چرا گوشی بیش از اندازه گرم می شود و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

چرا گوشی بیش از اندازه گرم می شود و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

افزایش دما نه تنها بر بدن افراد تأثیر می گذارد، بلکه بر وسایل الکترونیکی هم تأثیر دارد و این برای گوشیها صدمه زاست و باید اقداماتی برای کاهش دمای آنها انجام داد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، در گرمای هوا، زمانی که گوشی خویش را در دست می گیرید متوجه می شوید که دستگاهتان یا کند کار می کند، یا خیلی داغ شده یا باتری آن خالی شده است. این بدین خاطر است که افزایش دما نه تنها بر بدن افراد تأثیر می گذارد، بلکه بر وسایل الکترونیکی هم تأثیر دارد، اما گرما برای گوشیها صدمه زاست. وبسایت بی بی سی توضیح داده است که برای مقابله با این شرایط چه کار میتوان انجام داد.
رز ویات میلینگتون، مدرس ارشد مهندسی الکترونیک و برق در دانشگاه لیدز بکت، می گوید: متاسفانه ابزارهای داخلی که سبب می شود یک موبایل کار کند، به خودی خود در روش کارشان گرما تولید می کنند و در شرایطی که دستگاه تلفن داغ تر می شود، پردازنده تلاش می کند از گرم شدن بیش از اندازه خود جلوگیری نماید و در نتیجه همه چیز را کند می کند.
او می گوید که وسایل الکترونیکی معمولا برای کارکرد تا دمای ۳۵ درجه سانتیگراد طراحی شده اند و توضیح می دهد: باتری ها انرژی را ذخیره می کنند و طوری طراحی شده اند که در دماهای خاصی کار کنند. هرچه داغ تر شوند، سخت تر کار کرده و انرژی بیشتری استفاده می نمایند. این بدان معناست که باتری گوشی سریع تر خالی می شود، بخصوص که فرایند خنک کردنشان سخت تر است.
ویات میلینگتون اضافه می کند که ما اغلب هنگام بیرون از خانه و در زیر نور آفتاب، روشنایی صفحه را افزایش می دهیم که می تواند روی گرمای آن تاثیر بگذارد. اگر گوشی قدیمی تر باشد یا نقصی جزئی در آن وجود داشته باشد، گرما این نقایص را بزرگ تر می کند. همینطور محافظ های صفحه نمایش اغلب می توانند گرمای بیشتری را در داخل خود نگه دارند که در شرایط هوای گرم خوب نیست.
راه هایی برای خنک نگه داشتن گوش
ویات میلینگتون می گوید: اگر واقعا گرم است، هنگامی که باتری خویش را شارژ می کنید، گرمای بیشتری تولید می کنید و وقتی دستگاه شما دل حال شارژ باشد، در نهایت داغ تر می شود. همینطور باید حواستان باشد که گوشی خویش را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید، آنرا در ماشین خود رها نکنید، تا حد امکان در سایه نگه دارید یا حتی اگر می توانید آنرا جلوی پنکه قرار دهید.
بهتر است که گوشی خویش را در حالت کم فعالیتی نگه دارد، این کار هم برای داخل و هم برای خارج گوشی صدق می کند. آنرا از کیس خارج کنید و تمام عملکردهایی را که نیاز ندارید، غیرفعال کنید. ویات میلینگتون می گوید: اگر از GPS یا قابلیت دیگری استفاده نمی کنید، آنرا خاموش کنید. چونکه هرچه برنامه های کمتری استفاده کنید، انرژی کمتری مصرف خواهید کرد و گرمای کمتری تولید می شود.
هرچه انرژی کمتری مصرف کنید، گوشی شما بهتر عمل می کند. اگر گوشی شما واقعا مشکل دارد، گاهی اوقات به آسانی کافی است که آنرا برای چند دقیقه خاموش کنید، فقط بگذارید خنک شود و سپس باردیگر آنرا روشن کنید. اما هیچگاه از یخچال و فریزر استفاده نکنید یا آنرا به کیسه یخ نچسبانید، چونکه این کار کمکی به گوشی نمی گردد، بلکه تغییرات سریع دما می تواند برای گوشی واقعا بد باشد و قرار دادن یخ می تواند منجر به خیس شدن گوشی شود.
ویات میلینگتون اضافه می کند که تلفن ها مکانیسم گرمای بیش از اندازه را در خود تعبیه کرده اند تا از «نابودی خود» که می تواند در گرمای بسیار زیاد اتفاق بیفتد، جلوگیری نمایند.
منبع:

1401/04/30
16:38:55
0.0 / 5
462
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
الف دانلود