. همینطور یکی از اشکالات این روش، اجبار رجیستری گوشیهای دست دوم بود که مسافر از خارج همراه خودش می آورد که در این رویه، مقرر است این مسائل حل شود.
عالیان با تکیه بر این که رجیستری یکی از موثرترین اقدامات دولتی از آغاز ورود موبایل طی سالهای اخیر بوده است، اضافه کرد: انجمن واردکنندگان موبایل به صورت دائم نظرات کارشناسی خویش را به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و گمرک ایران منعکس می کند. اگر تمام فرایندها و رویه ها به صورت اصولی، سیستماتیک و غیرحضوری صورت گیرد، از ایجاد فساد و دور زدن قانون جلوگیری می کند. بدین منظور کمیته ای جهت بررسی شرایط تشکیل شده تا سازوکار جدید را مشخص نماید و تا آن زمان، چیزی اجرا نمی گردد.
منبع:

1400/06/08
22:03:09
0.0 / 5
741
تگهای خبر: سیستم , گوشی , موبایل
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
الف دانلود