زارع پور در صحن مجلس:

وضعیت اپراتورها بحرانی است

وضعیت اپراتورها بحرانی است

به گزارش الف دانلود وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: وزارت ارتباطات در حقیقت وزارت شبکه ملی اطلاعات است که متأسفانه از آن هیولا ساخته اند.به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، در ادامه جلسه علنی (سه شنبه ۱۶ آذرماه) مجلس شورای اسلامی عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارشی از عملکرد این وزارتخانه ارائه کرد.
زارع پور اظهار داشت: در سه ماه و نیمی که در وزارت ارتباطات حضور دارم با حدود ۱۲۰ نفر از نمایندگان جلسه داشته ام و از نزدیک در جریان دغدغه های ملی و منطقه ای نمایندگان قرار گرفتم، ۵۰ نفر از دوستان نماینده نیز درخواست جلسه داشتند اما به سبب این که در دو هفته اخیر درگیر تدوین بودجه بودیم، توفیق دیدار با آنها را نداشتم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برای بیان برنامه ها و دغدغه های وزارت ارتباطات، درخواست برگزاری جلسه مشترک با مجلس کردم که بلافاصله رییس مجلس این وقت را در اختیار بنده قرار دادند.
وی با اعلان اینکه شبکه ملی اطلاعات از با اهمیت ترین طرح هایی است که باید دنبال شود، اضافه کرد: وضعیت کشور در این عرصه مطلوب نمی باشد. این طرح عظیم بیش از ۱۵ سال است که مطرح است اما بتازگی و در شهریورماه سال گذشته، شورای عالی فضای مجازی تکلیف دستگاهها برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات را اعلام نموده است.
وزارت ارتباطات درواقع وزارت توسعه شبکه ملی اطلاعات است
زارع پور اشاره کرد: محور کارهای ما در زمینه ICT، ایجاد شبکه ملی اطلاعات است. وزارت ارتباطات درواقع وزارت توسعه شبکه ملی اطلاعات است. مسئولیت این کار را شخصاً به عهده گرفتم. شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت بنده تشکیل شده، معاونت برنامه ریزی وزارتخانه را بعنوان مجری این طرح انتخاب نموده ام. ۱۲۰ پروژه بزرگ برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است.
زارع پور اشاره کرد: این سالها دو هیولا از شبکه ملی اطلاعات تولید شده، یکی در بین مسئولان و دیگری در بین مردم. مسئولان معتقدند ایجاد چنین شبکه ای دست نیافتنی است و مردم معتقدند ایجاد شبکه ملی اطلاعات، دسترسی ها و آزادی های آنها را محدود می کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: تلاش داریم پیش از موعد مقرر قانونی شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی نماییم.
وی ایجاد شبکه باکیفیت، پرسرعت و امن داخلی را ضروری خواند و گفت: در این بخش پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها را مدنظر داریم. این شبکه پرسرعت را در تمام نقاط کشور محقق می نماییم. این اقدام کاری دشوار است که نیازمند عزم ملی می باشد.
زارع پور اشاره کرد: در صورت ایجاد این شبکه برای خدمات داخلی مشکلی نخواهیم داشت. هم اکنون ۴۳۰ گیگ (۷ درصد) از ظرفیت اینترنت به سبب قطعی فیبر نوری در خلیج فارس از دسترس خارج شده است. در صورتیکه شبکه پرسرعت ملی محقق شود، این مشکل دیگر ایجاد نخواهد شد. ارتباطات بین المللی نیز سرعت پیدا خواهدنمود و می توانیم بعنوان هاب بین المللی عمل نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه بهترین مسیر برای عبور ترافیک منطقه، جمهوری اسلامی است، اظهار داشت: ۱.۳ ترافیک بر ثانیه ظرفیت فعال انتقال داریم که قابلیت افزایش به ۵ تا ۶ برابر دارد. در سال آینده ۴ ترافیک بر ثانیه ظرفیت ایجاد خواهیم کرد و تا ۴ سال آینده این ظرفیت به ۱۰ ترافیک بر ثانیه خواهد رسید که بازدارندگی و درآمدزایی به وجود می آورد و کیفیت شبکه داخلی را نیز می افزاید.
