نحوه انتخاب روانشناس بر اساس معیارهای صحیح و علمی

نحوه انتخاب روانشناس بر اساس معیارهای صحیح و علمی

تحقیقات نشان می دهد که یکی از مهمترین جنبه های روان درمانی، رابطه ای است که با درمانگر خود برقرار می کنید. یک رابطه قوی به شما کمک می کند تا بر چالش هایی که در زمان حال با آن روبرو هستید غلبه کنید و از وقایع دردناک گذشته شفا پیدا کنید.


یک روانشناس خوب به شما کمک می کند تا این احساس را داشته باشید که می توانید راه های بهتری برای کنار آمدن با مشکلات خود و بهبود سلامت عاطفی خود بیابید. نشستن در یک اتاق و صحبت کردن با روانشناس در مورد جزئیات خصوصی زندگی خود می تواند نگران کننده باشد. ملاقات با یک دکتر روانشناس همیشه آسان نیست اما می تواند زندگی را تغییر دهد. برای طی کردن این فرآیند، ضروری است که روانشناسی را پیدا کنید که بتوانید به او اعتماد کنید. تحقیقات نشان می دهد که یکی از مهمترین جنبه های روان درمانی، رابطه ای است که با درمانگر خود برقرار می کنید. یک رابطه قوی به شما کمک می کند تا بر چالش هایی که در زمان حال با آن روبرو هستید غلبه کنید و از وقایع دردناک گذشته شفا پیدا کنید.

به نظر خوب میاد؟ در اینجا چند راهنمایی در مورد چگونگی پیدا کردن درمانگر مناسب برای شما آورده شده است.

گام اول: برای یافتن روانشناس یک لیست تهیه کنید

به دنبال روان‌شناس یا مشاور روان ‌درمانی دارای مجوز باشید و مطمئن باشید که روانشناسانی که لیست می کنید کاملاً واجد شرایط هستند، متعهد به عملکرد خوب، رفتار اخلاقی، و یادگیری و دانش مستمر هستند. داشتن مجوز باعث می شود که فرایند اعتماد سازی به درمانگر خیلی سریعتر اتفاق بیافتد.

تقریباً 2000 دکتر روانشناس و مشاور روان‌ درمانگر در تهران وجود دارد و می‌توانید آنها جستجو کنید. چه بخواهید حضوری یا آنلاین روانشناسان را ملاقات کنید،این امکان برای شما در سایت دکتر رامین علوی نژاد به آدرس drraminalavi.com فراهمم شده است.

مواردی که هنگام استفاده از جستجوی آنلاین روانشناس باید به آنها فکر کنید عبارتند از:

آیا می خواهید به یک روانشناس مراجعه کنید که در موضوعی که نیاز به کمک دارید متخصص باشد؟

آیا می خواهید درمانگری را در منطقه محلی خود، نزدیک محل کار یا جای دیگری ببینید؟

آیا مایل به ملاقات آنلاین، حضوری یا تلفنی هستید؟

ترجیح می دهید یک روانشناس مرد یا زن را ببینید؟

آیا با روشی که درمانگر خود و کارش را توصیف می کند و اینکه چگونه می تواند به شما کمک کند احساس راحتی می کنید؟

آیا به نوع خاصی از درمان علاقه دارید؟

آیا به دنبال درمان به صورت فردی یا زوجی، گروهی یا خانوادگی هستید؟

آیا به عنوان یک بزرگسال یا از طرف یک کودک یا جوان به دنبال درمان برای خود هستید؟

مرحله دوم: با مطب روانشناس تماس بگیرید

هنگامی که یک درمانگر بالقوه پیدا کردید، به او ایمیل بفرستید یا با مطب روانشناس تماس بگیرید. می توانید یک مرور مختصر از مشکل خود ارائه دهید تا دریابید که آیا درمانگر می تواند به شما کمک کند یا خیر.

برخی از درمانگران با تجربه از فرم های رزرو در وب سایت های خود استفاده می کنند. با این روش کار نوبت دهی برای شما بسیار آسان می شود.

