سید عباس صالحی مطرح كرد؛

رشد 5 برابری و ضریب نفوذ 88 86 درصدی اینترنت در كشور

رشد 5 برابری و ضریب نفوذ 88 86 درصدی اینترنت در كشور

به گزارش الف دانلود ایسنا/خراسان رضوی سید عباس صالحی اظهار داشت: از سال 1393 تا كنون شاهد رشد 5 برابری كاربران اینترنت در كشور بوده ایم و امروز ضریب نفوذ 88.86 درصدی اینترنت در كشور را شاهد می باشیم.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كه بامداد امروز پنجم دی ماه در آیین اختتامیه «چهارمین جشنواره رسانه ای ابوذر» سخن می گفت، ضمن تشكر از برگزاركنندگان این جشنواره اظهار نمود: ما 72 میلیون مشترك اینترنت داریم كه 12 میلیون و 800 هزار آن ثابت و بقیه همراه هستند.

وی با بیان این كه تكنولوژی ارتباطی در دهه های اخیر تغییرات قابل توجهی را پیدا كرده، اضافه كرد: من به یك آمار در حوزه های تكنولوژی سخت افزارانه اشاره می كنم. ما در حوزه گوشیهای هوشمند در سال 2014 چهارمیلیون گوشی هوشمند داشتیم، در آستانه سال2020، 6 میلیارد گوشی هوشمند داریم؛ یعنی در حوزه فناوری ارتباطی به معنای سخت افزاری شاهد تحولات و اتفاقات قابل توجهی هستیم. همه می دانیم كه گوشی هوشمند صرفا یك كالا نیست؛ بلكه یك ابزار وسیع ارتباطی است كه فضای ارتباط و رسانه را تغییر می دهد. نكته دوم در تغییر نظام ارتباطی، جایگاه صوت و تصویر در نظام رسانه است؛ یعنی چگونه فضای صوت و تصویر مبنای نظام رسانه را تغییر جدی می دهد.

صالحی درباب سهم صوت و تصویر در ترافیك داده عنوان كرد: اگر نگاه نماییم، متوجه می شویم كه صوت و تصویر از سال 2014 تا 2018 چه تغییراتی را پیموده است. در سال 2014، سهم صوت و تصویر در ترافیك داده 37.3، در سال 2015، 46.7، در سال 2016، 58 درصد، در سال 2017، 71.8 و در سال 2018، 89.3 بوده است؛ یعنی در طول این چهار سال حدودا افزایش دو برابری سهم صوت و تصویر در فضای استفاده از تراكم داده جهانی را ملاحظه می نماییم و این به آن معناست كه سهم صوت و تصویر در فضای نظام ارتباطی به شكل سریع و جهشی تغییر می كند.

وی اظهار داشت: اتفاقاتی در نظام رسانه در سهم قالب ها و ابزارها می افتد و ما نمی توانیم این سهم را نادیده بگیریم. نكته بعد این كه آنچه در فضای جهانی ملاحظه می نماییم، سهم شبكه های اجتماعی است؛ شبكه های اجتماعی در فضای جهانی تغییر قابل توجهی را در دهه اخیر داشتند. در سال 2019 سه میلیارد و 480 میلیون نفر كاربر شبكه اجتماعی در سطح جهان داشتیم؛ در صورتیكه در سال 2018، 288 میلیون كمتر از این رقم بوده است و 9 درصد افزایش كاربر شبكه های اجتماعی در سطح جهانی داریم و به رقم سه میلیارد و 480 میلیون در سال 2019 رسیده است. این آمارهای جهانی نشان دهنده این است كه نظام ارتباطی رسانه ای ما در سطح جهان در گیرودار تغییرات گسترده ای است و البته در خود ایران هم تغییرات شتابنده ای را داشتیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به برخی آمارها در فضای ایران بیان كرد: در حوزه گسترش اینترنت بعنوان حوزه اثرگذار در نظام ارتباطی، آمارهایی وجود دارد؛ ما 72 میلیون مشترك اینترنت داریم كه 12 میلیون و 800 هزار آن ثابت و بقیه ثابت نیست؛ ضریب نفوذ اینترنت 88.86 درصد است كه 73.16 آن مربوط به موبایل است. سال 93 ضریب نفوذ اینترنت در ایران 20 درصد بوده است؛ یعنی ضریب نفوذ در عرض 5 سال به چهار برابر رسیده است و مدیریت رسانه ای، كاربر رسانه ای و برنامه ریز رسانه ای ما نمی تواند این تغییر محیطی را نادیده بگیرد.

