جذب امواج مضر اینترنت نسل جدید، پارازیت و موبایل با هیدروژل های نصب شده بر روی شیشه

جذب امواج مضر اینترنت نسل جدید، پارازیت و موبایل با هیدروژل های نصب شده بر روی شیشه

پژوهشگران یکی از شرکت های فناور با همکاری پژوهشگران دانشگاهی هیدروژل خود ترمیم شونده تولید کردند که قادر به جذب امواج فرابنفش، فروسرخ و مایکروویو است و با اعمال آن بر روی پنجره های دوجداره امواج فروسرخ جذب می شوند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، رضا پیمانفر، محقق پسادکتری فتونیک دانشگاه شهید بهشتی و نویسنده مسئول مقاله تدوین شده از این طرح درباره ضرورت انجام این طرح اظهار داشت: هیدروژل خود ترمیم شونده تولید شده در این تحقیق با قابلیت صرفه جویی انرژی و جذب امواج الکترومغناطیس در ناحیه فرابنفش و مایکروویو، در ناحیه مرئی شفاف بوده و به روش آزمایشگاهی ساده و مواد اولیه ارزان تهیه شد.
وی با اعلان اینکه باتوجه به گرم شدن کره زمین و استفاده فراوان از سوخت های فسیلی و همین طور مخاطرات ناشی از امواج الکترومغناطیس، استفاده از این ساختارهای جاذب، اجتناب ناپذیر است، اظهار نمود: امروزه با پیشرفت بیش از پیش علم و فناوری و استفاده مکرر از وسایل الکترونیکی، کامپیوتر، تلفن همراه، اینترنت های نسل جدید ۵G و غیره، امواج مضر الکترومغناطیس در ناحیه مایکروویو رو به افزایش است و این امر موجب بروز انواع سرطان، نازایی و مشکلات روانی و سایر بیماریهای بدخیم و لطمه به محیط زیست پیرامون می شوند، بدین جهت در تیم تحقیقاتی این شرکت سعی کردیم با بهره گیری از روشی نوین با جذب امواج، از معضلات ناشی از این امواج جلوگیری نماییم.
پیمانفر درباره خاصیت های این طرح اظهار داشت: هیدروژل خودترمیم شونده قابل استفاده در پنجره های دوجداره است که قابلیت جذب امواج فروسرخ ناشی از نور دریافتی ما از خورشید (تا ۵۰ درصد) و همین طور امواج فرابنفش و مایکروویو را دارد؛ بدین جهت این محصول در تصفیه و پالایش محیط زیست موثر است، ضمن آنکه از لطمه های بعدی انسانی جلوگیری می کند.
بگفته وی این هیدروژل در ناحیه مرئی شفاف بوده و این موجب می شود که این ساختار بعنوان پرکننده پنجره و سایر وسایلی که به ساختار شفاف با قابلیت جذب امواج در نواحی چون شیشه های دوجداره و لمینت در هواپیماها و اتومبیل ها نیاز است، به کار رود.
مجری طرح با اعلان اینکه خواص نوری، مکانیکی، خودترمیم شوندگی و جذب امواج الکترومغناطیس این هیدروژل با بهره گیری از نانوساختارهای اضافه شده قابل تنظیم است، افزود: تیم تحقیقاتی ما درحال تقویت و توسعه محصولات جاذب امواج مضر الکترومغناطیس با قابلیت صرفه جویی انرژی در سایر زمینه های مرتبط می باشد، تولید برق ثانویه و ایجاد خواص ضد باکتری در این ساختار از رویکرد های مورد توجه است. اخیراً نیز در گروههای پژوهشی در دیگر کشورها هیدروژل بر پایه پلی‎ وینیل الکل و اسید فسفریک تولید شده و خاصیت ابرخازنی در آن مشاهده و بررسی شده است.
وی اشاره کرد: این مقاله حاصل یک پروژه دانشگاهی با هدف ارتقای سلامت جامعه و صرفه جویی در مصرف انرژی در مؤسسه آموزش عالی انرژی شهرستان ساوه انجام شده است و این پروژه زیر مجموعه ای از پروژه ای بزرگ تر در جهت تهیه و توسعه جاذب های امواج مضر الکترومغناطیس در ناحیه مایکروویو که شامل اینترنت های نسل جدید، پارازیت، رادار و سایر وسایل الکترونیک مدرن در زندگی هوشمند است که از ۷ سال قبل شروع شده است.
به نقل از ستاد نانو، این تحقیق از طرف دکتر رضا پیمانفر، محقق پسادکتری فتونیک دانشگاه شهید بهشتی و نویسنده مسئول مقاله تدوین شده از این طرح و دکتر سید حسن توسلی، استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی و رییس پژوهشکده لیزر و پلاسما و یکی از شرکت های دانش بنیان اجرائی شده و مقاله آن با عنوان Preparation of self-healing hydrogel toward improving electromagnetic interference shielding and energy efficiency در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده است.1400/09/14
21:58:32
0.0 / 5
647
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
الف دانلود