چطور میتوان جلوی حملات باج افزاری را گرفت؟

چطور میتوان جلوی حملات باج افزاری را گرفت؟

به گزارش الف دانلود حملات باج افزاری از صدمه زننده ترین حملات سالهای اخیر هستند که لطمات جدی به کسب و کارها و سازمان های مختلف در داخل و خارج کشور زده اند، اما بررسی و صحت سنجی مداوم نسخه های پشتیبان آفلاین، عدم استفاد از نرم افزارهای نامطمئن بخصوص برنامه های کرک شده و نامعتبر و نصب و بروزرسانی آنتی ویروس در سطح همه ی سیستم های متصل به شبکه همچون اقداماتی است که میتوان برای پیشگیری و محدود کردن حملات باج افزاری انجام داد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، حملات باج افزاری (ransomware) این روزها بیشتر رایج شده است و هیچ شرکتی هم از این حملات مصون نیست. باج افزار نرم افزاری مخرب است که سیستم قربانیان را برای اخاذی پول از آنها قفل گذاری می کند. این حملات پرونده های شما را رمزگذاری می کند و داده های گرانبهای شمارا برای دریافت باج، نگه می دارند. این کار با وسوسه کردن کاربران در دانلود یک پیوست یا باز کردن یک لینک انجام می شود. با دانلود پیوست، بدافزار را در دستگاه خود نصب می کنید.
مهاجمان از روش های مختلف اقدام به نفوذ به سیستم های کامپیوتری کرده و پس از آن نسبت به رمزنگاری داده های قربانیان، درخواست باج جهت برگرداندن اطلاعات می کنند. مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای کامپیوتر ای) با عنایت به افزایش حملات باج افزار ی در ایام اخیر در کشورهای مختلف دنیا همچون آمریکا، دانمارک، سوئد و غیره، به سازمان ها، شرکت ها و اشخاص حقیقی اکیدا سفارش کرد که نسبت به تهیه ی پشتیبان از اطلاعات باارزش خود اقدام نمایند.
حملات باج افزاری از صدمه زننده ترین حملات سایبری سالهای اخیر هستند که لطمات جدی به کسب و کارها و سازمان های مختلف در داخل و خارج کشور زده اند. شدت تأثیر این حملات به حدی است که در شماری از کشورها، استراتژی های مشخصی برای پیگیری و پاسخگویی به این حملات و مهاجمین پشت پرده تدوین و ابلاغ گردیده است. رعایت شماری از اقدامات پیشگیرانه می تواند مانع از دست رفتن اطلاعات و یا محدودسازی اطلاعات از دست رفته شود.
اقدامات پیشگیرانه و محدودکننده ی اثرگذاری حملات باج افزاری
مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) به اقدامات پیشگیرانه اشاره نموده است. همچون این اقدامات میتوان به تهیه و نگهداری کپی های پشتیبان از اطلاعات به صورت آفلاین اشاره نمود. لازم به توجه است این نسخه پشتیبان لزوما باید به صورت کاملا آفلاین بوده و به صورت فیزیکی از شبکه و سیستم ها جدا باشد، چونکه وجود هرگونه ارتباط آنلاین نظیر NAS متصل به شبکه، هارد اکسترنال متصل به پورت USB یا پارتیشن NAS متصل به سرورها می تواند در هنگام وقوع حمله منجر به از بین رفتن کپی پشتیبان به همراه داده های اصلی شود.
بررسی و صحت سنجی مداوم نسخه های پشتیبان آفلاین، جداسازی (Segmentation) شبکه به زیرشبکه های کوچک و با دسترسی محدود و کنترل شده، اعمال سیاست های سخت گیرانه در دسترسی های لبه ی شبکه بخصوص مسدودسازی دسترسی های مدیریتی راه دور نظیر RDP/SSH/Telnet و کنسول های مدیریتی تحت وب تجهیزات مختلف و مسدودسازی پیوست های خطرناک در سرویس دهنده های ایمیل سازمان هم از دیگر اقدامات است.
همینطور لازم است از نرم افزارهای نامطمئن بخصوص برنامه های کرک شده و نامعتبر استفاده نشود، نصب و بروزرسانی آنتی ویروس در سطح همه ی سیستم های متصل به شبکه، رصد و پایش سرور اکتیودایرکتوری بعنوان مهم ترین سیستم در سطح شبکه و بروزرسانی پیوسته ی نرم افزارها و سیستم های عامل هم از دیگر اقدامات است.
در نهایت در صورت آلودگی به حملات باج افزاری، باید از دستکاری سیستم آلوده تا حد امکان خودداری شود. اگر از داده ی پشتیبان وجود دارد بهتر است تا وقتی که بدافزار پاکسازی نشده از بازیابی خودداری شود، چون که وجود بدافزار امکان دارد منجر به آلودگی مجدد شده و پشتیبان ها هم از دست بروند. همینطور حین حادثه کامپیوتر های آلوده سریعا خاموش شده و از طریق اندازی مجدد آن از راه سیستم عامل خود دستگاه خودداری شود و حین حادثه تمامی هاردها و رسانه های ذخیره سازی به صورت فیزیکی از مدار بیرون بروند.1400/09/19
21:30:26
0.0 / 5
746
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
الف دانلود