نخستین کامپیوتر بر روی یک تراشه 50 ساله شد

نخستین کامپیوتر بر روی یک تراشه 50 ساله شد

الف دانلود: این ماه نخستین کامپیوتری که بطور کامل بر روی یک تراشه بنا شده پنجاه ساله شد. پردازنده ای که به این منظور توسط شرکت اینتل ساخته شد، 4004 نام داشت.به گزارش الف دانلود به نقل از نیواطلس، پردازنده ۴۰۰۴ در اصل جهت استفاده در یک ماشین حساب رومیزی ژاپنی طراحی و ساخته شد و انقلابی در زمینه طراحی و ساخت کامپیوتر های شخصی به وجود آورد.
در نوامبر سال ۱۹۷۱، تبلیغاتی در نشریه اخبار الکترونیک با عنوان «اعلام عصر جدیدی در زمینه الکترونیک یکپارچه» منتشر گردید که در آن اطلاعاتی در مورد نخستین تراشه قابل برنامه ریزی همه منظوره اینتل موسوم به ۴۰۰۴ ارائه شده بود.
تولید این تراشه از سال ۱۹۶۹ با هدف ساخت ماشین حساب های مهندسی Busicom ۱۴۱-PF شرکت نیپون ژاپن شروع شده بود. در نهایت محصول نهایی در سال ۱۹۷۱ ارائه شد. بدین منظور چهار تراشه طراحی شدند که موفق ترین آنها تراشه ۴۰۰۴ بود.
برای اولین بار پردازنده مرکزی مورد نیاز برای فعالیت یک کامپیوتر بطور کامل بر روی یک تراشه کوچک نصب شده بود. تا قبل از آن پردازنده های مرکزی متشکل از آی سی های گوناگون یا ده ها یا صدها ترانزیستور بودند. اما در تراشه ۴۰۰۴ از ۲۳۰۰ ترانزیستور بر روی تنها یک تراشه استفاده شده بود که ابعاد آن از اندازه یک ناخن فراتر نمی رفت.
تراشه ۴۰۰۴ دارای ۱۶ پین، باس ۴ بیتی و حداکثر نرخ کلاک ۷۴۰ کیلوهرتز بود که به آن اجازه می داد ۹۲۶۰۰ دستورالعمل در ثانیه را پردازش کند. تولید این تراشه در نهایت منجر به تولید تراشه هایی برای گوشیهای هوشمند شد که بر روی هر یک از آنها بجای ۲۳۰۰ ترانزیستور بیش از ۵۰ میلیارد ترانزیستور وجود دارد.


منبع:

1400/08/29
23:55:30
0.0 / 5
802
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
الف دانلود