با بهره برداری از دو پروژه

ظرفیت تبادل ترافیک بین الملل، 4 ترابیت برثانیه افزوده شد

ظرفیت تبادل ترافیک بین الملل، 4 ترابیت برثانیه افزوده شد

الف دانلود: ظرفیت مرکز تبادل ترافیک بین الملل شهید فخری زاده به میزان 4 ترابیت برثانیه و ظرفیت مراکز تبادل داخل کشور به میزان 18 ترابیت برثانیه توسعه یافتند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز در روز جهانی ارتباطات و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بهره برداری شد. در این مراسم، شرکت زیرساخت از دو پروژه بهره برداری نمود که اهداف و ظرفیت این دو پروژه، شامل توسعه تبادل ترافیک IXP بین الملل شهید فخری زاده در تهران به میزان چهار ترابیت برثانیه و همین طور توسعه ظرفیت مراکز تبادل داده داخل کشور از شش به ۲۴ و به میزان ۱۸ ترابیت برثانیه در مدت شش ماه است.
دستاوردهای این پروژه، ارتقاء جایگاه شرکت زیرساخت در زمینه بین الملل، ارائه سرویس و افزایش ظرفیت قابل ارائه به اپراتورهای داخلی و خارجی، تمرکززدایی ترافیک از مرکز تهران و توزیع بار ترافیک محتوای داخلی در کشور، افزایش امنیت اطلاعات و کیفیت سرویس، کاهش قیمت توزیع و پایداری دسترسی به محتوای داخلی، صرفه جویی در پهنای باند انتقالی به داخل کشور و کاهش قابل توجه خروج ارز و کمک به تبدیل ایران به هاب منطقه است.
از دیگر دستاوردهای پروژه می توان به سهولت و دسترسی سریع مشتریان به شبکه ملی اطلاعات، توسعه خدمات دولت الکترونیک، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر، ایجاد بستر مناسب برای میزبانی و توزیع محتوای خارجی، فراهم کردن امکان ارائه محتوای داخلی و کاهش تقاضا جهت سرویس انترنت و در نتیجه استفاده بهینه از پهنای باند بین الملل، پاسخ به نیازهای ارائه کنندگان خدمات اینترنتی و تامین کنندگان محتوا، ایجاد یک شبکه داخلی پشتیبانی در امتداد ایجاد شبکه ملی اطلاعات اشاره نمود.
شیرین کردن ذائقه مردم با دولت هوشمند
محمد خوانساری - رئیس سازمان فناوری اطلاعات - هم در مراسم «افتتاح پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» ضمن قدردانی از اداره های روابط عمومی سازمان ها بابت نقش موثری که در برقرای ارتباط میان مسولان و مردم ایفا می کنند، به محورهای کلی فعالیت سازمان فناوری اطلاعات ایران اشاره و بیان کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران با بسترسازی مناسب جهت ارائه خدمات دولت هوشمند، درصدد شیرین کردن ذائقه مردم با فناوری است و این مهم بوسیله اهداف شبکه ملی اطلاعات در طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات و سند تحول دولت مردمی که توسط رئیس جمهور ابلاغ گردید، تحقق می یابد. رویکرد سازمان فناوری اطلاعات ایران در تحقق دولت هوشمند، دولت به مثابه سکو یا پلت فرم است که به بازطراحی این خدمات شامل خدمات دولت به دولت، دولت به مردم و دولت به کسب وکارها می پردازد. دولت به مثابه سکو، در حقیقت به فناوری دولتی (government technology) اشاره دارد که طی آن دولت بصورت کارا، خدمات خودرا بوسیله پلت فرم ارائه می دهد.
معاون وزیر ارتباطات بر ایجاد فرصت های برابر برای بخش خصوصی اصرار کرد و اظهار داشت: رویکرد سازمان فناوری اطلاعات در توسعه خدمات، مبتنی بر ایجاد فرصت سازی یکسان بوسیله ارائه خدمات پایه دولت برای بخش خصوصی است که راه اندازی اپراتور خدمات رسان امسال این امکان را فراهم می سازد تا بخش خصوصی بوسیله خدمات پایه و گاهی خدمات ترکیبی، به گونه ای منسجم بوسیله یک پنجره واحد بتواند اطلاعات مورد نیاز خودرا بدست آورد.
