ورود هرمی ها به حوزه ارزهای دیجیتالی

ورود هرمی ها به حوزه ارزهای دیجیتالی

به گزارش الف دانلود رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با اخطار نسبت به فعالیتهای مشابه شرکتهای هرمی در حوزه ارزهای دیجیتالی از شهروندان خواست که فریب وعده هایی نظیر دو برابر شدن سرمایه از راه فعالیت با برخی برنامه ها و نرم افزارها نظیر tmon55 را نخورند.


سرهنگ علی محمد رجبی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به شیوه های مختلف کلاهبرداری از شهروندان در فضای مجازی اظهارکرد: در گذشته یکی از شیوه های کلاهبرداری از شهروندان ترغیب و دعوت آنان به عضویت در شرکتهای هرمی بود. در این شرکت ها به افراد وعده سودهای فراوانی داده می شد و افراد با این تصور که می توانند چندین برابر وجه پرداختی خود به این شرکتهای هرمی را برداشت کرده و اصطلاحا سود کنند، مبالغ هنگفتی را به جیب کلاهبرداران ریخته و در نهایت هم سرمایه خویش را از دست می دادند.
وی افزود: اخیرا کلاهبرداران سایبری هم فعالیت مشابه شرکتهای هرمی در حوزه ارزهای دیجیتالی را شروع کرده و از کاربران می خواهند که با معرفی افراد جدید بعنوان زیرمجموعه خود یا معرفی افراد برای نصب نرم افزار برای خود درآمد کسب کنند. که این مورد هم یکی از روش های کلاهبرداری و سودجویی از کاربران در فضای مجازی است و به هیچ عنوان نباید فریب آنرا خورد.
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتا افزود: با ظهور ارزهای دیجیتال و گسترش فعالیت کاربران در این حوزه، مسیر هم برای افراد کلاهبردار هموارتر شده و روزانه خبرهای زیادی از کلاهبرداری پروژه های مختلف به گوش می رسد. از مهم ترین روش های کلاهبرداری در زمینه ارزهای دیجیتالی راه اندازی سایت های سرمایه گذاری، ایجاد توکن های بدون آینده و برنامه، ایجاد شبکه های هرمی و... است.
کلاهبرداری پانزی چیست؟رجبی با اشاره به اینکه این روش کلاهبرداری اصطلاحا «پانزی» نامید می شود، اظهار داشت: نام این روش از نام «چارلز پانزی» که اولین بار این روش را در حدود 100 سال پیش اجرا کرد برداشته شده است. ترفند پانزی یک روند سرمایه گذاری کلاهبردارانه است که سودهایی را از همان پول سرمایه گذاری شده یا مالی که به وسیله سرمایه گذار بعدی پرداخت شده به سرمایه گذار قبلی پرداخت می کند. در واقع در این روش عایدی حاصل شده از سود واقعی به دست آمده توسط سازمان یا شخصی که فعالیت تجاری را انجام می دهد پرداخت نمی گردد.
وی افزود: معمولا کلاهبرداران با ترفند پانزی سوژه های جدید خویش را با نمایش سودهایی که دیگر سرمایه گذارها نمی توانند پرداخت کنند فریب می دهند. برای حفظ حیات سیستم پانزی و این عایدی و پرداخت سود به سرمایه گذاران باید روند جذب افراد جدید که به شکل هرمی انجام می شود، ادامه پیدا کند، اما با عنایت به این که پرداخت سود واقعی در این سیستم ها اندک و حتی ناچیز است، این سیستم خیلی زود و ظرف مدت چند ماه به فروپاشی می رسد و در نهایت سرمایه گذاران مجبور به شکایت شده و اصل پول خویش را هم از دست می دهند.
هشدار پلیس فتا نسبت به فعالیت شرکت جعلی tmon55رجبی با اشاره به اینکه اخیرا شرکتی جعلی تحت عنوان tmon55 وارد این فضا شده است، اظهارکرد: tmon55 تلاش دارد که خویش را وابسته به شرکت معتبر tmon در کره نشان دهد در حالیکه بررسی ها خلاف این مورد را ثابت کرده است. این شرکت جعلی حتی برای اعتماد بیشتر کاربران نرم افزاری را هم طراحی نموده و از کاربران خود می خواهد که نسبت به خرید رمز ارز اقدام نموده و به ازای معرفی افراد جدید سود خویش را به شکل ارز دیجیتال یا دلار دریافت نمایند.
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با اشاره به اینکه فعالیت این شرکت کاملا بر مبنای روش کلاهبرداری پانزی است، خاطرنشان کرد: حتی این احتمال وجود دارد که این شرکت از راه نرم افزارهای نصب شده روی تلفن همراه و سیستم های کامپیوتری کاربران مبادرت به هک سیستم آنها کرده و اطلاعات کاربری و محرمانه آنان را هم مورد سوءاستفاده قرار دهد. ترفند این شرکت جذب سرمایه کاربران از راه وسوسه کردن آنان به دوبرابر شدن دارایی شان است.
رجبی با اشاره به اینکه این شرکت جعلی کلاهبردار از اوایل سال 2022 فعال گشته است، اظهار داشت: پروژه 55 TMON با ادعای تجارت الکترونیک کسب کارمزد از فروشگاه های آنلاین در حال جذب سرمایه و پرداخت سود اغواگرانه به کاربران است و با استفاده از کد ارجاع قربانی را برای عضویت قربانیان جدید تشویق می کند، در حالیکه در این روش تنها راس شرکت مبادرت به دریافت مبالغ کرده و دیگران سرمایه خویش را از دست می دهند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه مواردی از تمایل کاربران ایرانی به سرمایه گذاری در این پروژه جعلی دیده شده است، اظهارکرد: این پروژه بخصوص در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مورد توجه بعضی کاربران قرار گرفته و آنان با تصور دو برابر شدن سرمایه شان مبادرت به سرمایه گذاری در آن کرده اند.
هشدارهای پلیس فتا:
هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری با سامانه های همتا، ثنا و...
هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداران «متاورسی»
هشدار نسبت به خرید توکن «تتلو»
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتا افزود: در همین راستا لازم است که اولا کاربران به هیچ عنوان فریب چنین وعده ها و تبلیغاتی را نخورده و وارد این بازار نشوند. اگر هم مبادرت به سرمایه گذاری در این عرصه کرده اند از دعوت افراد دیگر پرهیز کرده و تلاش کنند تا مبلغ سرمایه گذاری شده را پس گرفته و از ادامه فعالیت پرهیز کنند.
رجبی تاکید بر این که مهم ترین راهکار برای مقابله با این شرکت ها و روش های کلاهبرداری افزایش آگاهی مردم است، اظهار داشت: لازم است شهروندان توجه داشته باشند که از سرمایه گذاری و فعالیت در هر موضوعی که دانش کافی نسبت به آنرا ندارند پرهیز کرده و فریب وعده ها و تبلیغات مطرح شده در این خصوص را نخورند.
منبع:

1401/05/09
18:56:14
0.0 / 5
452
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
الف دانلود