در مناظره تلویزیونی مطرح شد؛

۱۸۰ امضا جمع کردیم تا طرح صیانت در صحن علنی مجلس بررسی شود

۱۸۰ امضا جمع کردیم تا طرح صیانت در صحن علنی مجلس بررسی شود

به گزارش الف دانلود نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تا حالا 180 امضا جمع کردیم تا طرح تنظیم مقررات فضای مجازی بصورت شفاف در صحن علنی مجلس باردیگر بررسی شود.به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس و از مخالفان طرح تنظیم مقررات فضای مجازی درمناظره ای که از برنامه «زاویه» شبکه چهار با حضور رضا تقی پور نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: آنچه برای مردم ما اهمیت دارد تأثیرات این طرح در زندگی و اقتصادشان است و دغدغه شان نسبت به این طرح این است که آیا انتهای طرح منجر به مسدودی و فیلترینگ و محدودیت های شدید اینترنتی می شود یا نه. تعابیر گفته شده دکتر تقی پور در این برنامه به درد مردم نمی خورد و شاید دکتر تقی پور بازگو کردن دغدغه مردم را سیاسی تعبیر کند اما ما نماینده مردم هستیم و باید به آنها بپردازیم.
رشیدی در ادامه با پرداختن به ماهیت طرح با ارائه این پرسش که «دلیل تولد این طرح چه بوده است؟» و با اشاره به این که کمیسیون مربوطه تا آن زمان که با آن مخالفت نکرده بودم هم در اجازه شرکت در جلسات را می داد و هم رای های من را بحساب می آورد، اظهار داشت: هر طرحی که برای قانون شدن به مجلس می آید باید دلایلی برایش در نظر گرفته شود. دلیل تولد این طرح در سه موضوع دیده می شود که اولی به نبود قانون مکفی می پردازد و دومی دغدغه های مقام معظم رهبری نسبت به فضای مجازی است و سوم ضمانت اجرائی قانون است.
رشیدی اضافه کرد: شورای عالی فضای مجازی بالاتر از سه قوه است، با استناد به اصول ۷۵ و ۱۱۰ قانون اساسی مقام معظم رهبری اختیاراتی که داشتند را به این شورا تفویض کردند، وظیفه ضابطه مندی با شورای عالی فضای مجازی است. در حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی حضرت آقا فرمودند اقتضا می کند نقطه کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور بوجود آید. به این مناسبت شورای عالی فضای مجازی کشور با اختیارات کافی به ریاست رییس جمهور تشکیل می شود و لازم است کلیه مصوبات آن ترتیب آثار قانونی داده شود. یعنی هرچیزی شورای عالی فضای مجازی تصویب کرد حکم قانون دارد.
وی در ادامه با اعلان اینکه حضرت آقا به خوبی دغدغه خودشان را مدیریت می کنند و برای برطرف شدن این دغدغه حکم صادر می کنند، اظهار داشت: به حکم رهبری شورای عالی فضای مجازی هر تصمیمی بگیرد در حکم قانون است بطوریکه بالادست سه قوه قرار می گیرد.
رشیدی افزود: شورای عالی فضای مجازی وقتی تشکیل می شود مرکز ملی فضای مجازی را در ذیل خود تشکیل می دهد که آن مرکز ملی فضای مجازی سه کمیسیون همچون کمیسیون عالی امنیت، کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی با وظایف مشخص و مدقن و کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی کشور را تشکیل می دهد که تصمیماتش به حکم قانون است. در این مرحله ایرادی به طرح صیانت داریم.
وی با اعلان اینکه کل شاکله این طرح برای تشکیل کمیسیون عالی شکل گرفته که یکسری اختیارات را به این کمیسیون واگذار می کند اضافه کرد: دولت اعلام نموده است که با این طرح میانه خوبی ندارد و بهتر است انجام نشود اما این طرح می خواهد کمیسیونی را بعنوان کمیسیون عالی متولد کند. تمام جزییات مهم و کلیدی ذیل کمیسیون عالی تعریف می شود و این مساله از نظر بنده تولد یک دیکتاتوری مطلق در فضای مجازی است که می تواند تمام مصوبات شورای عالی فضای مجازی را تحت تأثیر قرار دهد و این مسئله خطرناکست.
