پژوهشگر پژوهشگاه فضای مجازی مطرح كرد؛

علوم اجتماعی محاسباتی فرزند نوظهور بیگ دیتا

علوم اجتماعی محاسباتی فرزند نوظهور بیگ دیتا

به گزارش الف دانلود پژوهشگر پژوهشگاه فضای مجازی با اشاره به اینکه علوم اجتماعی محاسباتی یکی از فرزندان نوظهور بیگ دیتا به حساب می آید، اظهار داشت: با افزایش کلان داده ها شاهد تغییر نسبت علم و حکمرانی خواهیم بود.


به گزارش الف دانلود به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، یحیی شعبانی در دومین روز از مجموعه نشست های هفته حکمرانی فضای مجازی که با محوریت حکمرانی اجتماعی بوسیله کلان داده ها انجام شد گفت: حکمرانی دو مؤلفه به نام مردم و علم دارد و توسعه نسبت این دو می تواند به تغییر نسبت دیتا و حکمرانی منجر شود.

پژوهشگر گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه فضای مجازی اظهار داشت: بیگ دیتاها درحال تغییر صحنه آکادمیک هستند و در صورتیکه آینده به سبب قرار گرفتن در دوران گذار معین نمی باشد، دولت ها می توانند به مثابه مصرف کنندگان درجه یک کلان داده ها، به شدت تأثیرگذار باشند. وی اشاره کرد: وظیفه علم اندازه گیری پدیده ها است و هرکجا که در اندازه گیری پدیده ها، انقلابی رخ دهد، علم رشد خواهدنمود و به تبع آن نسبت حکمرانی به علم گرفتار تحولات می شود. شعبانی اشاره کرد: در جهانی که داده ها اندک و فقر داده ای وجود دارد، نسبت علم و سیاست خودرا در سیاست و آمار متجلی می کند. اما در جهانی با داده های فراوان و سیل داده ای، بیگ دیتا و یا کلان داده جای آمار را می گیرد و در این نقطه نسبت علم و سیاست گرفتار تغییر خواهد شد. وی با اشاره به تغییر صحنه علم در فضای بیگ دیتا اظهار نمود: یکی از فرزندان نوظهور بیگ دیتا، علوم اجتماعی محاسباتی است که خود این مساله مباحث نظریه و عملی زیادی را دامن می زند و آن چه در تجربه جهانی بصورت واقعی دیده می شود، خروج بحث علوم اجتماعی محاسباتی از ذیل مباحث علوم کامپیوتری است. اما ضرورتی برای مطرح شدن آن بصورت عملی وجود ندارد. پژوهشگر گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه فضای مجازی افزود: اینکه علوم اجتماعی محاسباتی در زیرمجموعه علوم انسانی قرار گیرد و به آن لحن انسانی داده شود، می تواند یک گام مهم و رو به جلو در شکل گیری آینده این علوم باشد و به آن جهت و سویه داده شود.


منبع:

1400/12/17
11:26:27
0.0 / 5
580
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
الف دانلود