زارع پور:

بخشی از انتقادات درباره کندی اینترنت درست است

بخشی از انتقادات درباره کندی اینترنت درست است

به گزارش الف دانلود وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بخشی از انتقادات درباره کندی اینترنت را درست و بخشی را هم ناشی از فضاسازی رسانه ای دانست.


به گزارش الف دانلود به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در بازدید از دفتر اپلیکیشن فرهنگی طاقچه به مناسبت هفته کتاب، با اشاره به اینکه امروزه فضای مجازی زندگی بشر را دگرگون کرده است، اظهار نمود: امروزه فناوری اطلاعات با فرهنگ، سیاست و اقتصاد عجین شده است. مهم ترین تأثیر فناوری اطلاعات در حوزه فرهنگ است. جذابیت، سرعت بالا و گسترده انتشار محتوا در فضای مجازی یک فرصت برای حوزه فرهنگ است تا با استفاده از این توانایی ها اثر بخشی اقدامات فرهنگی بیشتر شود.
وی بر لزوم پشتیبانی از رسانه های دیجیتال در کشور بعنوان یک فرصت تصریح کرد و اضافه کرد: به مناسبت هفته کتاب، به یکی از پلت فرم های دیجیتالی ترویج کتاب و کتابخوانی آمدیم تا هم به دوستان خداقوت بگوییم و هم بر اهمیت این ابزارهای جدید در ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی کشور عزیزمان تاکید نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز امیدواری کرد که این پلت فرم ها بتوانند سرانه مطالعه در کشور را به نحو قابل ملاحظه ای بالا برند و خاطرنشان کرد: نگاه ما در دولت سیزدهم این است که فناوری اطلاعات فرصتی است که باید حداکثر استفاده از آن برای رفاه مردم و بهبود فرآیندها صورت گیرد تا طعم شیرین زندگی فناورانه پایه را به مردم بچشانیم.
زیرساخت های ارتباطات ثابت همگام با ارتباط همراه توسعه پیدا نکرده است
زارع پور درباره سوال خبرنگاران در مورد سرعت اینترنت اظهار داشت: ما قبول داریم که در اینترنت ثابت مشکل داریم چونکه زیرساخت های ارتباطات ثابت در گذشته به اندازه مناسب و همگام با ارتباط همراه توسعه پیدا نکرده است. دولت سیزدهم بنا دارد توسعه ارتباطات ثابت پرسرعت را در کشور به صورت ویژه دنبال کند و پروژه فیبرنوری منازل در اولویت برنامه های این وزارت خانه است.
وی اظهار داشت: در حالیکه به علت مشکلات در ارتباط با عدم توسعه شبکه توسط اپراتورها، سرعت کاربران در سرتاسر کشور به صورت میانگین ۵ تا ۶ مگابیت برثانیه را نشان داده است و در پروانه اپراتورها ۲ مگابیت برثانیه آمده است، اما هم اکنون سرعت دانلود حدود هشت برابر این مقدار را نشان داده است. ما ادعا نمی نماییم که این سرعت ایده آل است بلکه باید به چند ده و حتی چند صد مگابیت برثانیه هم برسیم. بخشی از انتقادات درباره کندی اینترنت هم درست است و قبول داریم و اپراتورها در صدد حل آن هستند اما بخشی هم ناشی از فضاسازی رسانه ای است.
افزایش مصرف آنلاین کاربران و عدم توسعه ارتباطات ثابت
به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، با انتشار کرونا از اسفند ۱۳۹۸، خیلی از فعالیت ها مجازی و آنلاین شد. در ابتدای مجازی شدن فرآیندهای آموزشی و اداری که اپراتورها و عرضه دهندگان خدمات اینترنتی، انتظار آن حجم بالای رجوع کاربران را نداشتند، کیفیت و سرعت اینترنت مبتلا به اختلال بود و البته با گذشت زمان، ظرفیت های ارتباطی افزوده شد اما در دو ماه گذشته و با شروع مدارس و دانشگاه ها و آموزش مجازی و افزایش مصرف کاربران، کیفیت اینترنت باز هم مبتلا به اختلال شد.
تا جایی که به دنبال دریافت برخی گزارشات مردمی از راه سامانه ۱۹۵ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و گلایه بعضی کاربران فضای مجازی درباره کندی شبکه در ساعات پیک مصرف در بعضی از نقاط کشور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پیگیری دقیق و رسیدگی سریع به مبحث دستور داد و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد با همکاری شرکت زیرساخت، بعد از بررسی دقیق گزارشات مردمی، راهکارهای رفع سریع اشکالات ارتباطی را عرضه و گزارش اقدامات اجرایی را به مردم اطلاع رسانی کنند.
زارع پور البته درباره مشکلات اینترنتی هم اینطور توضیح داد: مشکل کلان تر ما این است که در چند سال قبل سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات به چند دلیل صورت نگرفته است. یکی از علل مشکلات تحریمی و افزایش هزینه ها بوده که اپراتورها نتوانستند سرمایه گذاری لازم را انجام دهند که حالا پس از تحریم ها، بسیاری از محصولات موردنیاز صنعت مخابرات کشور بومی سازی شده و این امید هست که ما بحث توسعه را به سرعت در کشور دنبال نماییم.1400/08/30
22:08:04
0.0 / 5
755
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
الف دانلود