دکتر خوانساری با اشاره به شعار اتحادیه جهانی مخابرات در سال ۲۰۲۲ در خصوص «فناوری های دیجیتال برای سالمندان و سالمندی سالم» تصریح داشت: ارائه خدمات مبتنی بر تکنولوژی برای سالمندان در کشور، بازار بسیار بکر و دست نخورده ای است که صرفه اقتصادی قابل توجهی برای استارت اپ ها دارد. پایش های انجام شده دراین زمینه نشان می دهد، به شرکت ها، دانشگاه ها و مجموعه های فعال استارت اپی سفارش نماییم باتوجه به ظرفیت مناسب ارائه خدمات مبتنی بر تکنولوژی اطلاعات برای سالمندان در کشور بر روی این بازار سرمایه گذاری کنند که توجیه لازم از نظر اقتصادی را داراست. علاوه بر صرفه اقتصادی، از منظر اجتماعی نیز پشتیبانی از تولید محصولات نوآورانه، نقش چشمگیری را در کاهش هزینه های همه جانبه سالمندی ایفا می کند. وی خاطرنشان ساخت: هم اکنون میانگین کارآفرینان برتر جهان حدود ۴۵ سال است که باتوجه به وجود تهدید سالمندی در دنیا، هدایتگران این حوزه در سال های آتی را می سازند.
بیش از ۱۲ درصد عناوین تحول دولت مردمی مبتنی بر IT است
علی اصغر انصاری -معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات- نیز در این مراسم، اقتصاد دیجیتال را پیشران اقتصاد دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: در برنامه تحول دولت مردمی بیش از ۱۲ درصد عناوین مهم مبتنی بر تکنولوژی اطلاعات است و وزارت ارتباطات یا بصورت مستقیم مسئول گسترش زیرساخت ها و خدمات اساسی این عناوین است، یا بصورت غیرمستقیم و همکار مقرر است کاربردهای فناوری را در بخش های مختلفی همچون کشاورزی، صنعت و پولی و بانکی توسعه دهد.
وی با اعلان اینکه در تبصره های قانون بودجه و احکام برنامه سال ۱۴۰۱ نیز عناوین بسیاری در این بخش مبتنی بر ظرفیت دانش بنیان است، اظهار داشت: تولید گوشی بومی و توسعه میکروالکترونیک با این هدف در برنامه آمده است و ما باید با منابع دولت بتوانیم تسهیلات لازم را برای بازارسازی و کمک به توسعه محصولات دانش بنیان ایجاد نماییم.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات، هوشمندسازی و ایجاد دولت هوشمند را یکی از ماموریت های اصلی این وزارتخانه عنوان نمود و اظهار داشت: ما باید در کنار تمام سازمان های دولتی، زیرساخت های توسعه هوشمند را توسعه داده و خودمان محور توسعه هوشمند باشیم. راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند از این ماموریت ناشی می شود. محور بعدی تکالیف وزارت ارتباطات، توسعه اقتصاد دیجیتال است که کارگروه ویژه ای برای آن به وجود آمده و جلسات آن مرتب انجام می شود. در این جهت در دولت جدید معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات نیز از حالت رکود خارج شده و فاکتورهای بلندپروازانه ای با نظر وزیر ارتباطات در این مجموعه گنجانده شده است.
هدف ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال ۴۰۰ هزار میلیارد سرمایه می خواهد
انصاری محور دیگر اولویت های مدنظر وزارت ارتباطات را شبکه ملی اطلاعات دانست که یک هدف راهبردی و سازوکار اجرائی آن در دست انجام است و اظهار داشت: شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات در این جهت به وجود آمده و کمیته های تخصصی تمام مفاد و اهداف و اقداماتی که در این پروژه به ما تکلیف شده است را بصورت قرارگاهی دنبال می کنند. این تکالیف در سه لایه زیرساخت ارتباطی، زیرساخت اطلاعاتی که به مراکز داده و CDN ها مربوط می شود و خدمات پایه و کاربردی دنبال می شود. دولت هوشمند و خدمات الکترونیکی در لایه خدمات کاربردی این شبکه دیده شده است.
وی به بحث سرمایه گذاری در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: منابعی که از بودجه کشور می گیریم برای توسعه این بخش محدود است. محاسبات ما نشان میدهد که برای تحقق هدف ۱۰ درصد اقتصاد دیجیتال نیازمند ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه هستیم و این رقم باید در بخش اقتصاد پلت فرم ها و توسعه کاربردها محقق شود.
