در نامه ای به وزیر ارتباطات انجام شد

انتقاد توانگر از کاهش سرعت اینترنت

انتقاد توانگر از کاهش سرعت اینترنت

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در نامه ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از کاهش سرعت اینترنت اظهار داشت که در مدت کوتاه بعد از استقرار تیم جدید مدیریتی در وزارت ارتباطات، متاسفانه نه تنها حرکت به سمت اهداف تبیین شده در اسناد رسمی این حوزه شدت نگرفته که به صورت عملیاتی این مورد منجر به نارضایتی گسترده در بین مردم و کسب و کارها شده است.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، متن نامه مجتبی توانگر نماینده تهران به زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات به شرح زیر است:
«جناب آقای دکتر زارع پور
وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات
سلام علیکم
احتیاج به توضیح و یادآوری به جنابعالی نیست که فن آوری اطلاعات و ارتباطات امروزه اصلی ترین نماد اقتصاد دانش بنیان در جهان بوده و در ایران هم ۷.۸ درصد GDP کشور مبتنی بر حوزه ارتباطات است و باید بپذیریم که زیرساخت ارتباطی سهم عمده ای در رشد تولید ناخالص داخلی(GDP) دارد؛ به نحوی که با افزایش دو برابری سرعت شاهد رشد GDP به میزان ۰.۳درصد باشیم.
همینطور حضرتعالی مستحضر هستید که در سند «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» مصوب شورایعالی فضای مجازی، هدف گذاری شده است تا سهم اقتصاد دیجیتال به ۱۰درصد برسد(بند ۲-۲-۲-۳) و این در شرایطی است که بر مبنای همین سند حداقل سرعت ۱۰۰مگابیت بر ثانیه، برای کسب و کارها و کاربران تجاری و مراکز آموزشی در نظر گرفته شده و در بندهای دیگر این سند هم تاخیر کمتر از ۳۰ هدف گذاری شده است. بدین سان زیرساخت ارتباطی نه تنها با حدود ۸ درصد تولید ناخالص داخلی مرتبط می باشد، با عنایت به وضعیت فعلی پتانسیل رشد حداقل ۰.۵ درصد رشد سالیانه را هم دارد.
اما متاسفانه این در شرایطی است که در مدت کوتاه بعد از استقرار تیم جدید مدیریتی در وزارت ارتباطات، متاسفانه نه تنها حرکت به سمت اهداف تبیین شده در اسناد رسمی این حوزه شدت نگرفته است، بلکه به صورت عملیاتی این مورد منجر به نارضایتی گسترده در بین مردم و کسب و کارها شده است.
جناب آقای زارع پور شما خوب می دانید که هرگونه کم کاری در این عرصه نه تنها فرصت های رشد اقتصادی را از کشور می گیرد؛ بلکه زمینه ساز نارضایتی و به دنبال آن افزایش تمایل به مهاجرت در بین گروههای نخبه و توانمند می شود و با انکار مشکل نمی توان تجربه تلخ ملموس میلیونها شهروند را منکر شویم و مشکلات به وجود آمده را تکذیب نماییم. مگر شما نگفته بودید که عقب ماندگی های پیشین منجر به افت کیفیت شده است؛ در حالیکه افت یک باره اخیر نمی تواند با تجربه قبلی کاربران هم خوانی داشته باشد و صدای کاربران بلند شده است.
هر چند به درستی در ماه های اخیر جنابعالی به توسعه شبکه فیبر نوری و ایجاد پوشش برای 20 میلیون خانوار تاکید داشته اید اما از یاد نبرید که طرح مشابهی هم سالهای گذشته توسط وزارت ارتباطات وقت، جهت راه اندازی 20 میلیون پورت فیبر نوری اجرا شد که متاسفانه پس از سال ها به نتیجه نرسید. بررسی های تخصصی کارشناسان نشان داده است یکی از عاملهای مهم در ناکامی توسعه شبکه ثابت، نقش شرکت مخابرات ایران است. در گذشته بر مبنای همین چالش، لایحه ای در مورد رفع انحصار مخابرات تدوین شد و به مجلس فرستاده شد. در دولت جدید این لایحه پس گرفته شده است و هیچ فعالیتی در این خصوص انجام نشده است.
ازاین رو ضمن درخواست جهت توجه به موارد بالا لطفا پاسخ سوالات ذیل را در اسرع وقت جهت بررسی در مجلس شورای اسلامی ارائه فرمایید:
۱-برنامه عملی و قابل تحقق آن وزارت خانه در مورد رسیدن به اهداف سند «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» در بندهای ۲-۲-۲-۳، ۲-۲-۱-۷ و ۲-۲-۱-۸ چیست؟ ضمانت اجرای آنکه اتصال 20 میلیون خانوار به شبکه ثابت فیبر نوری تحقق یابد چیست؟
۲- موضع وزارت ارتباطات در مورد انحصار مخابرات و لایحه پیشین در این حوزه چیست؟ چه زمانی لایحه جدید به مجلس ارسال خواهد شد؟ و برنامه وزارت ارتباطات بر مبنای حقیقت انحصار مخابرات چیست؟ چه سازوکارهایی برای کاهش تعارض منافع میان بخش غیردولتی و دولتی طراحی شده است؟»
منبع:

1400/12/03
12:32:46
0.0 / 5
551
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
الف دانلود