وزیر ارتباطات:

جهت استفاده از پلت فرم های بومی باید فرهنگ سازی شود

جهت استفاده از پلت فرم های بومی باید فرهنگ سازی شود

به گزارش الف دانلود وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم توسعه پلت فرم های بومی، با اعلان اینکه اگر مردم خدمت با کیفیت و مناسبی ببینند، استقبال می کنند، اظهار داشت: در ابتدا مدیران و کارکنان مجموعه ها باید از این خدمات استفاده کنند و با روش های خلاقانه و تهیه پیوست رسانه ای و اقناعی به سمت فرهنگ سازی جهت استفاده حداکثری مردم در این عرصه حرکت نماییم.


به گزارش الف دانلود به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در جلسه شورای معاونین و حضور مجازی مدیران کل ارتباطات استانها و شرکت های تابعه با اشاره به دستاوردهای وزارت متبوع در شش ماهه دوم سال گذشته، اظهار داشت: در کنار پایدار شدن شبکه در شش ماه گذشته، بیش از ۱۲۰۰ روستا نیز به شبکه اینترنت پرسرعت متصل شده اند و در تلاشیم تا آخر سال جاری نیز تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.
وی انعقاد قرارداد توسعه ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه زیرساخت با بهره گیری از تجهیزات بومی، اتمام پروژه سیگنال رسانی زمینی صداوسیما، افزایش ۵۰ درصدی ترانزیت ترافیک از خاک جمهوری اسلامی ایران، شروع پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارها (ت FTTx) و مشارکت در اجرای ۹۴ درصدی پروژه نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی را از دیگر دستاوردهای وزارت ارتباطات در نیمه دوم سال قبل عنوان نمود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع یک مسیر جدید و تحول در زمینه فضایی را یکی دیگر از دستاوردهای سال قبل عنوان نمود و اظهار داشت: تست پرتاب همزمان سه ماهواره با یک پرتابگر و رسیدن و قرار دادن ماهواره سنجشی در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین از دستاوردهای این حوزه است که با این حرکت به برنامه تثبیت لایه لئو تا آخر سال جاری نزدیک شدیم. اکنون ما می توانیم برای ساخت و پرتاب ماهواره های لایه لئو به کشورهای همسایه و مسلمان ارائه خدمت نماییم.
زارع پور به پروژه های هوشمندسازی پست و توسعه باجه های پست بانک در روستاها اشاره نمود و اظهار داشت: فاکتورهای عملکردی پست بانک نسبت به گذشته بهبود داشته است.
سنگ بنای همکاریهای تازه در دولت الکترونیکی
وی به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در بودجه سال جاری سنگ بنایی برای همکاری دستگاه های دیگر در موضوع پنجره واحد خدمات دولت بعنوان یک تکلیف قانونی گذاشته شده که تا اختتام شهریور ماه سال جاری ۳۰ درصد خدمات خودرا باید بصورت کاملا برخط و بوسیله پنجره واحد خدمات خود ارائه نمایند و در اردیبهشت ماه نیز فاز نخست این پروژه راه اندازی می شود.
وزیر ارتباطات در ادامه به برنامه های سال جاری این وزارتخانه اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات بعنوان یک پروژه راهبردی و کلان در کشور باید در دولت سیزدهم محقق شود و اگر میزان تحقق آن تا حالا ۴۵ درصد باشد امسال باید به ۷۰ درصد تحقق شبکه ملی اطلاعات برسیم.
زارع پور به توسعه شبکه ارتباطات ثابت کشور نیز اشاره نمود و اضافه کرد: برای توسعه شبکه فیبرنوری زیرساخت های قانونی آن در قانون بودجه سال جاری برای همکاری سایر دستگاهها دیده شده و زیرساخت های حمایتی مانند کاهش حق السهم ۳ درصدی FCPها به یک دهم درصد نیز به تصویب رسیده است.

