نانوسامانه تصفیه هوا ایرانی بدون نیاز به فیلتر ساخته شد

نانوسامانه تصفیه هوا ایرانی بدون نیاز به فیلتر ساخته شد

الف دانلود: یك شركت فعال در زمینه تولید محصولات تصفیه هوا با همكاری دانشگاه الزهرا موفق به ساخت نانوسامانه تصفیه هوا بدون نیاز به فیلتر شدند كه این سامانه، قابلیت زدودن مواد آلاینده محیطی و همین طور عوامل بیماری زا را نیز دارد.


به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شركت ایواز آریان گستر با استفاده از خاصیت فتوكاتالیستی نانوذرات TiO۲، سامانه ای برای تصفیه هوا ساخته كه نیاز به فیلتر ندارد. این سامانه علاوه بر تصفیه هوا امكان میكروب كشی داشته و می تواند عوامل بیماری زا را از بین ببرد.
عذرا عطایی مدیرعامل این شركت درباب این سامانه اظهار داشت: این دستگاه ماحصل شش سال تحقیق و پژوهش شركت با همكاری دانشگاه الزهرا است، این سامانه قابلیت زدایش مواد آلاینده محیطی و همین طور عوامل بیماری زا را دارد، این سامانه خالص ساز هوا با استفاده از توری های آلومینیومی آغشته به نانوذرات TiO۲ می تواند ذرات آلاینده هوا را از بین ببرد.
وی درباره سازوكار این فناوری اضافه كرد: در این فناوری از سه بخش مجزا استفاده شده است. بخش دمش هوا، لامپ UV و توری آلومینیومی آغشته به نانوذرات دی اكسیدتیتانیم كه تركیب این سه بخش منجر به آزاد شدن H۲O۲ می شود؛ در واقع تابش UV روی توری موجب انجام فعالیت فتوكاتالیستی شده كه با این كار H۲O۲ رهاسازی می شود.
عطایی افزود: H۲O۲ تولید شده با عوامل بیماری زا نظیر قارچ و باكتری برخورد كرده و منجر به لطمه DNA آنها می شود كه این امر درنهایت به از بین رفتن عوامل بیماری زا در محیط كمك می نماید، بدین سبب این فناوری جهت استفاده در بیمارستان ها و فضاهای حساس مناسب می باشد. از طرف دیگر H۲O۲ می تواند با برخی آلاینده های محیطی نظیر آمونیاك و بنزن تركیب شود و آنها را به مواد كم خطرتر تبدیل كند، بدین سبب از این سامانه برای تصفیه هوای محیط هایی نظیر منازل یا فضاهای اداری می توان بهره برد.
وی اظهار داشت: تست های این فناوری در مراكز مختلف نظیر انستیتو پاستور موردآزمایش قرار گرفته و تایید شده و اخیرا نیز گواهی نانومقیاس این فناوری از طرف ستاد توسعه فناوری نانو صادر گردیده است.
عطایی درباره مزیت های این فناوری اظهاركرد: هم اكنون نمونه مشابه خارجی این محصول وجود دارد اما در آنها از ذرات میكرونی استفاده شده است، در صورتیكه در این محصول ذرات نانومقیاس به كار رفته و در نتیجه عملكرد این سامانه حداقل ۲۰ درصد بهتر از نمونه های خارجی است. این فناوری به سبب عملكرد بالا و قیمت مناسب مزیت صادراتی دارد.منبع:

1398/11/06
13:26:04
5.0 / 5
3704
تگهای خبر: پژوهش , دستگاه , شركت , فناوری
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
الف دانلود