مدیر مخابرات منطقه اصفهان مطرح كرد؛

افزایش 5 برابری مصرف اینترنت اصفهان طی دو سال قبل

افزایش 5 برابری مصرف اینترنت اصفهان طی دو سال قبل

به گزارش الف دانلود اصفهان مدیر مخابرات منطقه اصفهان با اعلان اینکه هزینه های مخابرات طی ده سال قبل 20 برابر بالا رفته است، اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه افزایش سرعت اینترنت باید به 100 مگابیت بر ثانیه افزایش یابد که این مهم تنها در بستر فیبر نوری مهیا خواهد شداسماعیل قربانی، امروز (پنجشنبه- ۲۰ آبان ماه) در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: تا پیش از سال ۷۲ مخابرات تنها ارائه خدمات تلفن ثابت بود، اما پس از آن با ایجاد شبکه های ارتباط سیار خدمات این شرکت توسعه یافت.

وی با اعلان اینکه هم اکنون حوزه ارتباطات مبتنی بر فرد توسعه و اینترنت در تمام سطوح گسترش یافته است، اشاره کرد: امروز وابستگی جامعه به مخابرات بیشتر شده و حتی یک روز بدون اینترنت و مخابرات امکان پذیر نیست.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان، اضافه کرد: از سال ۸۸ به این طرف خصوصی شدن مخابرات صورت گرفت و ۵۱ درصد سهم این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد، در این فضا انتظارات از یک شرکت خصوصی بیشتر و جامع تر نسبت به ساختار دولتی است.

وی اظهار داشت: بااینکه مخابرات خصوصی شده، اما یک وظیفه مهم بر عهده این شرکت است، باید توجه داشت که بستر ارتباطی چه برای مردم و چه برای سایر اپراتورها بدون استفاده از زیرساخت ها و خدمات پایه ای مخابرات امکان پذیر نیست.

قربانی تصریح کرد: از سال ۹۵ شرکت های مخابراتی استانی حذف و مخابرات ایران بصورت متمرکز با ۳۱ منطقه مخابراتی شکل گرفت.

وی با اشاره به روند و پروسه توسعه کُند مخابرات طی سالهای قبل، اظهار داشت: در هر فعالیت اقتصادی و تجارتی، اگر درآمد و هزینه ها تعادل نداشته نباشد، ابتدا توسعه متوقف و در یک بازه زمانی، احتمال حذف آن فعالیت وجود دارد.

وی اشاره کرد: تعرفه های مخابراتی همچون تلفن ثابت و اینترنت طی سالهای قبل نه فقط افزایش نداشته بلکه کاهش داشته است، به صورتی که امروز هزینه یک دقیقه مکالمه داخل استان ۴۵ ریال است و هزار دقیقه مکالمه تلفن ثابت به ثابت در استان ۴۵۰۰ تومان می شود که این عدد جوابگوی هزینه های مخابرات نیست.

به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، مدیر مخابرات منطقه اصفهان اشاره کرد: مخابرات وظیفه دارد در امتداد حفظ و توسعه خدمات مخابرات تلاش کند، اما به سبب این که از بودجه دولت استفاده نمی نماییم و متکی بر درآمدهای داخل سازمان هستیم، درآمد باید به شکلی باشد که فعالیت جاری و توسعه ای شرکت را تضمین کند.

وی با اعلان اینکه امروز انتظار همه مردم از مخابرات تلفن ثابت نیست بلکه آنها نیازمند یک سرویس اینترنت پرسرعت برای انجام کارهای آموزشی، اقتصادی و... هستند، اشاره کرد: امروز مخابرات به پیشران، تسهیل گر، ظرفیت مدیریت کننده سازمان های مختلف و بستر کسب وکار برای سایر کارهای جامعه تبدیل گشته است.

قربانی اظهار داشت: تقاضای مردم از مخابرات باعث شده که نیازهای آنها را متناسب با فعالیت شان توسعه دهیم، اما توسعه فعالیت ها در زمینه همراه نیست بلکه باید در زمینه زیرساخت ها نیز صورت گیرد، بعنوان نمونه مخابرات به سبب نبود سرمایه کافی نتوانسته سوییچ های خودرا که ۲۵ سال پیش وارد گردونه مخابرات شده را، حذف کند.

