تجهیز ۶ هزار هكتار از اراضی حوضه دریاچه ارومیه به شبكه فرعی آبیاری

تجهیز ۶ هزار هكتار از اراضی حوضه دریاچه ارومیه به شبكه فرعی آبیاری

به گزارش الف دانلود ایرنا- رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: 6 هزار هكتار از اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در امتداد مصرف بهینه آب به شبكه فرعی آبیاری تجهیز شده است.


رسول جلیلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اجرای شبكه های فرعی آبیاری، زهكشی و آبیاری تحت فشار در سطح ۶۱ هزار و ۵۷۰ هكتار نیز در چارچوب طرح شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی رودخانه های مرزی در حال اجراست.
وی افزود: میزان اراضی زراعی آبی در حوضه دریاچه ارومیه در ۹ شهرستان استان حدود ۱۷۰ هزار هكتار بوده و در این اراضی مصرف آب بسته به نوع محصول متفاوت می باشد.
وی افزود: ۹۰ هزار هكتار از وسعت ۱۱۲ هزار هكتاری اراضی باغی استان در زیر حوضه دریاچه ارومیه قرار دارد.
جلیلی با اشاره به اینكه ۶۳ هزار و ۴۳۸ هكتار از اراضی كشاورزی آذربایجان غربی به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده، اظهار داشت: در مجموع ۱۳۲ هزار هكتار طرح تجهیز اراضی به سیستم های نوین آبیاری در اراضی خرده مالكی و شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی رودخانه های مرزی عملیاتی شده و بخشی نیز در دست اجراست.
وی اضافه كرد: برنامه های تدوینی این سازمان همسو با سیاست های ستاد ملی نجات دریاچه ارومیه است و رویكرد آن انسجام سازمانی، كشاورزی پایدار، ارتقای راندمان تولید و بهره وری مصرف آب در برای كمك به احیای دریاچه ارومیه است.
جلیلی افزود: توسعه كشت های متراكم گلخانه ای بعنوان نخستین پیشران توسعه و گسترش سیستم های نوین آبیاری نیز بعنوان مهمترین اولویت و دومین پیشران توسعه بخش كشاورزی استان با جدیت در دستور كار برنامه های اجرایی سازمان قرار دارد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینكه هم افزایی و تعامل بیشتر كشاورزان با كارشناسان سازمان در زمینه مدیریت مصرف آب كشاورزی ضروری می باشد، افزود: اجرای طرح شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی رودخانه های مرزی در آذربایجان غربی در امتداد افزایش راندمان آبیاری و جلوگیری از مهاجرت روستاییان، تثبیت جمعیت و ایجاد اشتغال موثر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در جهت افزایش تولید محصولات كشاورزی و ارتقای درآمد و رفاه روستاییان صورت می گیرد.
وی افزود: وجود منابع آبی مناسب یكی از اولویت های توسعه بخش كشاورزی شمرده می شود و ساماندهی چاه های غیرمجاز توسط شركت آب منطقه ای استان برای كمك به تسریع توسعه سیستم های نوین آبیاری باید بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش الف دانلود به نقل از ایرنا آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هكتار زمین كشاورزی با تولید سالانه ۶ میلیون تن انواع محصولات كشاورزی است؛ ایجاد شبكه های فرعی آبیاری در كنار شبكه های اصلی و نهرها گامی در امتداد جلوگیری از هدر رفت آب و نیز مدرن سازی شبكه های آبرسانی است.
دریاچه ارومیه در ۲ دهه اخیر به سبب بحران كم آبی شاهد افت شدید سطح آب بوده است و كارشناسان مهمترین عامل كاهش آب دریاچه را مصرف بیش از اندازه در بخش كشاورزی می دانند؛ آنان بر این باور هستند كه اگر شیوه های مصرف آب در بخش كشاورزی بهینه شود، میزان بهره وری در این بخش افزایش می یابد.
ارومیه، سلماس، خوی، چایپاره، نقده، میاندوآب، مهاباد، اشنویه و پیرانشهر از شهرستان های واقع در زیر حوضه دریاچه ارومیه به حساب می آید.
منبع:

1398/09/21
20:18:49
5.0 / 5
4047
تگهای خبر: سازمان , سیستم , شركت , محصولات
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
الف دانلود