وی افزود: در صورت رونق رگولاتوری بخش فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک در سازمان فناوری اطلاعات ایران، باید بتوانیم فراتر از منابع دولت، منابعی از شکل رگولاتوری جذب نماییم. در تبصره ۴ بودجه سال ۱۴۰۱ نیز بر مشارکت بخش خصوصی و عمومی تاکید گردیده است که دراین زمینه جلساتی را برای تدوین مدل اقتصادی آغاز نموده ایم تا قسمتی از پروژه های مهمی که منابع دولتی نمی تواند جوابگوی آن باشد بوسیله بخش خصوصی صورت گیرد. برای مثال می توانیم مراکز داده بزرگ را بوسیله سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه دهیم.
افزایش ظرفیت شبکه انتقال با بهره گیری از تجهیزات بومی
در این مراسم، امیر محمدزاده لاجوری -معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت- با اشاره به اقداماتی که در شرکت زیرساخت انجام شده، بیان کرد: این اقدامات شامل افزایش ظرفیت شبکه انتقال با بهره گیری از تجهیزات بومی با حداقل ظرفیت ۲۰ ترابیت برثانیه، افزایش ترانزیت ترافیک بین الملل به میزان حداقل سه ترابیت برثانیه، اجرای طرح اصلاح مهندسی ترافیک داخل و بین الملل، است. مهندسی ترافیک داخل اکنون انجام شده است و بتازگی نیز اصلاح مهندسی ترافیک ارتباطات بین الملل را آغاز نموده ایم.
وی افزود: تکمیل و افتتاح پروژه OSS-BSS و افتتاح اولین مرکز قطب داده کشور برمبنای مهندسی ترافیک و طبق اهداف شبکه ملی اطلاعات، اتصال جزایر ابوموسی، تنگ کوچک و بزرگ، هندورابی بوسیله فیبر دریایی، از دیگر پروژه های شرکت ارتباطات زیرساخت است. اکنون سفارش تعمیر فیبردریایی از کشورهای خارجی به ما داده می شود و امیدواریم بتوانیم تا سال ۱۴۰۳ تولید فیبردریایی را باتوجه به ظرفیت تولیدی که در کشور وجود دارد، عملیاتی نماییم.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت راه اندازی سرویس NTP را پروژه دیگر زیرساخت عنوان نمود و اضافه کرد: توسعه و بازسازی شبکه سوئیچ کشوری در ۳۵ نقطه و همین طور توسعه و تکمیل شبکه IP از دیگر برنامه های زیرساخت است با این توسعه ظرفیت سوئیچ کشوری از ۳۲ به ۴۸ ترا افزایش می یابد. حفظ پایداری و کیفیت ارتباطات بین الملل و داخلی بوسیله تنوع بخشی و ایجاد خطوط پشتیبان نیز از دیگر برنامه های در دست اجرای زیرساخت است تا قطعی های ارتباطات بین الملل کمترین تاثیر را روی ارتباطات داخل کشور داشته باشد.
لاجوردی با اشاره به پروژه های امروز در خصوص ایجاد مراکز تبادل ترافیک بین الملل و افزایش ظرفیت مراکز تبادل ترافیک داخل، عنوان کرد: این اقدامات در امتداد بهبود مهندسی ترافیک، کیفیت خدمات و افزایش سرعت بسیار موثر است. این افزایش ظرفیت، زیرساختی جهت راه اندازی قطب مراکز داده خواهد بود که امسال افتتاح می شود. افتتاح مرکز داده ایرانیان نت نیز از دیگر اقدامات انجام شده از طرف شرکت ارتباطات زیرساخت در امتداد بازبینی ماموریت های این شرکت و تحقق پروژه های ملی مانند ابر دولت می باشد.
وی افزود: این مرکز با تاخیر دو میلی ثانیه، بصورت عملیاتی با ظرفیت ۱۰۰۰ رک و با هزینه ۵ هزار میلیاردریال امروز شروع به کار کرده و تا انتهای سال با ۲۰۰۰ رک مورد بهره برداری قرار می گیرد. یک سوم ظرفیت این دیتاسنتر برای شرکت های دانش بنیان و استارت آپ و دوسوم ظرفیت آن برای شرکت های دولتی درنظر گرفته شده است. در فاز سوم این طرح نیز مقرر است این دیتاسنتر بصورت یک مرکز داده توزیع شده در مراکز استانی اجرا شود.
منبع:

1401/02/27
23:01:01
0.0 / 5
514
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان الف دانلود
الف دانلود