انتشار مقاله استاد دانشگاه علم و صنعت در نشریه نیچر كامیونیكیشنز

انتشار مقاله استاد دانشگاه علم و صنعت در نشریه نیچر كامیونیكیشنز

به گزارش الف دانلود مقاله یكی از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت درمورد چالش های استخراج یون لیتیوم در نشریه نیچر كامیونیكیشنز(Nature Communications) انگلیس منتشر گردید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علم و صنعت، این مقاله به قلم اصغرحبیب نژاد كورایم عضو هیات علمی و احسان حسینی فارغ التحصیل مقطع كارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت با مشاركت امیر رزمجو استاد دانشگاه اصفهان تدوین شده است.
در این مقاله همینطور كه با همكاری پژوهشگرانی از كشور استرالیا به رشته تحریر درآمده، به بررسی دستاورد های اخیر و چالش های پیش روی نانو غشاها برای استخراج یون لیتیوم از آب دریا اختصاص یافته است.
نشریه Nature Communications، یكی از معتبرترین نشریات خانواده نیچر و از زیر گروه ب نشریات برتر، است كه در كشورهای آمریكا، انگلستان، ژاپن، آلمان و چین دفتر داشته و این نشریه منتشر می شود.
بر اساس این مقاله، پیشبینی های اخیر نشان داده است كه تقاضا برای یون لیتیوم به صورت فزآینده ای در حال افزایش است؛ به نحوی كه در سال های آینده این ماده به یك منبع مهم ژئوپلیتیك تبدیل می شود. مقدار یون لیتیوم در آب دریا حدودا ۲۳۰ هزار میلیون تن تخمین زده می شود كه این میزان ۵۷ هزار برابر بیشتر از فراوانی این عنصر در سطح خشكی است.
با این حال، غلظت كم یون لیتیوم و همزیستی آن با یون های كاتیونی هم تراز مانند یون سدیم و پتاسیم در آب دریا سبب شده كه استخراج یون لیتیوم از این منبع بسیار چالش برانگیز باشد.
در این همكاری كه بخشی از آن به نگارش یك مقاله مروری جامع منجر شده به واكاوی مسائل و چالش های بزرگ استخراج یون لیتیوم بعنوان یكی از منابع نوین تولید انرژی پرداخته شده است.
بررسی های حاصل نشان داده است عوامل گوناگونی مانند اندازه دهانه نانو كانال، بار سطحی دیواره های داخلی نانو كانال، ساختار درون غشا، میدان الكتریكی تحریك كننده و فشار اعمالی انتقال دهنده در استخراج موفقیت آمیز یون لیتیوم دخالت دارند. عوامل ذكر شده قادر به تغییر رفتار یون لیتیوم در برهمكنش با مولكول آب هستند كه منجر به حذف آب در لایه های آبی یون لیتیوم می گردد.
این در حالی است كه متغیرهای ارتفاع دهانه و بار سطحی داخل كانال می توانند پدیده های انتقال خیس و نیمه خشك را برای یون لیتیوم به وجود آورند.
بررسی حاضر با مشخص نمودن چالش های پیش روی محققان جهت استخراج یون لیتیوم از راه نانو غشاها تلاش بر جهت دهی پژوهش های آینده و رسیدن به مرحله استخراج صنعتی یون لیتیوم از راه ارزان ترین منبع موجود یعنی آب دریا را دارد.
این مقاله نتیجه كارهای مطالعاتی دكتر رزمجو عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان و دانشگاه University of New South Wales استرالیا، دكتر حبیب نژاد كورایم عضو هیأت علمی و مدیر آزمایشگاه نانو عمران دانشگاه علم و صنعت و مهندس احسان حسینی سرپرست پژوهشی آزمایشگاه نانو عمران دانشگاه علم و صنعت است كه با همكاری پژوهشگرانی از دانشگاه Macquarie و Queensland استرالیا حاصل شده است.


1398/11/02
22:58:41
5.0 / 5
3661
تگهای خبر: پژوهش
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
الف دانلود