این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به این که در دلیلهای تولد این طرح و پی گیری های مکرر موافقان آن موارد مهمی است که در جای خود به آن خواهد پرداخت، اظهار داشت: چرا تعدادی از دوستان و عزیزان خیلی اصرار بر تصویب و تبدیل این طرح به قانون دارند تا کمیسیون عالی را در دست خودشان بگیرند.
وی با تاکید بر این که مقام معظم رهبری فضای مجازی کشور را در اختیار شورای عالی فضای مجازی قرار داده است در مورد تلاش برخی نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح مجزا از شورای عالی، اظهار داشت: باید دید که چرا این دیکتاتوری تحت عنوان یک قانون گذاری برای تسلط بی چون و چرای این کمیسیون بر فضای مجازی کشور درحال شکل گیری است.
رشیدی در ادامه این جلسه در پاسخ به مسائل مطرح شده از طرف تقی پور اظهار داشت: به من لطف داشتید که اجازه می دادید بنده در کمیسیونی که بطور قانونی عضو آن بودم شرکت کنم. شما که می گوئید بنده جزو ۲۳ نفر این کمیسیون نبودم چطور رأی مرا در جلسات قبلی می شمردید.
رشیدی در ادامه با ارائه چند نامه رسمی درمجلس شورای اسلامی در مورد اعضای طرح صیانت اظهار داشت: شما اختیارات شورای عالی فضای مجازی را با این طرح به هم خواهید ریخت. چونکه طبق قانون هرآنچه شورای عالی فضای مجازی تصمیم بگیرد وجه قانونی دارد و لازم الاجراست. همانند کمیته ستاد ملی کرونا که به دستور رهبری افتتاح شد و هرآنچه تصمیم می گرفت بعنوان قانون اجرا می کردیم ولی حالا در مورد فضای مجازی از آن سرپیچی می شود و اموراتش را در کمیسیونی جداگانه پی گیری می کنید.
وی در تکمیل این بخش از صحبت های خود اظهار داشت: آقای سرافراز عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در مورد طرح صیانت در جلسات شورای عالی فضای مجازی می گوید این شورا بالاترین مرجع تصمیم گیری درباب فضای مجازی است و هر طرح و پیشنهادی باید به تأیید این شورا برسد و اگر نیاز به قانون داشت در مجلس مطرح شود. این ایرادی است که معاونت قوانین مجلس شورای انقلاب اسلامی نیز به مصوبه کمیسیون طرح صیانت گرفت، همان ایرادی که موجب ابطال آن شد.
رشیدی بار دیگر با ارائه نامه ای مستند در مورد ابطال طرح تصویب شده کمیسیون طرح صیانت اظهار داشت: دوستان شما که به طرح صیانت رأی موافق داده بودند، این طرح را نخوانده بودند چونکه اصلاً طرح را برای دسترسی همه نمایندگان مجلس بارگذاری نکرده بودید. هیچ نماینده ای به نسخه ای که شما کلیات آنرا تصویب کرده بودید دسترسی نداشت برای همین هم معاونت قوانین مصوبه کلیات طرح صیانت را کنسل کرد.
رشیدی اظهار داشت: این طرح، کمیسیون تنظیم مقررات را بالاتر از بقیه نهادها قرار خواهد داد و هرکاری را که می خواهد در زمینه فضای مجازی انجام خواهد داد که امری خطرناکست. طرح صیانت نه بصورت شکلی و نه بصورت محتوایی طرحی نیست که مردم ما خواهان آن باشند.
این نماینده مجلس در آخر اظهار داشت: بر طبق گزارش های مرکز پژوهش های مجلس، طرح صیانت با قانون اساسی مغایرت دارد. تمام این بحث هایی که ما درباره طرح صیانت انجام می دهیم برای مردم نان و آب نمی گردد. اصل این است؛ آیا مردمی که می خواهیم برای آنها قانون بگذاریم خیالشان را راحت کردیم برای کسب و کارشان مشکلی پیش نخواهد آمد. اقدامات ما بوده که مردم را نگران کرده و هرچه دلیل برای مردم بیاوریم فایده ای ندارد. تا حالا ۱۸۰ امضا جمع کردیم تا این طرح بصورت شفاف در صحن علنی مجلس باردیگر بررسی شود.


منبع:

1400/12/13
23:34:28
0.0 / 5
543
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
الف دانلود