تبدیل سوخت فسیلی به الماس خالص

تبدیل سوخت فسیلی به الماس خالص

الف دانلود: پژوهشگران آمریكایی با ابداع یك روش جدید موفق شدند كه از نوعی مولكول هیدروژن و كربن یافت شده در نفت خام و گاز طبیعی، الماس خالص تولید كنند.


به گزارش پایگاه اینترنتی نیو اطلس، پژوهشگران بیشتر از ۶۰ سال است كه با استفاده از روش های مختلف، مواد مختلف را به الماس مصنوعی تبدیل نموده اند اما این روش ها بطور كلی نیازمند مقادیر زیادی انرژی هستند و برای ایجاد تحول نیاز به كاتالیزور دارند. حالا پژوهشگران دانشكده علوم زمین، انرژی و محیط زیست «استنفورد» در آمریكا روشی ساده تر برای این كار پیدا كرده اند.
آن ها برای ساخت الماس مصنوعی جدید خود با سه نوع پودرهای تصفیه شده از مخازن نفتی آغاز به كار كردند. پژوهشگران با بررسی این مواد به وسیله یك میكروسكوپ قوی، موفق به كشف اتم هایی به نام «الماس واره» در این پودرها شدند كه الگوی آرایشی آنها همانند الگوی آرایشی اتم های كریستال های الماس بود.
الماس واره ها با ابعادی كوچكتر از دو نانومتر موادی آلی با ساختاری شبیه الماس هستند. این الماس واره های متفاوت، بر خلاف الماس های معمولی كه كاملاً از كربن تشكیل شده اند، حاوی هیدروژن نیز هستند. پژوهشگران این الماس واره ها را به درون «سلول سندان الماس» (diamond anvil cell) - دستگاهی كه دانشمندان اغلب برای ایجاد فشارهای شدید و تولید مواد فوق العاده سخت از آن استفاده می كنند- بردند.
محققان سپس این مواد را با لیزر گرم كردند و بوسیله یك سری آزمایشات و شبیه سازی ها متوجه شدند كه این ماده با انرژی بسیار كمی قادر به تبدیل به یك الماس خالص است. این الماس واره ها با قرار گرفتن در معرض دمایی حدود ۶۲۷ درجه سانتیگراد و فشاری كه چندین برابر فشار اعماق زمین است، هیدروژن خودرا از دست دادند و به یك الماس خالص تبدیل شدند.
همه این پروسه در كسری از ثانیه صورت می گیرد و پژوهشگران می گویند این روش قادر به تولید الماس های كوچك زیادی است.
این تحقیق در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1398/12/07
17:02:05
5.0 / 5
3350
تگهای خبر: اینترنت , پژوهش , دستگاه
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
الف دانلود