اینترنت اکسپلورر با ۲۶ سال خدمت بازنشسته شد!

اینترنت اکسپلورر با ۲۶ سال خدمت بازنشسته شد!

مرورگر اینترنت اکسپلورر مایکروسافت سرانجام بعد از گذشت بیش از 26 سال فعالیت، رسما بازنشسته شد.به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، خبر بازنشستگی مرورگر قدیمی مایکروسافت سال میلادی گذشته اعلام شده بود و اینترنت اکسپلورر که ۱۵ اوت سال ۱۹۹۵ انتشار یافته بود، بعد از ۲۶ سال و ۱۰ ماه فعالیت، امروز برابر با ۱۵ ژوئن سال ۲۰۲۲ رسما بازنشسته شد.

ورود اینترنت اکسپلورر از همان ابتدا با جنجال همراه شد. این مرورگر ابتدا با ویندوز ۹۵ در اوت سال ۱۹۹۵ ارائه شد اما سپس در نسخه سیستم عامل ویندوز ویژه فروشندگان کامپیوتر گنجانده شد. بدین سان هر کسی یک کامپیوتر جدید خریداری می کرد، دستگاهش یک نسخه از مرورگر وب مایکروسافت داشت که در آن نصب شده بود و بصورت برنامه پیش فرض برای دسترسی به اینترنت استفاده می شد. این اقدام مایکروسافت را در آمریکا به دردسر انداخت و این شرکت را با یک شکایت ضد انحصارطلبی موفق روبرو کرد و مجبور شد به سازندگان کامپیوتر اجازه دهد مرورگرهای وب مورد نظرشان را در دستگاه هایی که عرضه می کنند، نصب کنند.

اینترنت اکسپلورر ۶ در سال ۲۰۰۱ همزمان با حل و فصل نهایی پرونده ضد انحصارطلبی مایکروسافت منتشر گردید و تا چند سال بعد، بروزرسانی مهمی نداشت.

اینترنت اکسپلورر تا آن زمان مرورگر وب برتر بود و مایکروسافت تصور کرد موفقیت این مرورگر می تواند ادامه پیدا کند. کنترلهای اکتیو ایکس، یکی از دلیلهای تصور این شرکت بود. این توانایی از سال ۱۹۹۶ در اینترنت اکسپلورر استفاده شد و بااینکه این توانایی موجب شد اینترنت به تجربه غنی تری تبدیل گردد اما حدودا بلافاصله به یک کابوس امنیتی تبدیل شد که اینترنت اکسپلورر هیچ گاه نتوانست از آن رهایی پیدا کند.

سپس در سال ۲۰۰۴ فایرفاکس موزیلا یکی از اولین پروژه های کد باز مهم در اینترنت، منتشر گردید و امکان مرور وب در پنجره های مختلف را عرضه نمود بدون اینکه لطمه پذیریهای کنترل اکتیو ایکس را داشته باشد.

با استقبال کاربران از فایرفاکس و چند سال بعد، ورود مرورگر کروم گوگل، اینترنت اکسپلورر امکانات جدید چندانی عرضه نکرد تا اینکه در سال ۲۰۰۷، اینترنت اکسپلورر ۷ ارائه شد اما تا آن زمان حدودا خیلی دیر شده بود. اینترنت اکسپلورر زیر سایه فایرفاکس و کروم رفت و از اوجی که زمانی در بازار مرورگرها داشت، به پایین ترین حد تنزل کرد.

مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ مرورگر جدید مایکروسافت ایج را منتشر نمود و از کاربران اینترنت اکسپلورر خواست به این مرورگر مهاجرت کنند؛ به ویژه کاربرانی که همچنان ویندوز ایکس پی با اینترنت اکسپلورر ۶ را با وجود حفره های امنیتی ترمیم نشده استفاده می کردند که عمدتاً شرکتها و موسسات بودند.

بر اساس گزارش وب سایت تِک رادار، سرانجام مایکروسافت بعد از اختتام دادن به پشتیبانی از ویندوز ایکس پی، سال میلادی گذشته اعلام نمود اینترنت اکسپلورر برای همیشه بازنشسته می شود. اختتام دوران این مرورگر سرانجام فرا رسید و اینترنت اکسپلورر که زمانی قدرتمندترین مرورگر وب بود، دیگر در بیشتر سیستمهای عامل پشتیبانی نمی گردد و تنها بروزرسانی های بسیاری محدودی برای برخی از خدمات سازمانی دریافت خواهدنمود که مایکروسافت تحت تعهدات قراردادی، مجبور است رعایت کند.

منبع:

1401/03/25
23:57:45
0.0 / 5
651
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
الف دانلود