وی اظهار داشت: گستره اینترنت هم اكنون در همه شهرها، 66 درصد روستاها و 58 درصد جاده ها را دربردارد. ایران رتبه 15 در برخورداری از تلفن همراه را دارد؛ یعنی ما فضای نظام ارتباطی مان را در این قالب باید ببینیم كه رتبه 15 در برخورداری از تلفن همراه و با آن ضریب اینترنت را داریم. در ثبت دامنه جزو چهار كشور برتر جهان هستیم؛ یعنی در سال 96، 968 هزار ثبت دامنه داشتیم و سال 97، یك میلیون و 11 هزار دامنه ثبت شده بود. این متغیرها نشان میدهد كه فضای اینترنت در ایران چه تغییرات شگرف و عمیقی پیدا كرده است.

صالحی اضافه كرد: نكته بعد مصرف رسانه ای است؛ این كه مصرف رسانه ای مردم ایران چه نظامی دارد؟ آمار بنده مربوط به دو سال قبل است؛ میانگین مصرف اینترنت ما 169 دقیقه در روز، میانیگن مصرف تلویزیون 74 دقیقه در روز و میانگین مصرف روزنامه چه كاغذی و چه اینترنتی 27.8 دقیقه در روز است كه البته در بعضی استانها كمتر و برخی استانها این میانگین بیشتر است. در حوزه شبكه های اجتماعی، سهمی كه شبكه های اجتماعی در فضای ایران دارند، درصدهای قابل توجهی است.

اگر بخواهیم در قفس جغرافیا بمانیم، جنگ رسانه ای و تبادل رسانه ای را باخته ایم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه كرد: هم آمار جهانی و هم آمار ملی ما نكته هایی را به ما علامت می دهند كه جریان رسانه ای ما و جریان در خدمت نظام و منافع ملی نمی تواند این علایم را نادیده بگیرد. نكته اول این كه نظام ارتباطات از نظام محلی به فرامحلی توسه پیدا كرده و ساختار ارتباطات دیگر نمی تواند محلی باشد و بطور طبیعی ما به این سمت حركت می نماییم و اگر به این سمت حركت نكنیم، باخته ایم. این كه چطور باید به این سمت پیش رود، بحث اصلی نظام ارتباطات ماست. اگر بخواهیم در قفس جغرافیا بمانیم، جنگ رسانه ای و تبادل رسانه ای را باخته ایم و با این نگاه باید حركت نماییم.

وی بیان كرد: نكته دوم این كه نظام رسانه ای از نظام تك رسانه ای به سمت نظام چندرسانه ای حركت كرده و ما نمی توانیم به یك نظام تك رسانه ای بسنده نماییم. نكته سوم این كه نظام رسانه ای از نظام مخاطب محور به سمت نظام كاربرمحور حركت كرده، از ارتباط یك سویه به ارتباط دوسویه اما با قاعده آن سو و نه این سو حركت می كند كه البته ما باید آنرا به رسمیت بشناسیم و مدیریت نماییم. پایه ها، مبناها و شیوه های نظام ارتباطی ما در سطح جهانی و ملی تغییر پیدا كرده و جریان های رسانه ای نمی توانند فارغ از این تحولات تصمیم بگیرند.

صالحی اظهار داشت: ما شاهد جنگ روانی جدی رسانه ای مقابل انقلاب، نظام و كشور هستیم و البته در این 40 سال هم بودیم. تفاوت انقلاب ایران با خیلی از انقلاب های جهانی این است كه انقلابی صرفا معطوف به درون نبود؛ انقلابی بود هم معطوف به رشد و توسعه درون و هم نگاه و علامتی به بیرون كه این راه را می توان رفت و همین سبب شده كه انقلاب اسلامی ایران سبب كینه استعمارگران، غارت گران و كسانی كه در منطقه و جهان تصمیم های سوء داشته و دارند، قرار بگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در طول 40 سال این داستان بوده و هست اما هر چه جلوتر آمده، كینه آنها بیشتر شده و انقلاب ایران هم در حوزه اقتصادی و سیاسی و بطور خاص با تغییراتی كه در نظام ارتباطی پدید آمده، در حوزه رسانه ای شاهد یك جنگ روانی است و این را باید با تمام وجود باور كرد؛ این جنگ رسانه ای، جنگ واقعی است و سهمگین تر از جنگ اقتصادی است؛ به خاطر این كه تاثیرات آن نامرئی است. نمونه های بسیاری را می توان برای این مسأله ذكر كرد؛ یك حوزه آن شبكه های ماهواره ای فارسی زبان است؛ این كه حدود 250 شبكه ماهواره ای فارسی زبان فعالیت می نمایند. در سال 97 بیشتر از 40 شبكه ماهواره ای جدید تاسیس شدند و در دوسال اخیر كارهای ایران اینترنشنال به این شكل فعال كه مشخصا با پول نفت سعودی حركت می كند و به شكل وسیعی فعالیت می كند، كاملا مشهود و ملموس است؛ پس باور نماییم كه در یك جنگ جامع روانی رسانه ای قرار داریم و خیلی وقت ها ممكنست آنها برای ما سوژه بسازند و موجی درست كنند و ما را به دنبال خود بكشانند.

