فشار به صنعت گران استخراج رمزارز به کشور صدمه می زند

فشار به صنعت گران استخراج رمزارز به کشور صدمه می زند

رئیس هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک ضمن اشاره به لایحه مبارزه با فعالیتهای غیرقانونی استخراج کنندگان رمزارز اظهار داشت: هم اکنون شاهد محدودیت و فشار به صنعتگران بخش خصوصی در این حوزه هستیم، از طرفی با یک پدیده نوظهور مواجهیم که با استقبال عمومی روبرو شده است. قبول داریم کشور مشکل برق و انرژی دارد، اما اگر با این پدیده به درستی برخورد نشود سبب زیرزمینی و خطرناک شدن آن می شود و به کشور صدمه می زند.


امید علوی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: یک پیش نویس لایحه پیشنهادی مجلس و دیگری پیش نویس مصوبه برخورد با ماینینگ غیرقانونی می باشد که به هیات دولت می رود. هر دو سند را وزارت نیرو آماده کرده و پیشنهاد داده است. وقتی که فقط یک وزارت خانه به صورت یک طرفه به مبحث ورود می کند، سبب می شود همه چیز یک جانبه دیده شود. متاسفانه وزارت نیرو در طراحی پیشنهاد خود هیچ هم فکری و صحبتی با بخش خصوصی و دیگر وزارت خانه ها نداشته و اما نهاد ریاست جمهوری این نظر را از ما خواسته و بنابراین تلاش می نماییم نظرات بخش خصوصی را به این افراد برسانیم.
وی با اشاره به اینکه این پیش نویس تأمین برق را به نیروگاه های تجدیدپذیر منظور کرده است، اما یک تخلف هم در قسمت طرح های صرفه جویی وجود دارد، اظهار داشت: در ماده 12 قانون مجلس آمده هر که در مصرف انرژی صرفه جویی کند، می تواند به میزان معادل آن در بورس انرژی، انرژی تهاتر کند. مثلاً در گاز صرفه جویی می کنید و اندازه همان گازی که صرفه جویی کرده اید، می توانید در بورس انرژی برق، گازوئیل بخرید، اما این مسئله در این پیش نویس مغایر قانون موجود دیده شده که مخالف قانون مجلس است.
رئیس هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک افزود: هیچگاه مصوبه هیات دولت نمی تواند با قانون مجلس مخالفت کند، بنابراین هم طرح های صرفه جویی عملیاتی نشده است. این یک بخش کوچک از طرح وزارت نیرو است. طرح وزارت نیرو و اجرایی شدن آن در بورس انرژی غیر ممکن است. بورس این مساله را می داند اما متاسفانه باز هم در مصوبه هیات دولت مانور می دهند. تمام این پیش نویس از بازمانده های دولت دوازدهم است که هنوز هم بر سر کار هستند و این افکار را به دولت جدید تریق می کنند.
علوی با اشاره به اینکه هم اکنون شاهد محدودیت و فشار به صنعتگران بخش خصوصی در این حوزه هستیم، اضافه کرد: از طرفی با یک پدیده نوظهور مواجهیم که با استقبال عمومی روبرو شده است. قبول داریم کشور مشکل برق و انرژی دارد، اما اگر با این پدیده به درستی برخورد نشود سبب زیرزمینی و خطرناک شدن می شود و به کشور صدمه می زند. با تصویب این پیش نویس بعنوان لایحه، بستر شفاف و سالم سخت تر می شود و با این وضعیت نمی توانید فعالیت سالم کنید.
وی افزود: در این پیش نویس، قیمت برق شناور در نظر گرفته شده و به صورت مرتب جرایمی را در نظر دارد و هیچ تشویقی دیده نشده است. درحالی که اگر تنبیه وجود دارد، درکنار آن تشویق هم باید باشد. کسی که می خواهد فعالیت سالم کند و در جای مشخص کار کند، باید یک قیمت مشخص بگیرد اما اگر کسی تخلف کرد، باید برایش جریمه لحاظ کنند. در صنعتی هستیم که سود و ریسک زیادی دارد و مردم به این سمت هجوم می آورند، اما اگر بستر سالم نباشد مردم زیرزمینی فعالیت می نمایند.
رئیس هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک در پاسخ به این که آیا استخراج رمزارز، مشکل کم برقی را تشدید نمی کند، اظهار داشت: استخراج زیرزمینی به شبکه برق فشار می آورد. حالا قیمت گاز آنقدر بالا رفته که ماینرها نمی توانند استخراج کنند. اگر اقتصاد شما را به سمت تولید برق بکشاند، برق تولید می کنید. اگر قیمت گاز معقول باشد، به سمت تولید برق با گاز می روید. اگر شرکت توانیر و وزارت نیرو توانایی تأمین برق را ندارد، باید این شرکت ها را به خودتامینی سوق بدهند تا خودشان نیروگاه بزنند. در حالیکه حالا قیمت های شرکت گاز و نفت طوری زیاد شده که شرکتهای خصوصی باز هم باید از شرکت نیرو برق بخرند.
علوی تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که در هم فکری با بخش خصوصی، اشتباه سال 1398 تکرار نشود. دو سال است که مصوبه ۱۳ مرداد ۹۸ را اجرا می کنند که نتیجه آن شده ۲۰۰ مگاوات ماینینگ قانونی و حدودا ۷۰۰ مگاوات ماینینگ غیر قانونی. البته وزارت نیرو می گوید ۲۰۰۰ مگاوات مانینگ غیرقانونی. این مورد نشان داده است که وزارت نیرو اشتباه کرده و مصوبه هیات دولت سبب زیرزمینی تر شدن فعالیتهای استخراج شده است.1400/09/02
16:27:57
0.0 / 5
792
تگهای خبر: شركت , طراحی
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
الف دانلود