جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با استفاده از نانوذرات

جذب بیشتر مادون قرمز در پیل های خورشیدی با استفاده از نانوذرات

به گزارش الف دانلود یك گروه تحقیقاتی با استفاده از نانوذرات، فیلمی ساخته اند كه می تواند پرتو مادون قرمز را به نور مرئی تبدیل كند و بهره تولید انرژی را در پیل های خورشیدی افزایش دهد.


به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بیشتر فناوری های خورشیدی روی نور مرئی متمركز هستند و از جذب امواج مادون قرمز نزدیك عاجزند، ازاین رو بخشی از طیف خورشیدی هدر می رود. مادون قرمز نیمی از تابش خورشیدی به سطح زمین را تشكیل می دهد اما سامانه های خورشیدی رایج توانایی محدودی برای تبدیل این طول موج به انرژی دارند، یافته های محققان KTH می تواند پیشرفت بزرگی در این راه ایجاد كند.
این گروه تحقیقاتی به سرپرستی هانس آگرن، استاد شیمی در موسسه فناوری KTH، فیلم نازكی تولید كرده كه می تواند روی سطح پیل های خورشیدی قرار گرفته و به این پیل ها اجازه دهد تا بتوانند پرتوهای مادون قرمز را به انرژی تبدیل كنند. با این كار، كارایی پیل خورشیدی بیشتر از ده درصد افزایش می یابد.
آگرن اظهار داشت: ما موفق به افزایش ده درصدی در كارایی پیل خورشیدی شدیم. با كمی كار بیشتر، تخمین می زنیم كه ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش بهره وری در پیل ها حاصل شود.
مواد حساس به كار رفته در پیل های خورشیدی مانند پروسكیت های معدنی، توانایی محدودی در پاسخ به طول موج مادون قرمز دارند، چاره ای كه محققان این گروه عرضه كردند، استفاده از تركیب نانوبلورها با زنجیره میكرولنز بود.
آگرن اضافه كرد: توانایی میكرولنزها برای متراكم كردن نور به نانوذرات اجازه می دهد تا تابش ضعیف مادون قرمز را به پرتوهای نور مرئی تبدیل كنند، طول موجی كه برای پیل های خورشیدی مناسب می باشد.
نتایج این پژوهش در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.
سال گذشته دانشمندان موفق به تولید نانوذراتی شدند كه قادر به جذب نور مادون قرمز نزدیك بود كه می تواند این پرتوهای جذب شده را به صورت نور مرئی بازنشر دهد. محققان آزمایشگاه ملی لورنس بركلی با استفاده از نوعی رنگ آلی، سطح نانوذرات را پوشش دهی كردند، این رنگ همانند آنتن عمل می كند و به دانشمندان اجازه می دهد تا خواص نانوذرات مبدل نور را تنظیم كنند، با این نانوذرات می توان پنل های خورشیدی ساخت كه نور نامرئی را به انرژی قابل استفاده تبدیل كند.1398/09/04
23:39:38
5.0 / 5
3842
تگهای خبر: پژوهش , تحقیقات , فناوری
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
الف دانلود