رئیس سازمان فضایی اعلام كرد

پرتاب تحقیقاتی ماهواره به مدار ۳۶ هزار کیلومتری تا چهار سال آینده

پرتاب تحقیقاتی ماهواره به مدار ۳۶ هزار کیلومتری تا چهار سال آینده

نقشه راه صنعت فضایی کشور،  قرار دادن ماهواره در مدار ۳۶ هزار کیلومتری در بازه زمانی ۱۰ ساله است اما رییس جمهوری بتازگی تاکید کرده این زمان باید کم شود و تلاشها بر این است حداقل تا سال ۱۴۰۴ پرتاب های تحقیقاتی شروع شود.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، مرتضی براری - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۴، یک برنامه جامع فضایی۱۰ ساله داشتیم، اظهار کرده است: از سال ۱۳۹۵ برنامه های فضایی، بخش بخش شد و هر دستگاه برنامه خویش را به صورت مستقل انجام می برد و کشور فاقد برنامه جامع فضایی بود. در شورایعالی فضای مجازی ۹ عضو حقوقی همچون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزرای علوم، صنعت، راه، ارتباطات و دفاع و سه عضو حقیقی وجود دارند. حالا با برگزاری جلسه شورایعالی فضایی، تکلیف همه این دستگاه ها مشخص شده و همه برنامه شفاف دارند.
وی افزود: در ابتدای دولت سیزدهم، پیرو تاکید رئیس جمهوری که برنامه جامع فضایی تدوین شود، طی سه ماه گذشته برنامه تا آخر سال ۱۴۰۱ را تدوین کردیم که برنامه و تاریخ قرارگیری ماهواره ها در مدار مشخص است که این برنامه در جلسه شورایعالی فضایی تصویب گردید. رئیس جمهور تاکید دارد که سند جامع ۱۰ ساله فضایی کشور باردیگر تدوین و در جلسه اسفند شورا، این سند بررسی و تصویب شود. این برنامه جامع نقطه عطفی برای توسعه برنامه فضایی کشور است.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه مصوب شده در دولت سیزدهم، مدار لئو را تصویب نماییم، اضافه کرد: مدار ۳۶ هزار کیلومتری مدار راهبردی و کلید موفقیت و توفیق کشور در حوزه اقتصادی، نظامی و امنیتی است. ما باید تلاش نماییم ماهواره هایمان را در نقطه های مداری این مدار قرار دهیم و خیلی از سرویسهای ناوبری، مخابراتی در این مدار است. حضرت آقا هم تاکید نمودند که در اولویت است سریع تر به این مدار دست پیدا نماییم.
براری اضافه کرد: نقشه راه صنعت فضایی کشور، قرار دادن ماهواره در مدار ۳۶ هزار کیلومتری در بازه زمانی ۱۰ ساله است اما رئیس جمهور تاکید دارد این زمان کاهش پیدا کند و ما به رغم پیچیده بودن این مسیر همه تلاش خویش را انجام می دهیم که در زمان کوتاه تری به این مدار دست یابیم. ما تلاش می نماییم در سریع ترین زمان به این مدار دست یابیم و تلاش می نماییم حداقل تا سال ۱۴۰۴ پرتاب های تحقیقاتی مان شروع شود.
بسیاری از طراحی ها و فناوری ها را برای رسیدن به مدار ژئو شروع کرده ایم
وی ضمن اشاره به تثبیت فناوری در مدار لئو اظهار داشت: حالا هم خیلی از طراحی ها و فناوری ها را برای رسیدن به مدار ژئو شروع کرده ایم که لازم است فناوری های آن توسعه پیدا کند. حالا طراحی پایگاه پرتاب کامل شده و به سرعت ساخت آن شروع می شود. در زمینه ماهواره بر هم برای فرستادن ماهواره به این مدار تحقیقات شروع شده است و بلوک انتقال مداری سامان آزمایش های نهایی خویش را می گذراند. این بلوک انتقال مداری، ماهواره را از مدار ۴۰۰ کیلومتر به مدار ۷۰۰۰ کیلومتر، سامانه ۲ ماهواره را از مدار ۴۰۰ کیلومتر به ۱۰ هزار کیلومتر، سامانه ۳ به مدار ۲۱ هزار کیلومتر و سامانه ۴ ماهواره را به مدار ۳۶ هزار کیلومتر منتقل می کند.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه از ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر مدار لئو و از ۲۰۰۰ تا ۳۶ هزار کیلومتر مدار مئو و ژئو نام دارد، اضافه کرد: ارتفاع ۸۵ کیلومتری به بالا، فضا و بعد از آن فاصله ۸۵ تا ۲۰۰ کیلومتر زیرمداری به حساب می آید که صنعت حمل و نقل از این مدار استفاده می نماید. تابحال چهار ماهواره امید، نوید، فجر و رصد را در مدار ۳۰۰ کیلومتری قرار داده ایم و سال قبل هم ماهواره نور در مدار ۴۳۰ کیلومتری قرار گرفت. همه تلاش ما این است که در سریع ترین زمان در مدار ۵۰۰ تا هزار کیلومتری که بیشترین فعالیت ماهواره ها در فضا در این ارتفاع است، حضور یابیم.
