ارزهای سنتی محکوم به تغییرند؟

ارزهای سنتی محکوم به تغییرند؟

به گزارش الف دانلود عضو کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی کامپیوتری اظهار داشت: انقلابی در حوزه تبادلات اقتصادی شکل گرفته که سبب می شود ارزهای سنتی محکوم به تغییر باشند؛ بیتکوین بعنوان ابزار جدید مالی می تواند استارت آپ ها را در ایران تقویت کند، این در شرایطی است که این رمزارز هنوز در ایران تعیین تکلیف نشده است.


علی پاک باخته گان زنجانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در صورت محدودسازی فضای مجازی و اقتصاد دیجیتالی، اصل لزوم توسعه برای کشورها در صحنه رقابت جهانی انکار شده است اظهار نمود: در عصر حاضر توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بدون توسعه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال امکان پذیر نیست. برای آنکه دولت در رویارویی با کسب و کارهای حوزه اقتصاد دیجیتالی، رویکرد فعال داشته باشد، انتظار داریم انجام مداخلات توسعه ای، نهادسازی و توسعه اکوسیستم را مورد توجه قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه تابحال نظام حکمرانی کشور ناظر بر تحول اقتصاد دیجیتال نبوده است اظهار داشت: برای سرمایه گذاری، باید سازوکارهای سنتی را کنار بگذاریم و در بستر فناوری و نوآوری حرکت نماییم. نقش تحول دیجیتالی در رشد اقتصادی کشورها بسیار مهم می باشد، سهم اقتصاد دیجیتالی از اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۵ به بیشتر از ۲۳ تریلیون دلار خواهد رسید و ما باید سهم خویش را از اقتصاد دیجیتال در جهان افزایش دهیم.
رئیس هیأت مدیره خانه بلاک چین ایران اظهار نمود: عملاً اقتصاد دیجیتال، یک اتفاق کلان در عرصه ی اقتصاد ملی و جهانی است. اما تحول دیجیتالی، یک برنامه ی تغییر سازمانی است. در قانون بودجه سنواتی و برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده سهم اقتصاد دیجیتال در GDP را به ۱۰ درصد افزایش دهد اما هم اکنون این میزان حدود ۴ درصد است و از میانگین دنیا بسیار عقب تریم.
پاک باخته گان زنجانی با اشاره به اینکه برای رسیدن به اقتصاد دیجیتال باید گام های مورد نیاز را برداشته و مقدمات لازم را انجام داد، اظهار داشت: یکی از این مقدمات، بحث ارزهای رمزنگاری شده به حساب می آید، درواقع، ارزهای دیجیتالی بر پایه فناوری اطلاعات و بدون وابستگی به بانکها و دولت ها در دنیای واقعی هستند که بعنوان چهارمین انقلاب صنعتی نام برده می شوند که بعد از مطالعه تاریخچه ارزهای دیجیتالی و روند رو به رشد و استفاده همگانی از آن می شود، بعنوان یکی از فناوری های مهم نام برد. باید پذیرفت انقلابی در حوزه تبادلات اقتصادی شکل گرفته که سبب می شود ارزهای سنتی محکوم به تغییر باشند. بیتکوین بعنوان ابزار جدید مالی می تواند استارت آپ ها را در ایران تقویت کند. این در شرایطی است که هنوز بیتکوین در ایران تعیین تکلیف نشده است.
وی در عین حال بیان نمود: سرعت رشد و توسعه ارزهای دیجیتال شاخص واضحی است که نشان داده است مؤسسات و نهادهای مالی سنتی دیگر نمی توانند بیشتر از این، نیازهای مالی دنیا را برآورده سازند و برای رفع این نیازها اساسا به چیزی فراتر از این نهادها احتیاج خواهد بود. از سویی جهان بشکلی فزاینده به از بین بردن مرزها برای معاملات و ارتباطات نیازمند است که فناوری بلاک چین اساسا به خوبی می تواند چنین موضوعات و نیازهایی را مد نظر قرار دهد.
پاک باخته گان زنجانی اظهار داشت: فناوری های دیجیتال با ایجاد محیطی پویا و مناسب، سبب بهبود روند سرمایه گذاری کسب و کارها و اثربخشی فعالیتهای کارآفرینانه آنها می شوند. وابستگی بخش های اقتصادی به یکدیگر و نیاز آنها به فناوری های اطلاعات و ارتباطات، جلوه گر نقش و اهمیت اقتصاد دیجیتال در توسعه و احتیاج به سرمایه گذاری کسب و کارها در زیرساخت ها و فناوری های دیجیتال است.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد دیجیتال به همراه خود مزایا و معایبی خواهد آورد اظهار داشت: فناوری های نوین همواره سبب تغییرات در سطح کلان اجتماع و فرهنگ شده اند. گاهی سبب بهبود و گاهی سبب عقب گرد اجتماعی بوده اند اما هیچ وقت متوقف نشده اند. در مورد اقتصاد دیجیتالی هم وضع به همین صورت است. دولت ها باید با ایجاد فرهنگ مناسب، مطالعات مستمر و افزایش سطح دانش خود نسبت به فناوری های نوین از معضلات و مشکلات آنها آگاه شوند و در جهت توانمندسازی مردم و جامعه بکوشند و باید توجه داشت که در تاریخ، همواره تکنولوژی بوده که سبب جایگاه کشورها شده است و اگر کشور ما بخواهد در زمره ی کشورهای تأثیرگذار در حیطه ی اقتصاد جهانی قرار بگیرد، مجبور به استفاده از پتانسیل های بوجود آمده دراین زمینه است.
عضو کمیسیون رمز ارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور در عین حال تصریح کرد: یکی از الزامات مهم برای توسعه اقتصاد دیجیتال، تعامل با دنیا است و برای این کار لازم است دولت و نهادهای مربوطه تمام تلاش خویش را به منظور افزایش تعامل مورد اشاره انجام دهند و در این راستا، امضای پیمان نامه های دوطرفه با کشورهای مختلف، امضای پیمان نامه های همکاری مشترک، افزایش تعامل تکنولوژیکی و اهمیت دادن به قشر متخصص در کشور، استفاده آسان و مطمئن از امکانات دیجیتالی همچون کارهایی است که دولت باید برای پیشبرد اهداف کشور در جهت بهبود وضعیت اقتصاد دیجیتال در کشور انجام دهد.
منبع:

1400/10/12
22:47:12
0.0 / 5
618
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
الف دانلود