اکثر درمانگران قادر خواهند بود در بسیاری از مسائل به شما کمک کنند و شما را قضاوت نمی کنند. از شخصی که با او تماس می گیرید بپرسید که آیا باید در لیست انتظار قرار بگیرید یا به شما نوبت سریع می دهد.

 

تماس گرفتن با درمانگر می تواند مفید باشد. مکالمه به شما این حس را می دهد که آنها چگونه هستند و اینکه آیا در کار با آنها احساس راحتی می کنید.

ممکن است نتوانید فوراً با رواننشاس تماس بگیرید، زیرا آنها اغلب از منشی تلفنی هنگامی که در جلسات هستند استفاده می کنند. اما اگر پیامی بگذارید، باید تماس شما را پاسخ دهند.

مرحله سوم: جلسه اول را امتحان کنید

جلسه اول فرصتی است برای دیدن احساسی است که در کنار یک درمانگر دارید. از خود بپرسید آیا درک درستی از نحوه کار آنها و اینکه آیا ممکن است با هم خوب کار کنید پیدا کرده اید یا خیر.

آنها احتمالاً از شما می خواهند که بیشتر در مورد آنچه شما را به درمان روانشناسی می کشاند صحبت کنید و ممکن است یک فرم ارزیابی داشته باشند که از طرف شما آن را پر کنند. این به ارزیابی اینکه آیا تراپیست فرد مناسبی برای کمک به شما هست کمک می کند. آنها ممکن است در مورد موضوعات زیر از شما سوال بپرسند:

تاریخچه مشکلی که می خواهید روی آن کار کنید

دوران کودکی شما

روابط با خانواده، دوستان و شرکا

چه چیزی به شما کمک می کند تا با آن مشکل کنار بیایید

اگر قبلاً روانشناس داشته ‌اید و اگر روان درمانی انجام می‌دادید چه نتیجه ای گرفته اید.

به یاد داشته باشید، این جلسه شماست و برای کمک به شما مدیریت می شود. می توانید سوالاتی بپرسید تا به شما کمک شود تصمیم بگیرید که آیا می خواهید با آن روانشناس کار کنید یا خیر. این سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

چه نوع درمانی انجام می دهید؟

چه تجربه و آموزش هایی در کار با مشکلی که من با آن سروکار دارم داشته اید؟

فکر می کنید تا کی با هم کار کنیم؟

اگر یک جلسه را از دست بدهم یا در تعطیلات باشم چه اتفاقی می افتد؟

به نظر شما چگونه می توانید به من کمک کنید؟

چگونه می توانم بفهمم که درمان من به پایان رسیده است

مرحله چهارم: احساس خود را ارزیابی کنید

در پایان جلسه اول، ممکن است بخواهید به این موضوع فکر کنید که آیا دوست دارید با دکتر روانشناس خود کار کنید یا خیر. از طرف دیگر، می توانید یادداشت کنید که در پایان جلسه چه احساسی داشته اید.

چیزهایی که باید در مورد آنها فکر کنید عبارتند از:

آیا با درمانگر احساس راحتی می کنید؟

آیا فکر می کنید که می توانید یک رابطه قابل اعتماد با تراپیست خود ایجاد کنید؟

آیا احساس راحتی می کنید که درباره جزئیات زندگی خود به روانشناس بگویید؟

آیا با او احساس امنیت می کنید؟

آیا رفتار او با خود را دوست داشتید؟

آیا درمانگر به شما گوش داد؟

اشکالی ندارد که با یک درمانگر ملاقات کنید و از او سؤالات زیادی بپرسید و سپس تصمیم بگیرید که با او کار نکنید.

بسیاری از مردم اولین بار روانشناس مناسب را پیدا می کنند. اگر این اتفاق برای شما افتاد، بدانید که فقط شما اینگونه نیستید. شما قبلاً تصمیم گرفته‌اید که از درمان سود می‌برید، بنابراین ارزش آن را داشته اید که یک روانشناس خوب برای شما زمان بگذارد و به شما کمک کند.

1401/01/12
23:54:19
0.0 / 5
698
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
الف دانلود