رئیس انجمن بلاكچین:

بانک مرکزی صلاحیت تهیه آیین نامه استخراج رمزارز را ندارد

بانک مرکزی صلاحیت تهیه آیین نامه استخراج رمزارز را ندارد

به گزارش الف دانلود رئیس انجمن بلاک چین ایران اظهار داشت: بانک مرکزی در جایگاهی نیست که آیین نامه بهره برداری از رمزارز را تدوین کند و مسئولیت تهیه این دستورالعمل را باید یک شورای فرابخشی بر عهده بگیرد.به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، عباس آشتیانی امروز در نشستی خبری اظهار نمود: اقتصاد دیجیتال در کشورهای همسایه ما درحال رشد است و ما تا سال ۹۸ جایگاه خوبی در این عرصه در منطقه داشتیم اما به علت برخی کوتاهی کاری ها، مشکلاتی در حوزه اقتصاد دیجیتال همچون ارزهای دیجیتالی شامل تبادل آنها، صدور مجوزها و تعرفه های آن وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه وزارت صمت پنجره اعطای مجوز بهره برداری از ماینرها و استخراج رمزارز را بسته است، اظهار داشت: این اتفاق سبب شده تا کسانی که مایل به سرمایه گذاری در این عرصه هستند، نتوانند فعالیتی داشته باشند.
مدیرعامل انجمن بلاک چین درباره تهیه آیین نامه های استخراج رمزارز اظهار داشت: باید شورایی متشکل از نمایندگان بخش خصوصی و حاکمیتی تشکیل شده و ماهیت رمزنگاری شده را تائید و به بخش های رگولاتوری جهت اجرا و صدور مجوزها ابلاغ کنند.
این فعال صنفی صنعت دیجیتال خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در جایگاهی نیست که آیین نامه های ماینینگ را تنظیم کند و صلاحیت این کار را ندارد. دارایی دیجیتال یک بازار هم ارز با سایر دارایی ها است و محدود به یک دستگاه یا نهاد خاص نمی گردد که سازمان بورس یا بانک مرکزی متولی آن باشند.
آشتیانی افزود: چیزی به اسم «صرافی رمزارز» نداریم بلکه واسطه ها و سکوهای تبدیل ارز دیجیتال به ریال هستند که البته کمک کرده اند تا دارایی های دیجیتال مردم که رمزارز خریداری نموده اند، به سمت صرافیهای خارجی منتقل نشود.
وی اضافه کرد: ما معتقدیم الزامات را باید نهادهای فرابخشی و رگولاتورها تعیین کنند و اجازه دهند کسب و کارها خودشان بازار را بیابند. ما با مجوزمحور بودن کسب و کار تبدیل رمزارز دیجیتال مشکلی نداریم اما کسانی که معتقد به مجوزمحور بودن هستند، باید ریسک تحریم شدن آنرا هم بپذیرند. هرگونه صدور مجوز به مفهوم برجسته سازی کسب و کار است که این برجسته سازی با خود، تحریم دارایی های دیجیتال را به دنبال خواهد داشت. اگر به صرافی ها مجوز تبدیل رمزارز داده شود، امکان دارد دارایی های مردم مشمول تحریم شوند.
مدیرعامل انجمن بلاک چین در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اظهارنظر رئیس اسبق بانک مرکزی در خصوص صدور رمز ارز ملی تصریح کرد: وقتی بانک مرکزی اعلام می کند مقرر است رمزارز داخلی تولید شود به این مفهوم است که شکل جدیدی از ریال تولید خواهد شد که شکل جدیدی از دارایی های مردم است و «رمز ریال» می تواند شفافیت مالی را تسهیل کند اما رمزارز ملی نمی تواند مشکل نقل و انتقال فعلی ریال بانکی را حل کند و امکان دارد تابع تحریم ها شود.
آشتیانی در مورد بالا بودن مصرف برق ارزهای دیجیتالی اظهار نمود: تعرفه فعلی هر وات ماینینگ ۱۷۰ تومان است و این گونه که گفته می شود ارزهای دیجیتالی برق زیادی مصرف می کنند، مورد قبول ما نیست. ما معتقدیم برآورد برق مصرفی ماینینگ شامل مجاز و غیر مجاز ۶۵۰ تا ۷۰۰ مگاوات است و رقم ۲۰۰۰ مگاوات را قبول نداریم.
علوی: تنها ۱۰ نفر پروانه استخراج رمزارز دارند
در ادامه این نشست امید علوی رئیس هیئت مدیره انجمن بلاک چین ایران ضمن اشاره به بالا بودن تعرفه برق رمزارز اظهار داشت: کمبود برق در کشور ارتباطی با صنعت ماینینگ ندارد. تراز برق ما هم اکنون منفی ۱۴ هزار مگاوات است. ضعف عملکرد وزارت نیرو در دولت گذشته سبب شد تا با کاهش تولید برق مواجه شویم بگونه ای که هیچ وقت سابقه کمبود برق در زمستان را نداشته ایم ولی امکان دارد زمستان سال جاری ۳۰۰۰ مگاوات کمبود برق داشته باشیم.
وی افزود: نرخ های تعرفه رمزارز سبب شده تا ۸۰ درصد استخراج ها زیرزمینی باشد. ما از سال ۹۷ به وزیر سابق نیرو در مورد کمبود برق نامه نگاری هایی کردیم ولی توجهی نشد و نهایتا در تابستان سال جاری با خاموشی های گسترده مواجه شدیم.
علوی با اخطار نسبت به این که اگر ارزش ارزهای دیجیتالی همچون بیتکوین که هم اکنون بیشتر از ۶۱ هزار دلار است، افزایش یابد امکان دارد حجم بیشتری از ماینینگ ها به سمت زیرزمینی شدن کوچ کنند، اظهار داشت: تنها دستگاهی که تابحال در حوزه ارزهای دیجیتالی موفق عمل کرده، وزارت صمت بود که تا خرداد سال جاری سامانه «بهین یاب» را برای دریافت مجوز استخراج رمزارز باز گذاشته بود ولی با فشارهایی که به این وزارت خانه وارد شد، بخش دریافت مجوز ماینینگ بسته شده است.
رئیس هیئت مدیره انجمن بلاک چین اضافه کرد: در مدت زمانی که سامانه بهین یاب باز بود، ۳۰۰۰ نفر برای دریافت مجوز استخراج رمزارز ثبت نام کردند ولی وزارت نیرو اجازه فعالیت به آنها نداد و تنها ۳۰ تا ۴۰ نفر از متقاضیان مجوز راه اندازی مزرعه رمزارز دریافت نمودند و کمتر از ۱۰ نفر توانستند این مزرعه را راه اندازی کنند.
به گفته علوی، دادستانی رسماً نامه داده که بدون پروانه بهره برداری، کسی نمی تواند مزرعه ماینینگ راه اندازی کند.
وی اضافه کرد: رئیس کل اسبق بانک مرکزی اردیبهشت ماه اعلام نمود دستورالعمل نحوه بهره برداری از ارزهای دیجیتالی، تهیه و شنیده شده که این آیین نامه نهایی شده و فقط معطل امضای یک نفر است که هنوز آنرا امضا نکرده است؛ به نظر ما، بانکم مرکزی از صنعت ماینینگ جا مانده است.


منبع:

1400/08/12
12:19:51
0.0 / 5
573
تگهای خبر: دستگاه , دیجیتال , سازمان
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
الف دانلود