استعلام هویتی، در صدر خدمات کاربردی دولت الکترونیک

استعلام هویتی، در صدر خدمات کاربردی دولت الکترونیک

الف دانلود: خدمت «استعلام هویتی ثبت احوال»، کاربردی ترین خدمت اولین ماه سال 1401 شد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، سامانه دولت همراه بعنوان مسیر مکمل ارائه خدمات دولت الکترونیکی است. کارپوشه ملی ایرانیان، واریزی مستمری بگیران بهزیستی و آخرین سابقه بیمه تامین اجتماعی در لیست خدمات پرکاربرد سکوی دولت همراه قرار دارد و در این حوزه سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان بهزیستی و سازمان تامین اجتماعی بعنوان بالاترین سرویس دهنده ها بر بستر سکوی دولت همراه بودند.
همین طور ﮔﺬرﮔﺎه ﺧﺪﻣﺎت دولت (GSB ) یکی از ارکان اصلی توسعه زیرساخت دولت الکترونیک است که وظیفه بسترسازی به استعلامات بین دستگاهی را بر بستر شبکه ملی اطلاعات بر عهده دارد و در سال ۱۴۰۰ تبادل اطلاعات بیش از دو میلیارد و دویست میلیون استعلام الکترونیکی بین دستگاهی از این طریق ثبت شده که یعنی بطور متوسط ماهیانه ۲۰۰ میلیون تراکنش رخ داده است.
در این راستا به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، آخرین وضعیت تبادل اطلاعات در گذرگاه خدمات دولت (GSB) که به مبادله اطلاعات میان سازمان های دولتی در کوتاه ترین زمان ممکن می پردازد، نشان داد در فروردین ۱۴۰۱، سازمان ثبت احوال کشور با ارائه خدمت استعلام هویتی با ثبت حدود ۶۷ میلیون تراکنش به دستگاههای متقاضی، اولین سرویس دهنده ماه گذشته شد. این خدمت به احراز اقلام هویتی اشخاص از پایگاه داده ثبت احوال در پیشخوان ها و مشاغل بر حسب نیاز می پردازد.
دومین سرویس دهنده برتر فروردین سالجاری به وزارت کشور و به خدمت «استعلام بیماری کرونای سکوی ایران» تعلق گرفت. اما سومین دستگاه برتر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که با ارائه خدمت شاهکار به تطبیق شماره تلفن همراه و کدملی می پردازد.
در همین راستا، بیش ترین تعداد تراکنش استفاده از خدمات الکترونیکی از میان ۳۴۸ دستگاه متصل به مرکز ملی تبادل اطلاعات از آغاز سالجاری به ترتیب به وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متعلق می باشد که عنوان سرویس گیرنده های برتر را به خود اختصاص داده اند.
بررسی آخرین وضعیت گذرگاه خدمات دولت مرکز ملی تبادل اطلاعات نشان می دهد، در فروردین سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۷۴ میلیون تراکنش صورت گرفته است که نسبت به اسفند سال قبل به علت تعطیلات نوروزی با کاهش ۳۷ میلیونی مواجه بوده است.
منبع:

1401/02/19
10:06:38
0.0 / 5
480
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان الف دانلود
الف دانلود