وی اضافه كرد: در برداشتی كه در سال 97 از 30 شبكه ماهواره ای فارسی زبان انجام شد، در مورد جهت گیری این شبكه ها، در تحلیل محتوا 52.58 منفی، 21.5 دوپهلو و 25.3 خنثی بودند؛ یعنی حدود بیشتر از 75 درصد این ها با نگاه های منفی و دوپهلو مقابل كشور و انقلاب ایران، منافع ملی و یكپارچگی ملی حركت كردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد افزود: برای تحلیل محتوایی كانونی سه نكته مهم برای حركت درون رسانه ای دشمن وجود دارد؛ نكته اول تخریب وحدت ملی است. وحدت ملت ایران در 40 سال مایه قوام انقلاب و نظام كشور بوده است. آنها به این وحدت طمع كردند؛ این كه وحدت اقوام و مذاهب را از بین ببرند، وحدت جناح های سیاسی را با وجود اختلافات سیاسی ای كه طبیعی است و لازمه توسعه اجتماعی است را از بین ببرند و آنها را در مقابل هم قرار دهند و به كینه بكشانند و وحدت قوای حاكمیت را از بین ببرند.

وی اضافه كرد: این ها پروژه های روشن تحلیل محتوای این شبكه هاست كه نسبت به تخریب وحدت ملی بعنوان یك رویكرد مبنایی اهتمام دارند چون حس می كنند انقلاب ایران در 40 سال در راه یك وحدت اجتماعی مناسب پیش آمده و تابحال گام هایش را به این نقطه رسانده است. پس شاهد می باشیم تا اتفاقی پیش می آید مسأله عرب و فارس را مطرح می كنند، مسأله ترك و فارس را مطرح می كنند و... و این موضوع ها را وسیع می كنند و حتی سوژه سازی می كنند. در حوزه مذاهب، جناح های سیاسی، قوا و... نیز همچنین است و تلاش می كنند نهادهای حاكمیت را به نحوی مقابل یكدیگر قرار دهند.

صالحی اشاره كرد: كانون دومی كه جریان جنگ روانی رسانه ای به دنبال آن حركت می كند، مساله تخریب مشاركت ملی است، جریان جنگ روانی رسانه ای می كوشد كه بنیان های این مشاركت را از بین ببرد. مردم سالاری دینی در ایران یك تجربه و یك اتفاق مبارك و بی بدیل در منطقه است؛ هیچ كشوری در این فضا نبوده و نیست. آنچه آنها بدان امید بستند، این است كه این بذر مشاركت یا خشك شود و یا آنقدر كه بارور بوده، بارور نباشد.

هر رای مردم ایران به اندازه یك موشك اهمیت دارد

وی با اشاره به انتخابات پیش رو اضافه كرد: هر رای مردم ایران به اندازه یك موشك اهمیت دارد؛ برای حفظ استقلال و پایداری ایران، پایداری نظام و حفاظت از خون شهداء، به این معنا كه اگر ما برای یك موشك دفاعی كه باید از آن حمایت نماییم، برای این كه امنیت دفاعی خودمان را تامین نماییم و طمع به این آب و خاك نداشته باشند، یك رای كمتر از یك موشك نیست؛ پس همه باید همت نماییم چون تلاش قابل توجهی دارند كه سهم مشاركت ملی را در این انتخابات پیش رو كاهش دهند.