براری با اشاره به اینکه ۷۶ درصد صنعت فضایی در دنیا در اختیار بخش خصوصی است، اظهار داشت: ما تلاش می نماییم نقش بخش خصوصی را در برنامه فضایی کشور پررنگ نماییم. چونکه از نظر نیروی متخصص در منطقه رتبه نخست و در دنیا رتبه ۱۱ تا ۱۳ را داریم و متخصصان بسیار ارزشمندی در کشور می باشند. ایجاد زمینه اشتغال باعث می شود نیروی متخصص بیشتری در دانشگاه ها پرورش یابد. حالا کنسرسیومی از شرکتهای دانش بنیان خصوصی برای ایجاد منظومه های ماهواره ای و طراحی و ساخت آنها بوجود آمده است. در لایه اپراتوری هم بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه ماهواره های سنجشی و مخابراتی ابراز علاقه کرده است. در حوزه بالادست برخی شرکتهای خصوصی توانایی ساخت ماهواره را دارند.
وی ادامه داد: ما به صورت روزانه داده های زمینهای کشاورزی را به کمک شرکتهای دانش بنیان حوزه فضایی دریافت می نماییم که هر یک از این داده ها تبدیل به سرویس می شوند. هم اکنون یکی از شرکتهای دانش بنیان کشور به صاحبان بیشتر از ۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی خرد مشاوره می دهد. ما ۱۴ میلیون هکتار زمین کشاورزی داریم؛ اگر در هر هکتار زمین کشاورزی بهره وری را به میزان هزار تومان هم افزایش دهیم نزدیک به ۱۴ میلیارد ارزش افزوده خواهیم داشت. بعضی از کشورها با استفاده از داده های ماهواره ای ۲۰ درصد بهره وری در حوزه کشاورزی را افزایش داده اند.
بیش از ۴۰ استارت آپ فضایی در حوزه هواشناسی، زیست محیطی و کشاورزی فعالیت می کنند
معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: هم اکنون بیشتر از ۴۰ استارت آپ فضایی در حوزه هواشناسی، زیست محیطی و کشاورزی فعالیت می نمایند. ما پیگیرانه به دنبال ایجاد زیرساخت ها برای فعالیت استارت آپ های بیشتری در این عرصه هستیم. حالا توانایی پایش اطلاعات ماهواره ای در بخش های مختلف را داریم که نمونه آن پایش دشت مغان در زمینه مصرف سموم و صرفه جویی ۵ میلیارد تومانی استفاده از سموم در این حوزه بود. حتی می توانیم به کشاورزان میزان رطوبت زمین آنها را گزارش دهیم و درباره آب های سطحی مدیریت مصرف آب، بحث جنگل کاری و غیره هم به دستگاههای متعدد گزارش عرضه دهیم.
وی اظهار داشت: زیرساخت های خیلی از خدمات در دنیا درحال انتقال به فضاست مانند توسعه منظومه های ماهواره ای که نسل پنجم ارتباطات سیار و اینترنت پهن باند به آن بستگی دارد و کل اقتصاد این بخش را جذب می نماییم. البته کشورهایی درحال ایجاد منظومه های ماهواره ای برخلاف معاهدات سازمان ملل و به دنبال تسلیحاتی کردن فضا و انتقال سامانه های نظامی به مدارها هستند.
به قول او کشورهای توسعه یافته به شدت به دنبال محدود کردن دسترسی دیگر کشورها به فضا هستند چونکه هر جا عرصه اقتدار باشد آنها می خواهند دیگران را محدود کنند. همچون مصوبات جلسه شورایعالی فضایی، فعال کردن دیپلماسی فضایی و حضور مؤثر در سازمان های بین المللی برای پیشگیری از ایجاد این محدودیت ها بود. با عنایت به این که عرصه فضایی، موتور محرک علم فناوری است و نخواهیم گذاشت جلوی توسعه کشورها در عرصه فضایی گرفته شود. بعنوان نمونه امریکا در سال ۱۹۶۱ و در بدترین شرایط اقتصادی هیجده و نیم میلیارد دلار در صنعت فضایی سرمایه گذاری کرد.
وی با اشاره به اینکه در چرخه صنعت فضایی، فناوری ها داخلی است خاطرنشان کرد: فناوری فضایی بسیار پیچیده است و ماهواره باید در حدود یک ساعت و نیم اختلاف دمای ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه ای را تحمل و در امواج مغناطیسی فعالیت کند. در یکی از ماهواره های ما ۶۴ هزار قطعه به کار رفته است. ۸۷ زیرسیستم در بخش ماهواره وجود دارد که ۸۲ زیرسیستم به صورت کامل بومی است و ۵ زیرسیستم هم در برنامه دوساله بومی سازی می شود. دقت تصویر در اولین ماهواره تصویربرداری که ساختیم ۱۰۰۰ متر به صورت سیاه و سفید بود و امروز ماهواره ای ساخته ایم که وضوح تصویر در آن ۵ متر به صورت سیاه و سفید است و ساخت دوربین با وضوح ۵ متر به صورت رنگی را شروع کرده ایم.1400/09/09
11:47:48
0.0 / 5
780
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
الف دانلود