چه کسی پاسخگوی از دست رفتن درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی است؟

چه کسی پاسخگوی از دست رفتن درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی است؟

الف دانلود: هیات مدیره انجمن فن آوران زنجیر بلوک با تاکید بر جلوگیری از خروج کسب وکارها و نیروی انسانی متخصص از کشور و عدم نگه داشت دارایی های دیجیتال ایرانیها در کسب وکارهای خارجی، اعلام کرد تعیین نرخ غیرکارشناسی برای حامل های انرژی به شکلی که قیمت تمام شده برق را بالاتر از چهار سنت برای این صنعت فراهم آورد، چیزی جز عقب ماندگی و ادامه ماینینگ زیرزمینی ندارد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، در چند ماه اخیر استخراج بیتکوین جنجال های زیادی به پا کرده است. از طرفی نبود قانون مشخص برای برخورد با فعالان این حوزه که از طرف بانک مرکزی فعالیتشان غیرقانونی اعلام شده در مقابل آن دسته که استفاده از ارز دیجیتالی را راهی برای دور زدن تحریم ها و ارزآوری می دانند و از جانب دیگر واکنش مسؤولان وزارت نیرو که افزایش مصرف برق را در فصل گرما به گردن استخراج کنندگان انداخته و هر روز یک مزرعه استخراج را با این ادعا شناسایی می کنند.
قبل از این ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای فضای مجازی با اعلان اینکه ارزهای دیجیتال بحث مفصلی دارد، گفته بود که ارز دیجیتال بعنوان ابزار مبادله یک موضوع است و این که بعنوان ثروت اندوزی و سرمایه گذاری به آن نگاه نماییم، یک موضوع دیگر است. فعلا در کشور ما تولید و استخراج رمزارزهای جهان روا بعنوان یک پروسه مثبت درحال ساماندهی است. در زمینه مبادله هم مقداری که به دور زدن تحریم ها کمک نماید، باید مورد حمایت قرار گیرد.
از طرف دیگر کارشناسان معتقدند در وضعیت تحریمی که نمی توانیم صادرات و واردات داشته باشیم، می توانیم از این امکان استفاده کنیم؛ انرژی را به بیتکوین تبدیل نموده و با آن بیتکوین کالا و خدمات وارد نماییم، یا خدماتی که داخل ایران تولید می شود مثل نرم افزارهایی تولیدی که می توانیم بصورت مجازی ارائه نماییم را صادر نماییم و رمزارز دریافت نماییم. با این وجود، در ماه های پایانی سال ۱۴۰۰ هم از طرف کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران اینطور عنوان شد که هم اکنون، تکلیف صنعت استخراج در کشور همچنان معین نیست و باید دید در سال جدید، چه تصمیمی برای صنعت استخراج گرفته می شود.
در این راستا هیات مدیره انجمن فن آوران زنجیر بلوک بتازگی در اطلاعیه ای عنوان کرد: بیش از پنج سال است که موضوع بلاک چین و دارایی های دیجیتال در کشور بررسی می شود و احساس خطر ناشی از اشتباه، اجمال یا تعارض در پروسه غیرشفاف قانون گذاری ما را به آن داشت تا حسب وظیفه ذاتی خود و در قالب اساسنامه انجمن، هشدارهای لازم جهت تکرار نشدن اشتباهات و خسارت های ناشی از آن ارائه شود. کشور ما تا به امروز لطمه های زیادی را از محل عدم تولید میلیاردها دلار دارایی دیجیتال، رشد کسب وکارهای ناسالم این حوزه، استخراج زیرزمینی و کوچ نیروی انسانی متخصص ایرانی متحمل شده است و تنها مردم و کسب وکارهای سالم مظلومانه چوب این کم کاری ها و ترک فعل ها را خورده اند.
این حوزه تنظیم پذیر و قانون پذیر است اما دستورپذیر نیست. ماهیت غیرمتمرکز این حوزه موجب ایجاد دو خاصیت خاص برای تجارت داخلی و خارجی کشور می شود و راه کارهای متناسب جهت حفظ حقوق همزمان مردم، کسب وکارها و حاکمیت، بارها توسط انجمن فناوران زنجیره بلوک ارائه شده است. سه سال است که تعیین تعرفه استخراج رمزارزها معادل ۷۰ درصد میانگین صادراتی برای گاز و نرخ صادراتی برای برق، منجربه عدم سرمایه گذاری بخش خصوصی (در عین اعلام آمادگی کامل) در زیر ساخت تبدیل انرژی کشور شده و تنها موجب قانون گریزی فعالان و عدم توسعه کشور در ابعاد اقتصاد انرژی و اقتصاد دیجیتال شده است که همچنان شاهد وجود همین دیدگاه با توسل به دلیلهای کاملا نادرست و توجیهات قابل جرح هستیم.
چه کسی پاسخگوی ازدست رفتن درآمد ۲۰ هزارمیلیارد تومانی برای وزارت نفت و نیرو از محل فروش انرژی به این صنعت و عدم خلق ثروت در کشور از درآمد سالانه ۱۵ میلیارد دلاری استخراج خواهد بود؟ چگونه است که متن احکام تنظیم گری این حوزه تا این حد از روح سند تحول دولت سیزدهم و نام گذاری سال ۱۴۰۱ و اهمیت اقتصاد دیجیتال برای کشور دور افتاده است؟ متاسفانه همین رویکرد درباره حوزه تبادل دارایی های دیجیتال نیز حاکم است و رنگ وبوی تمرکزگرایی و مجوزدهی و تصدی گری تکراری بانک مرکزی که بارها نتایج آنرا در سالهای قبل دیده ایم به چشم می خورد. هرگونه تمرکز در این مساله منجربه رانت و فساد می شود یا از لحاظ امنیتی دارایی ها و داده های مردم را در مخاطره می اندازد.
پیشنهاد می نماییم جهت جلوگیری از خروج کسب وکارها و نیروی انسانی متخصص از کشور و عدم نگه داشت دارایی های دیجیتال ایرانیها در کسب وکارهای خارجی، قوانین به شکلی تنظیم شود تا تسهیل گر و نگاه توسعه ای داشته باشد، تاکید می نماییم تعیین نرخ غیرکارشناسی برای حامل های انرژی به شکلی که قیمت تمام شده برق را بالاتر از چهار سنت برای این صنعت فراهم آورد، چیزی جز عقب ماندگی و ادامه ماینینگ زیرزمینی برای کشور نخواهد داشت.
در آخر این بیانیه نیز آمده است: هشدار می دهیم کشورهای همسایه به سرعت درحال جذب نیروی نخبه و جوان و سرمایه های کشور جهت راه اندازی کسب وکارهایی هستند که فقط با تغییر نگاه دولت مردان می تواند در این خاک بنا نهاده شود. ما در رقابت استخراج (قدرت شبکه بیت کوین) در مقابل کشورهای تازه واردی همچون آمریکا و کانادا روزبه روز در حال باختن قافیه هستیم. در صورتیکه می توانستیم قطب منطقه و پیشرو در این صنعت باشیم و قدرت پردازشی را داشته باشیم که تامین کننده قدرت راهبردی فردای ما باشد. دولت مردان، تصمیم گیران و تصمیم سازان، امروز در این بزنگاه تاریخی در اقتصاد دیجیتال کشور رویکرد شما سرنوشت ساز خواهد بود، پس به شکلی عمل کنید که فردا شرمنده خدا، کشور و مردم نباشید و بجای حسرت، آینده ای سربلند و باافتخار نصیبتان شود.
منبع:

1401/01/18
12:40:10
0.0 / 5
583
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
الف دانلود