صالحی اظهار داشت: پایداری هم نظام و هم ایران به این است كه این مشاركت، مشاركتی وسیع و گسترده باشد. نكته سومی كه كانون جنگ روانی رسانه ای دشمن است، ایجاد یأس و ناامیدی نسبت به آینده است؛ این كه بذر امید را نابود كنند، این كه جوان ایرانی از ایرانی بودن خودش شرمنده شود، این كه نسبت به آینده با تیره و تاری نگاه نماییم.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری اظهار نمود: اهل رسانه با این مساله بسیار درگیر هستند كه بین حق گویی و یاس پراكنی، بین انصاف، نقد با ناامیدسازی، پارادوكسی وجود دارد؛ این پارادوكس بهشت و جهنم است، پارادوكسی است كه می تواند انسان را از این طرف برساند به مسیر ابوذر و یا از آن طرف برساند به همراهان معاویه. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم می فرمایند «پیش از همه چیز اولین سفارش من امید و نگاه خوشبینانه به آینده است؛ بدون این كلید اساسی همه قفل ها، هیچ گامی نمی توان برداشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اینجانب همواره از امید كاذب و فریبنده دوری جسته ام اما خود همه را از ناامیدی بی جا و ترس كاذب نیز برحذر داشته ام و برحذر می دارم. در طول این 40 سال و الان مانند همیشه سیاست تبلیغی و رسانه ای دشمن و فعال ترین برنامه های آن ناامید سازی مردم و حتی مسئولان و مدیران ما در آینده است؛ خبرهای دروغ، تاویل های مغرضانه، وارونه نشان دادن واقعیت ها، پنهان كردن جلوه های امیدبخش، بزرگ كردن عیوب كوچك و كوچك نشان دادن و یا انكار محسنات بزرگ، برنامه همیشگی هزاران رسانه صوتی و تصویی و اینترنتی دشمنان ملت ایران است». این راهبرد و این رویكرد كه با نگاه ایشان تنظیم شده، پاسخ قاطعی می تواند باشد به آنچه زرادخانه رسانه ای دشمنان تنظیم كرده اند.

صالحی بیان كرد: خاصیت بسیج در همه حوزه ها با نگاهی كه حضرت امام به ما و نسل های بعد منتقل كرده اند و خلف ایشان مقام معظم رهبری این بوده كه بسیج جریانی است كه می تواند ناممكن ها را ممكن كند؛ و باید دید كه ما چگونه می توانیم با این تغییرات نظام تحول ارتباطی ناممكن ها را در حوزه رسانه ممكن نماییم.

وی اظهار داشت: نكته دوم این است كه رسانه ما در فضای كشور در مقابل جنگ روانی دشمنان مجهزتر، هماهنگ تر و جدی تر باشد؛ به شكلی كه بتواند عملیات آنها را خنثی كند و حتی بتواند نظام شبكه ای تاثیرگذاری آنها را مختل كند. امیدواریم با تلاش و همت همه عزیزان و جوانان پركار ما در عرصه رسانه، در دهه پنجم انقلاب بیشتر از چهار دهه قبل حركت های روبه رشد، توسعه و حركت پیشگامانه به طرف تعالی كشور و انقلاب را شاهد باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: این كه در یك فضای ملی، امكان كشف استعدادهای رسانه ای و تجلیل از آنها فراهم می شود و این كه این اتفاق فرصتی را به وجود می آورد جهت توجه به موضوعات ملی، منطقه ای و استانی، حائز اهمیت می باشد. به مرور زمان هم انباشتی از كشف استعدادها و هم تجمیعی از مطالب و موضوعات خوب در ارتباط با موضوعات ملی و بطور خاص در ارتباط با موضوعات استانی اتفاق می افتد.

وی با تاكید بر این كه رسانه ركن مقوم توسعه استان است، افزود: اگر استان در برنامه ریزی های خودش از رسانه ها به خوبی استفاده نماید، مسیر توسعه استانی و منطقه اش هموارتر و سریع تر می شود. خراسان نمادی از این حضور را انتخاب نموده و بعنوان دومین قطب رسانه ای كشور با سابقه طولانی در فضای كنونی قابل توجه است.

جایگاه فضای رسانه ای در خراسان بسیار رفیع است

صالحی اشاره كرد: در چهارمین جشنواره بسیج رسانه ای هم شاهد می باشیم كه حدود 20 هزار اثر از كل كشور ارسال شده و بیشتر از 2000 اثر از خراسان رضوی بوده است؛ این مساله نشان دهنده این است كه جایگاه فضای رسانه ای در خراسان بسیار رفیع، مهم و اثرگذار می باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره كرد: همكاران رسانه ای به خوبی می دانند كه نظام ارتباطات رسانه ای ما تغییرات قابل توجهی را پیدا كرده و هر اتفاقی نمی تواند بدون توجه به این تغییرات باشد. بسیج رسانه ای و یا تجمیع حركت به طرف اتفاقات خوب و تازه و نوآور به شكلی باید نگاهی به تغییرات اتفاق افتاده در نظام ارتباطی و رسانه ای داشته باشد.

منبع:

1398/10/08
10:58:20
5.0 / 5
3599
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
الف دانلود