ضرورت تعیین تكلیف شركت های پستی

ضرورت تعیین تكلیف شركت های پستی

به گزارش الف دانلود رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان این كه نمی توان به علت اشباع بازار، مجوزدهی به شركت های پستی را محدود كرد، از ضرورت ساماندهی این شركت ها به صورت مجوز گرفتن و یا تجمیع اطلاع داد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، دولت یازدهم با تصویب قانون اساسنامه شركت ملی پست در خصوص دولتی نگه داشتن بخش های حاكمیتی پست و آزادسازی دو اپراتور خصوصی، این شركت را با اختیارات حاكمیتی، به شركت ملی پست تغییر داد كه در كنار آن دو اپراتور خصوصی بعنوان اپراتورهای پستی كشور، عرضه خدمات پستی را عهده دار می شوند.
یكی از مفاد این اساسنامه هم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مكلف كرده كه یك یا دو اپراتور بخش خصوصی را برای عرضه خدمات پستی، ظرف مدت یك سال بعد از ابلاغ، وارد بازار ارتباطات كشور كند و تاكید گردیده است كه این اپراتورها بطور قطع خصوصی خواهند بود و می توانند از جذب سرمایه گذاری خارجی هم استفاده كنند.
بر طبق این اساسنامه تمامی خدمات پستی از قبول تا توزیع مرسوله به اپراتورهای بخش خصوصی واگذار خواهد شد و به این سبب انتظار می رود كه بازار رقابتی میان اپراتورهای پستی با شركت ملی پست ایجاد شود. با اجرای طرح اپراتور خصوصی پست، این بازار در چارچوب یك شبكه منسجم توزیع كالا، ساماندهی خواهد شد. همینطور بخش رگولاتوری موضوعات پست در كشور هم به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سپرده شده است.
شركت پست اوایل سال ۱۳۹۶ از ورود اپراتورهای خصوصی پست اطلاع داد و بعد از آن نخستین اپراتور خصوصی پست كشور اعلام نمود كه اخیرا پروانه خویش را از سازمان تنظیم و مقررات ارتباطات دریافت كرده و بزودی فعالیت خویش را در صنعت پست آغاز خواهد نمود و بعنوان بخش خصوصی صنعت پست، وظیفه سامان دهی و تنظیم بازار و همینطور ایجاد ارزش افزوده و توسعه بازار در این عرصه را دارد.
از طرفی كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۹۷ خود در آذر ماه سالجاری، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را مكلف كرده بود كه تا اول اسفند، نسبت به تعیین تكلیف وضعیت شركت های حمل سریع فعال در زمینه عرضه خدمات پستی بین الملل اقدام نماید.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی -معاون وزیر ارتباطات و فناوی اطلاعات- اظهار نمود: ما بر مبنای قانون اساسنامه پست فراخوان دادیم و مزایده گذاشتیم و درنهایت دو اپراتور خصوصی انتخاب كردیم. علاوه بر اینها یك سری شركت هستند كه در حوزه پست كار می كنند، این شركت ها به صورت رسمی حدود ۲۰ عدد هستند و البته به صورت غیررسمی امكان دارد به ۲۰۰ شركت هم برسند كه مرز فعالیتشان معلوم نیست.
وی افزود: در قانون اساسنامه پست آمده كه بعد یك سال این شركت ها باید ساماندهی شوند، یعنی یا به آنها مجوز دهیم یا تجمیع نماییم. باقی اپراتورها هم در پروانه شان آمده كه تجمیع شوند. طبق جمع بندی این شركت ها بخشی از بازارند و بخشی از كار را انجام می دهند و شورای رقابت هم حكم داده كه نمی توان اینها را محدود كرد و ما هم طبق قانون نمی توانیم به علت اشباع بازار، مجوزدهی را محدود نماییم. بر این اساس كمیسیون به ما مهلتی داد تا به این شركت ها برنامه بدهیم به جهت اینكه تكلیفشان مشخص شود.1398/12/15
19:16:14
5.0 / 5
2969
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
الف دانلود