وی با تاکید به این که باید امسال کار بزرگ نهضت فیبرکشی در کشور اجرائی شود، خطاب به مدیران کل استانی اظهار داشت: این پروژه باید بصورت استان به استان و شهر به شهر پیگیری شود تا به اجرا برسد.
وزیر ارتباطات به ظرفیت کشور برای تبدیل شدن به هاب ترانزیت اینترنت در منطقه اشاره نمود و گفت باید ترانزیت ترافیک از خاک کشورمان امسال دوبرابر شود.
حمایت از پلت فرم های بومی
زارع پور حوزه خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات را یکی دیگر از برنامه های وزارتخانه امسال عنوان نمود و اظهار داشت: اگر مردم خدمت باکیفیت و مناسبی ببینند حتما استقبال می کنند.
وی تبلیغ، ترویج و فرهنگ سازی استفاده از این خدمات در سطح استانها و کشور را وظیفه مدیران استانی وزارت ارتباطات عنوان نمود و اضافه کرد: در ابتدا مدیران و کارکنان مجموعه ها باید از این خدمات استفاده کنند و با هماهنگی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانه باید روش های خلاقانه و تهیه پیوست رسانه ای و اقناعی به سمت فرهنگ سازی جهت استفاده حداکثری مردم در این عرصه حرکت نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه در برنامه های خود در مجلس به ارتقای ۳۰ پله ای ایران در فاکتورهای دولت الکترونیک متعهد است، اضافه کرد: در این شاخص ها امسال باید ۸ پله ارتقا داشته باشد تا بتوانیم در آخر این دولت به ارتقای ۳۰ پله ای برسیم.
زارع پور با اشاره به راه اندازی کارگروه اقتصاد دیجیتال و تعیین سهم ۱۰ درصدی از تولید ناخالص ملی برای آن، اظهار داشت: با دستوراتی که مقام معظم رهبری درباره تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین دادند و همکاری تمام بخش ها باید به اهداف این حوزه برسیم و این شاخص هر عددی که باشد باید امسال یک و نیم واحد درصد به آن اضافه نماییم تا سهم ۱۰ درصدی در سال ۱۴۰۳ محقق شود.
وی درباره حوزه فضایی نیز با اعلان اینکه اخبار خوبی در آینده اعلام می شود، اضافه کرد: در آینده نزدیک می توانیم به کشورهای دیگر، خدمات و خدمات فضایی ارائه نماییم و در زمینه ساخت و پرتاب ماهواره و همین طور داده های فضایی این ظرفیت وجود دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به موضوع صادرات خدمات و محصولات ایرانی به کشورهای همسایه و هم فرهنگ نیز اشاره و آنرا از برنامه های درحال پیگیری این وزارتخانه اعلام نمود.
زارع پور در زمینه پست نیز به هوشمندسازی فرایندهای قبول تا تحویل بسته اصرار کرد و اظهار داشت که بصورت جدی این مساله باید در شرکت ملی پست پیگیری شود و به کسب وکارهای آنلاین نیز سرویس ویژه ای ارائه شود.
وی با تاکید به رشد کمی و کیفی پارک های فناوری اطلاعات، اضافه کرد: امسال یکی از ماموریت های ما توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات در بقیه بخش ها است که نیازمند توسعه فناوری است که جزو وظایف پارک های فناوری است.
توسعه دفاتر پست بانک در روستاها
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به توسعه دفاتر پست بانک در روستاها نیز اشاره ای کرد و اظهار داشت: با توسعه دفاتر پست بانک در روستاها به اشتغال در این مناطق کمک می شود و این دفاتر باید بعنوان یک توانمندساز در روستاها نقش داشته باشند.
زارع پور در آخر سفارش هایی نیز در زمینه مبارزه با فساد، مردمی بودن و خدمت به مردم را خطاب به مدیران خود داشت و بطور جدی از مدیران استانی و ستادی خود خواست نسبت به این مطالبات بصورت جدی وارد میدان شوند.
بر طبق این گزارش، در این نشست معاونین حاضر و برخی از مدیران کل وزارت ارتباطات و شرکت های تابعه در استانها گزارشی از عملکرد و همین طور مسائل و مشکلات حوزه مربوط به خودرا ارائه و پیشنهاداتی را نیز در این رابطه مطرح نمودند.
منبع:

1401/01/20
11:43:14
0.0 / 5
508
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
الف دانلود