مناقشه برای سوئیچ

مناقشه برای سوئیچ

الف دانلود: فین تک ها با ابراز نگرانی از ایجاد سامانه ای از طرف بیمه مرکزی آنرا سبب انحصار و از میان بردن استارت آپ ها می دانند، اما بیمه مرکزی تاکید دارد که نه فقط قصد انتفاع از سوئیچ بیمه در بین نیست و ایجاد انحصار برای شرکتی خاص و نظایر آن موضوعیت ندارد بلکه خدمات این سوئیچ رایگان و یا با کمترین هزینه در اختیار ذینفعان قرار خواهد گرفت.به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، بتازگی انجمن فین تک ها در بیانه ای از اقدام بیمه مرکزی برای راه اندازای سامانه آمیتیس انتقاد و آنرا عاملی برای نابودی استارت آپ های بیمه اعلام نمود. در قسمتی از این بیانیه تاکید شده بود که بیمه مرکزی با این اقدام، مستقیم به حوزه کسب و کارهای آنلاین ورود کرده است و با اعطای انحصار به این شرکت، کسب و کارهای آنلاین را از همکاری مستقیم با نمایندگان بیمه و حتی خود شرکت های بیمه منع کرده و هر گونه صدور بیمه را منحصر به همکاری الزامی با این شرکت کرده است.

بیمه مرکزی در واکنش به این جریان در اطلاعیه ای توضیحاتی ارائه کرده که در ادامه آمده است.

"بیمه مرکزی همیشه از کارهای دانش بنیان، فناورانه و نوآورانه که سبب ارتقای کارائی فرآیندهای بیمه گری، تسهیل خدمات رسانی به مردم، کاهش هزینه ها و گشودن مسیرها و چشم اندازهای نو پیش روی صنعت بیمه باشد حمایت نموده و در آینده نیز حمایت خواهدنمود. در همین راستا بمنظور نظارت بر پروسه تعامل میان بیمه گران، بیمه گذاران و کارگزاران و تامین صحت، شفافیت و امنیت اطلاعاتی که میان آنها مبادله خواهد شد و همین طور پایش حقوق بیمه گذاران، ایجاد سوئیچ بیمه برمبنای ماده ۵۱ بخشنامه کارگزاری بیمه و دستورالعمل مربوط در دستور کار بیمه مرکزی قرار گرفت.

بر اساس ماده ۵۱ بخشنامه کارگزاری بیمه و دستورالعمل آن، از تاریخی که بیمه مرکزی تعیین خواهدنمود تبادل اطلاعات کارگزاران برخط با بیمه مرکزی، مؤسسات بیمه و نمایندگان آنها فقط بوسیله سوئیچ بیمه انجام می شود و مسئولیت طراحی و اداره سوئیچ بیمه بر عهده بیمه مرکزی است که خدمات زیر را ارائه می دهد:

۱) دریافت API های استعلام نرخ و شرایط بیمه نامه، پروسه صدور بیمه نامه و دریافت و واریز حق بیمه به حساب موسسه بیمه از نرم افزار بیمه گری موسسات بیمه.

۲) دریافت API های استعلام اطلاعات پایه و سوابق بیمه ای مورد بیمه، اطلاعات فردی/حقوقی برمبنانی کد ملی/شناسه ملی متقاضی خدمات بیمه ای، اطلاعات پایه خودرو ها و... از سامانه سنهاب بیمه مرکزی.

بنابراین آنچه در رابطه با سوئیچ بیمه اتفاق افتاده، آنست که بیمه مرکزی فقط به وظیفه قانونی خود عمل کرده و هیچگونه قصد انتفاع از سوئیچ بیمه در بین نیست و ایجاد انحصار برای شرکتی خاص و نظایر آن موضوعیت ندارد و مطرح نیست. اهل فن و دست اندرکاران صنعت بیمه می دانند که سوئیچ بیمه فقط نقش هاب را دارد و محلی برای تمرکز اطلاعات نیست و فقط تسهیل کننده و برقرارکننده ارتباط بین ذینفعان مختلف فرآیندهای توزیع برخط بیمه است. همین طور سوئیچ بیمه امکان ارائه سایر خدمات و تسهیلات به کارگزاران، موسسات بیمه و نمایندگان آنها و ایجاد امکان نظارت های هوشمند از طرف نهاد ناظر بر کارهای صدور و توزیع بیمه را فراهم می آورد.

از آنجا که سوئیچ بیمه از یک طرف به شرکت های بیمه متصل است و از سویی به سامانه سنهاب بیمه مرکزی، پس طراحی و پیاده سازی و نگهداری آن باید بوسیله شرکت های مورد تائید و اعتماد بیمه مرکزی که برای تضمین پایداری ارائه خدمات بایستی تحت کنترل این نهاد هم باشند صورت گیرد.

هدف قانون گذار و بیمه مرکزی از سوئیچ بیمه، ایجاد سازوکار نظارت هوشمند بر فضای کسب وکار فناورانه بیمه ای، ایجاد بستر تبادل اطلاعات و شکل دهی به اکوسیستم دیجیتال صنعت بیمه و در دسترس قرار دادن خدمات سودمند و ارزش افزوده برای المان های اکوسیستم و فراهم نمودن شرایط برای تحقق Open Insurance است. سوئیچ بیمه، خدمات پایه مورد نیاز فعالان صنعت بیمه را از بانکهای اطلاعاتی مهم کشور که در اختیار سازمان ها و صنایع بیرون از صنعت بیمه است و همین طور اطلاعات درون صنعت بیمه و شرکت های بیمه تامین و بسادگی و سهولت در اختیار کسب و کارهای الکترونیک و کارگزاران برخط و شرکت های بیمه فناور قرار می دهد و ارتباط بین شرکت های بیمه و شرکت های کارگزاری برخط و بیمه فناور را میسر می سازد. صدور و ارائه خدمات بیمه­ای، نیازمند استعلام­های گوناگون از بانک­ های اطلاعاتی مختلف است که توسط سوئیچ بیمه بطور متمرکز و یک جا در دسترس خواهد بود.

این سوئیچ وظیفه ای برای تجمیع اطلاعات به ویژه تراکنش های مالی ندارد و عملیات مقایسه گری انجام نخواهد داد و تسهیل کننده و برقرارکننده ارتباط بین کارگزاران و شرکت­ های بیمه بوده و موانع اساسی موجود بر سر راه عملیات شرکت های دانش بنیان و فناورمحور را رفع می کند و سبب شفاف سازی پروسه ارتباط بین بیمه گزاران و شرکت های بیمه خواهد شد. بدین سبب تاکید می نماید کسب و کارهای آنلاین نگران فعالیت و عملکرد سوئیچ بیمه نباشند برای اینکه نه فقط انحصاری در خدمات آنلاین ایجاد نمی­ شود، بلکه خدمات این سوئیچ رایگان و یا با کمترین هزینه در اختیار ذینفعان قرار خواهد گرفت.

در اختتام از تشکل ها و ذینفعان مختلف، انتظار می ­رود به پیش داوری ها و اطلاعات و اخبار ناقص توجهی نداشته و به آن دامن نزنند تا فضای کسب وکار صنعت بیمه بدور از تنش و با آرامش روند رو به رشد خودرا طی نموده و در خدمت مردم عزیز ایران باشند. "

منبع:

1401/04/03
10:12:00
0.0 / 5
423
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان الف دانلود
الف دانلود