حساسیت امنیتی به کسپرسکی تشدید شد

حساسیت امنیتی به کسپرسکی تشدید شد

به گزارش الف دانلود دولت بایدن تحقیقات امنیتی درباره شرکت نرم افزار آنتی ویروس ˮکسپرسکی لَبˮ را از اوایل سال جاری و به دنبال نگرانیهای فزاینده از حملات سایبری روسیه تشدید کرد.به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، مبحث مورد بحث این است که همزمان با تشدید تنشها میان مسکو و غرب، کرملین می تواند از این نرم افزار آنتی ویروس برای دسترسی به سیستمهای کامپیوتری و سرقت اطلاعات مهم از کامپیوتر های آمریکایی یا دستکاری آنها استفاده نماید.

سه منبع مطلع به رویترز گفتند: دسترسی به شبکه های پیمانکاران فدرال و گردانندگان زیرساختهای حیاتی آمریکا مانند شبکه های برق بعنوان یک نگرانی ویژه مطرح بودند.

رگولاتورهای آمریکایی استفاده دولت فدرال از نرم افزار کسپرسکی را ممنوع کرده اند و امکان دارد در نهایت این شرکت را وادار کنند تدابیری را در پیش بگیرد تا ریسک در ارتباط با محصولاتش را کم کند یا استفاده از نرم افزار کسپرسکی را به کلی برای شهروندان آمریکایی ممنوع کنند.

این تحقیقات که پیش از این گزارش نشده بود، نشان داده است دولت آمریکا برای پشتیبانی از شهروندان و شرکتهای آمریکایی در مقابل حملات سایبری روسیه، در جست و جوی راه هایی برای ضربه زدن به روسیه است.

دستیار نماینده تجاری سابق آمریکا در اینباره اظهار داشت: با عنایت به اینکه یک بازار آزاد هستیم، اختیارات تنها ابزاری هستند که ما برای مقابله با تهدید در ارتباط با کسپرسکی داریم. قدرتهای رگولاتوری دیگر اجازه نمی دهند دولت مانع استفاده بخش خصوصی از نرم افزار ساخت یک شرکت روسی شود.

تحقیقات مذکور با استفاده از اختیارات جدید گسترده ای که در زمان دولت ترامپ داده شدند و به وزارت بازرگانی اجازه دادند مبادلات میان شرکتهای آمریکایی و شرکتهای اینترنتی، مخابراتی و فناوری کشورهای متخاصم شامل روسیه و چین را ممنوع کند، انجام می شود.

وزارت بازرگانی می تواند از اختیاراتش برای ممنوع کردن خرید نرم افزار کسپرسکی برای شهروندان آمریکایی یا ممنوع کردن دانلود آپدیتهای آن از راه مقررات در رجیستر فدرال، استفاده نماید.

این ابزارها تا حدود زیادی استفاده نشدند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، از آنها برای ممنوعیت استفاده آمریکایی ها از پلتفرمهای شبکه اجتماعی چینی تیک تاک و وی چت بهره برد اما دادگاه های فدرال اجرای این اقدامات را متوقف کردند.

یک مقام ارشد وزارت دادگستری آمریکا سال قبل اظهار داشت: این سازمان درحال بررسی ده ها شرکت روسی همچون ارتباط بین یک شرکت خاص و سرویسهای اطلاعاتی روسیه است تا تهدید آنها برای زنجیره تأمین آمریکا را ارزیابی کند.

معلوم نیست آیا شرکت تحت بررسی کسپرسکی است یا خیر. طبق اطلاعات گارتنر، درآمد سال ۲۰۲۰ کسپرسکی در آمریکا، ۹۵.۳ میلیون دلار برآورد شد که حدود ۱۵ درصد از کل درآمد این شرکت در آن سال بود.

مقامات آلمانی در مارس اخطار دادند شرکتهایی که پایگاه اصلی آنها در مسکو است، امکان دارد در حملات سایبری مشارکت کنند یا عوامل دولت روسیه پنهانی از فناوری آنها بدون اطلاعشان برای انجام حملات سایبری استفاده کنند.

کسپرسکی در اطلاعیه ای اعلام نمود یک شرکت خصوصی است که ارتباطی با دولت روسیه ندارد و اخطار آلمان با انگیزه های سیاسی صورت گرفته است.

رویترز گزارش کرد دولت آمریکا یک روز بعد از حمله روسیه به اوکراین، پنهانی به برخی از شرکتهای آمریکایی درباره استفاده از نرم افزار کسپرسکی اخطار داد.

بر اساس گزارش رویترز، وال استریت ژورنال ماه گذشته گزارش کرد کاخ سفید از وزارت خزانه داری خواسته است تحریمهایی ضد این شرکت آماده کند اما برخی از مقامات به علت نگرانی از ریسک حملات سایبری روسیه، مخالفت کرده اند.

منبع:

1401/02/20
12:22:26
0.0 / 5
543
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
الف دانلود