وی با اعلان اینکه اگر مبنای هزینه ها برمبنای نرخ ارز باشد، هزینه های مخابرات طی ۱۰ سال قبل ۲۰ برابر بالا رفته است، اشاره کرد: با بازبینی در طرح های مخابراتی می توان شاهد نقدینگی بیشتر برای طرح های توسعه ای مخابراتی باشیم.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان در ادامه با اشاره به این که در استان اصفهان سه میلیون شماره تلفن ثابت وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد دو میلیون و ۵۰۰ هزار تلفن ثابت مشغول به کار است که حدود ۵۰۰ هزار تلفن ثابت برای شرکت مخابرات کارکرد ماهیانه ندارد.

وی اضافه کرد: ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان ۴۶.۳۳ و ضریب نفوذ بر خانوار ۱۲۱ است، همین طور میانگین رفع خرابی تلفن ثابت در استان ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه است.

قربانی اظهار داشت: حوزه دیتا طی ده سال قبل به سمت توسعه رفته است که طی دو سال قبل به سبب شیوع ویروس کرونا شاهد افزایش ۵ برابری مصرف اینترنت در استان بوده ایم که متناسب بر آن ظرفیت اینترنت در استان بالا رفته است.

وی اشاره کرد: با پیگیری های چند ماه گذشته ۴۰ گیگابیت سرعت اینترنت استان افزوده شد.

وی اظهار داشت: تعداد پورت هایADSL استان ۹۳۳ هزار پورت است که ۷۲۱ هزار مورد آن مشغول به فعالیت است، همچنین۹۶۰۰ پورت VDSL در استان فعال است.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان افزود: یکی از خدمات مخابرات، سیرویس مبتنی بر فیبر نوری است که آینده تلفن ثابت بر پایه آنست و طی پنج تا ده سال آینده باید این اتفاق بصورت کامل رخ دهد.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه افزایش سرعت اینترنت باید به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه افزایش یابد که این مهم تنها در بستر فیبر نوری مهیا خواهد شد که رسیدن به آن نیازمند حمایت دولت، مجلس و مدیریت شهری است.

قربانی اشاره کرد: مطالبه فیبر نوری به ایجاد زیرساخت پرسرعت در زمینه اینترنت و مخابرات کمک می نماید و هم اکنون بیش از ۶۷ هزار پورت پرسرعت قابل واگذاری در استان وجود دارد که از این تعداد نزدیک ۲۸ هزار سرویس پرسرعت در استان فعال داریم.

وی در ادامه با اشاره به این که اصفهان در زمینه تلفن همراه یکی از استانهای برتر کشور هستیم، توضیح داد: در استان اصفهان ۷ میلیون و ۴۲۰ هزار تلفن همراه اول وجود دارد و ضریب نفوذ آن در استان ۱۳۸.۳۸ درصد است.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان با اعلان اینکه هم اکنون تمام شهرهای استان تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه قرار دارند، اظهار داشت: از مجموع ۱۶۹۵ روستای استان، ۱۴۳۱ روستا دارای ارتباط هستند که از ۹۳۱ روستای بالای ۲۰ خانوار، ۹۲۱ روستا دارای تلفن خانگی هستند.

وی اظهار داشت: بکی از نیازهای روستاها پورت پرسرعت است و امروز روستاهای استان پورت پرسرعت دارند.

وی اشاره کرد: طی دوسال گذشته نقش ارتباطات ملموس تر شده است و شیوع ویروس کرونا سبب شد تا کارهای مردم به سمت بستر مجاری برود و این بستر به سمت رفع نیازهای مردم رفت.

قربانی به واژه اکوسیستم دیجیتال اشاره نمود و اظهار داشت: امروز خود مخابرات و اینترنت به یک اکوسیستم دیجیتال کشور تبدیل گشته و اگر بخواهیم مخابرات را حذف نماییم امکان حیات اکوسیستم دیجیتال وجود نخواهد داشت.

خبرنگار-ریحانه سجادی

منبع:

1400/08/21
13:18:58
0.0 / 5
616
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
الف دانلود