دبیر شورای عالی فضای مجازی خبر داد

مهلت سه هفته ای وزارت فاوا برای ارائه طرح پیام رسان های داخلی

مهلت سه هفته ای وزارت فاوا برای ارائه طرح پیام رسان های داخلی

الف دانلود: به قول رئیس مركز ملی فضای مجازی خدمات كاربردی شبكه ملی اطلاعات شامل خدمات ابری، موتور جست وجو، پیام رسان و ایمیل از ابتدا در سند مصوب شورایعالی فضای مجازی بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، ابوالحسن فیروزآبادی امروز در حاشیه تلكام درجمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال ایسنا درباره تكلیف خدمات شبكه ملی اطلاعات كه به عهده وزارت ارتباطات است اظهار داشت: این مورد در سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات مصوب سال ۹۵ شورایعالی فضای مجازی به صورت صریح آمده كه خدمات كاربردی شامل خدمات ابری، دیتاسنتر، خدمات داده، موتور جست وجو، پیام رسان، ای میل و كاربردها و خدمات عمومی مردم كه پركاربرد هستند و همینطور زیرساخت شبكه ای آنها باید فراهم گردد.
وی درباره لایه محتوای شبكه ملی اطلاعات بیان كرد: اگر محتوایی مانند VODها یا فیلم های درخواستی باشد كه مردم به صورت عام استفاده می نمایند، باید این امكان را روی شبكه ملی اطلاعات فراهم نماییم كه مردم بتوانند فیلم های درخواستی خویش را تماشا كنند.
رئیس مركز ملی فضای مجازی درباره میزان تحقق و تكمیل شبكه ملی اطلاعات، بیان كرد: همانطور كه سیستم ارتباطی كشور توسعه می یابد، پروژه های جدید می آید و اپلیكیشن های جدید توسعه می یابند، كاربردها و خدمات جدیدی ارائه می شود، شبكه ملی هم باید متناسب با این تغییرات، تغییر كند. بنا نیست یك ساختمان بسازیم كه بگوییم چند درصد آن محقق شده، این یك كار مستمر دایم است و این كه تصور نماییم شبكه ملی را در تاریخی تمام كردیم و دیگر كاری نداریم، از نظر مركز ملی فضای مجازی منتفی است.
فیروزآبادی با بیان این كه باید شبكه ای داشته باشیم كه در داخل نیازهایمان را به صورت تاب آور، با كیفیت خوب، ارزان تر، امن تر و پایدارتر به شهروندان ارائه دهیم، اضافه كرد: این شهروندان هستند كه هر روز به خدمتی، محتوایی و اپلیكیشنی در فضای مجازی نیاز دارند كه باید این مورد در شبكه ملی اطلاعات با این شرایط تامین گردد، ازاین رو تعیین درصد حرف درستی نیست، نه ۸۰ درصد، نه ۶۰ و ۴۰ درصد، بلكه كاری است كه باید صورت گیرد.
وی با بیان این كه در بعضی حوزه ها وضعیت خوبی داریم و از متوسط جهانی بالاتر هستیم، اظهار داشت: اما در بعضی حوزه ها لازم است كار بیش تری شود كه آنها را در شورایعالی فضای مجازی تعیین كردیم تا دولت با جدیت بیش تر توجه كرده و بخش خصوصی را به حوزه هایی كه عقب هستیم، هدایت كند، همچون در حوزه دیتاسنتر، تامین منبع برای توسعه اپلیكیشن های ملی مانند پیام رسان كه نیازمند منابع پردازشی و حافظه ای و توزیع سخت افزارها در دیتاسنترهاست كه فهرست بلندبالایی دارد و باید برطرف شود.
قرار است وزارت ارتباطات ظرف سه هفته طرح خویش را بفرستد
دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به مبحث ضعف پیام رسان های داخلی اظهار نمود: در آخرین جلسه شورایعالی درباره این مورد بحث شده و مقرر است وزارت ارتباطات ظرف سه هفته طرح خویش را بفرستد و امیدواریم بتوانیم در یك زمان بندی، به سطح قابل قبولی در حوزه پیام رسان برسیم.
فیروزآبادی درباره نقش دولت در تسهیل فعالیت پیام رسان ها و تامین مالی آنها اظهار داشت: در شورایعالی فضای مجازی تصویب شده كه مسئولیت این مورد با دولت می باشد، هرچند تصدی گری با دولت نیست، اما وضعیت نابه سامانی كه در پیام رسان ها وجود دارد باید برطرف شود.
وی درباره تكلیف وضعیت موتورهای جست وجو به وزارت ارتباطات با وجود ناكارآمدی جویشگرهایی مانند پارسی جو اظهار نمود: این وظیفه آنها نیست، بلكه مسئولیت است و باید مسئولیت بپذیرند. آنها گفته بودند از پروژه های تحقیقاتی در موتور جست وجو حمایت می نماییم، اما این كه این ابزار بتواند كلیت نیاز مردم را تامین كند، اتفاق نیفتاد و در حادثه اخیر شاهد بودیم مردم نمی توانستند آدرس داروخانه، بلیت پرواز، بانك و فرودگاه را پیدا كنند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: به خصوص كسب وكارهای كوچك كه مورد نیاز مردم بود، خیلی لطمه خوردند و این نشان داد كه ما باید مركزیتی در حوزه مسئولیت پذیری داشته باشیم و نیازهای اطلاعاتی مردم درباره خدماتی كه در شبكه ملی وجود دارد، باید برطرف شود. البته این به معنای تصدی گری نیست و فارغ از جویشگرهایی مانند یوز و پارسی جو، حداقل وظیفه ای كه در یك موتور جست وجو می بینیم این است كه نیاز مردم را تامین كند.
فیروزآبادی در پاسخ به سوالی در خصوص فعالیت جویشگرهای بومی با استفاده از امكانات گوگل بیان كرد: زمانی كه موتور جست وجوی بومی نداشته باشیم، این سرویس ها خوب است.
وی با اشاره به مبحث وی پی ان قانونی اظهار نمود: در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه درباره این مورد تصمیم گیری می شود و ما فقط بعنوان ناظر حضور داریم، تصمیم گیری این مورد البته همچنان ادامه دارد و تقسیم كار برای آن انجام می شود و اقدامات فنی و اپراتوری برعهده وزارت ارتباطات و اقدامات تعیین صلاحیت در قوه قضاییه انجام می شود.
منبع:

1398/09/26
18:39:58
5.0 / 5
3645
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
الف دانلود