راهبرد وزارت ارتباطات ایجاد شبکه پرسرعت اینترنتی است
وی با تاکید بر این که راهبرد وزارت ارتباطات ایجاد شبکه پرسرعت اینترنتی است، اضافه کرد: این پروژه کلیدی و راهبردی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: بعد از ایجاد اینترنت پرسرعت باید وضعیت خدمات و خدمات بومی را اصلاح نماییم. متأسفانه وضع موجود مطلوب نمی باشد.
وی افزود: راهبرد دوم ما این است که بر روی اینترنت پرسرعت و باکیفیت، خدمات متنوع و باکیفیت به مردم بدهیم. پس توسعه خدمات بومی در دستور کار است.
زارع پور در توضیح این خدمات اظهار داشت: دسته اول خدمات دولتی است. هم اکنون جزایر مختلفی در دستگاه های دولتی شکل گرفته است. برخی از وزارتخانه ها ۱۰۰ سامانه دارند و باید همه ظرفیت ها برای هوشمندسازی دولت روی کار بیاید تا تصمیمات فردی به حداقل برسد. در لایحه بودجه تبصره ای پیش بینی کردیم که پنجره واحد خدمات دستگاه های دولتی راه اندازی شود و در گام دوم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند راه اندازی خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: خدمات بخش خصوصی نیز با همین مکانیزم در اختیار مردم قرار می گیرد تا احراز هویت ها یکسان باشد.
وی درباب خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد: همانطور که در زمینه ارتباطات، اپراتور داریم، در زمینه خدمات هم اپراتورها باید شکل بگیرد تا زندگی و کار مردم با بهره گیری از فناوری تسهیل شود. با این اقدام کشور بیمه خواهد شد.
زارع پور با اعلان اینکه برای تحقق این اهداف، نیازمند کمک مجلس هستیم، اظهار داشت: به ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. ۲۰ میلیون پورت پرسرعت پیش بینی کردیم که برای خرید آنها باید به بخش خصوصی تسهیلات بدهیم. در این راستا تبصره ای در لایحه بودجه پیش بینی شده و همه دستگاهها ملزم شدند ابنیه ای که در اختیار دارند را به بخش خصوصی اجاره دهند. متأسفانه بخشی نگری ها سبب کند شدن پروژه های ملی می شود.
۶۵ درصد ترافیکی که در کشور استفاده می شود، منشأ خارجی دارد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه ۶۵ درصد ترافیکی که در کشور استفاده می شود، منشأ خارجی دارد، بیان کرد: باید این رابطه برعکس شود. توسعه مراکز تبادل ترافیک داخلی در دستور کار است.
وی اظهار داشت: کیفیت دسترسی به شبکه اینترنت در روستاها قابل قبول نیست و ۷۵۰۰ روستا از اینترنت بی کیفیت برخوردار بوده و ۴۵۰۰ روستا نیز اساساً به اینترنت دسترسی ندارند.
زارع پور خطاب به نمایندگان گفت: بنده دغدغه شما را درک می کنم. زمانی که عکس و فیلم دانش آموزانی که برای دسترسی به شبکه اینترنتی به تپه ها می روند را می فرستید، متأثر می شوم.
تا اختتام سال ۱۴۰۱ تمام روستاها به شبکه اینترنت متصل می شوند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این راستا به نمایندگان قول داد تا سال ۱۴۰۱ تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه اینترنت متصل کند و تاکید کرد: اگر اعتبارات تامین شود تا آخر سال ۱۴۰۱ این هدف محقق می شود. اگر هم اعتبارات مورد نیاز محقق نشود، تا شهریورماه سال ۱۴۰۲ به این هدف دست می یابیم.
اپراتورها در وضعیت بحرانی قرار دارند
زارع پور در مورد شبکه ارتباطات ثابت و سیار افزود: در ده سال قبل و به ویژه دو سال گذشته، توسعه چندانی در شبکه ارتباطات ثابت و سیار صورت نگرفته برای اینکه هزینه ها به دلار و درآمدها به ریال است. اپراتورها در وضعیت بحرانی قرار دارند و اگر به آنها توجه نشود، به سرنوشت مخابرات گرفتار می شوند. عدم افزایش تعرفه اینترنت سبب ایجاد مشکل در روند توسعه شده است.

1400/09/16
13:20:23
0.0 / 5
583
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
الف دانلود