چند درصد خدمات دولتی الکترونیکی شده است؟

چند درصد خدمات دولتی الکترونیکی شده است؟

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به روند الکترونیکی شدن خدمات اظهار داشت: ۵۰۰ خدمت بیشتر از ۷۵ درصد الکترونیکی عرضه می شود، این در شرایطی است که برخی دستگاه ها تا ۴۰ درصد خدماتشان را الکترونیکی عرضه می کنند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، به قول مسئولان حوزه دولت الکترونیکی، تابحال ۴۰ درصد مسیر جلوی راه برای تحقق دولت الکترونیکی طی شده است. ارزیابی ۱۶۳ دستگاه نشان داده است به جهت اینکه مردم دریافت خدمات الکترونیکی را به صورت کامل احساس کنند، هنوز ۶۰ درصد خدمات در پیچ و خم تعارض منافع و رویه های سنتی ادارات گیر کردند و درواقع فناوری پشت در سازمان ها گیر کرده است.
تابحال ۱۶۱ سرویس بیشتر از ۹۰ درصد امتیاز الکترونیکی شدن را کسب کرده اند. در سال ۱۳۹۵ و نخستین دوره ارزیابی، ۶۰ دستگاه مورد ارزیابی قرار گرفته بودند که امتیاز ۱۹.۳۰ را کسب کردند، درحالی که مطابق آمار سازمان اداری استخدامی، در ارزیابی دوره هشتم دولت الکترونیکی که آخرین ارزیابی صورت گرفته است، ۵۹۸۹ خدمت احصاء شده که توانستند امتیاز ۴۰ درصدی را کسب کنند.
در عین حال ۲۲۳۸ دستگاه بین ۵۰ تا ۹۰ درصد در توسعه دولت الکترونیکی پیشرفت داشته اند و ۳۳۰۹ خدمت بین صفر تا ۵۰ درصد در الکترونیکی کردن خدمات خود موفق بوده اند و ۲۶۰ دستگاه هم تابحال برای الکترونیکی کردن خدمات خود هیچ گامی برداشته اند. البته تابحال هیچ خدمت دولتی به صورت ۱۰۰ درصد الکترونیکی نشده است.
در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رضا باقری اصل -دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- درباره روند الکترونیکی شدن خدمات توضیح داد: یکی از علل کندی روند الکترونیکی شدن خدمات، تعارض منافع است. بازنشسته هایی که دفاتر خدمات ایجاد می کنند و دستگاه ها به جای این که پنجره واحد ایجاد کنند، پیشخوان فیزیکی جدا از بقیه پیشخوان ها درست می کنند.
وی درباره پنجره واحد دولت الکترونیکی هم اظهار داشت: پنجره واحد یعنی تمام خدمات به شکل الکترونیک صورت گیرد. بعنوان مثال برخی خدمات بانکی، بورس و سامانه ثنا قوه قضاییه الکترونیکی انجام می شود و دیگر احتیاج به کاغذ نداریم. ابزارها و زیرساخت هایی که برای کار الکترونیکی داریم کفایت می کند. البته این زیرساخت ها برای آینده باید توسعه پیدا کند.
ضرورت فرماندهی واحد برای پیشرفت دولت الکترونیک
دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات اظهار داشت: هم اکنون باید یک نهاد مقتدر داشته باشیم که بتواند با فرماندهی واحد، پاسخگوی مجلس و مراجع بالادستی برای پیشرفت دولت الکترونیکی باشد. در حوزه الکترونیکی شدن خدمات نقص وجود دارد. در دنیا دو مدل را آزمایش کرده اند یعنی کشورهایی داریم که نهاد مقتدر دارند و کشورهایی داریم که خدمات در آنجا توزیع شده است. اگر نهاد مقتدر وجود نداشته باشد کماکان باید منتظر باشیم تا فرآیندهای کاغذی را دنبال نماییم.
باقری اصل اظهار داشت: زیرساخت خیلی از خدمات، تبادل داده است، این کاغذهایی که مردم حمل می کنند حامل داده هایی است که باید دستگاه ها آنرا به جای مردم تبادل کنند. هم اکنون بیشتر از ۱۳۰۰ خدمت الکترونیکی شده است و نزدیک به ۴ میلیارد تراکنش حاصل فعالیت چندین ساله مرکز ملی تبادل اطلاعات بوده است.
وی خاطرنشان کرد: میزان تراکنش ها تا آبان سالجاری با سال ۱۳۹۹ برابر بود یعنی ما روند افزایش حدود دو برابری داریم ولی این کفایت نمی کند چون هنوز خیلی از استعلام ها الکترونیکی نشده اند. در جاهایی که روسای دستگاه ها همراهی کردند اتفاقات خوبی افتاده است مثلا در ثبت احوال استعلامات هویتی کاملاً الکترونیکی شده است ولی یکسری دستگاه ها هستند که در تبادل داده همراهی نمی کنند.
دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات افزود: مجلس شورای اسلامی هم قوانین متعارض زیادی در این حوزه دارد مثلا در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سامانه جامع تجارت تأسیس شده و دو سال بعد در قانون خدمات گمرکی سامانه پنجره واحد تجاری فرامرزی را بوجود آورده اند که یک چالش است. حدود ۵۰۰ خدمت بالای ۷۵ درصد الکترونیکی هستند و در این میان دستگاه هایی هستند که درصد الکترونیکی شدن خدمات آنها زیر متوسط ۴۰ درصد است.
باقری اصل درباره سامانه معاملات دولتی هم خاطرنشان کرد: سامانه معاملات دولتی شامل مزایده، خرید، فروش، مناقصه و خریدهای خرد باید الکترونیکی باشد و تا آخر برنامه ششم توسعه تکمیل شود. وی ادامه داد: زیرساخت های فنی خیلی خوبی برای این مورد درست شده است البته ضعف هایی هم دارد اما با همکاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طی یکسال تحرک خوبی داشته و رشد کرده است.
باقری اصل اظهار داشت: بنا بر اعلام وزیر صمت فقط با تبادل داده های در ارتباط با خرید و فروش و مالیات نزدیک به ۴۰۰۰ میلیارد تومان شناسایی مالیات صورت گرفته است که یکی از خبرهای خوب شفاف سازی مالیاتی است.
وی ضمن اشاره به وجود سامانه سلامت اضافه کرد: سامانه سلامت که پروژه های زیادی و چهار پروژه مهم دارد که یکی از آنها استحقاق سنجی است که مبحث هم پوشانی دفترچه ها را دارد. در حوزه خدمات شرایط باید بگونه ای شود که ما به دنبال مردم برویم تا خدمت به آنها بدهیم و این یعنی دولت هوشمند که فاز اول آن در دهه فجر توسط وزارت ارتباطات برای یکپارچه سازی نظام هویتی شکل می گیرد و در سال ۱۴۰۱ تلاش می نماییم با همکاری سازمان اداری و استخدامی فرایند ۷۰۰ خدمت ضروری اصلاح گردد.1400/10/18
17:05:58
0.0 / 5
501
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
الف دانلود