انواع اینترنت ثابت در ایران

انواع اینترنت ثابت در ایران

به گزارش الف دانلود اینترنت ثابت می تواند محدود به یك محدوده جغرافیایی خاص باشد كه اینترنت های ADSL، VDSL و FTTX را شامل می شود یا سرویس های ثابت بی سیم كه انواع وایمكس و TD-LTE را عرضه می دهند كه قابلیت اتصال بی سیم را دارند و می توان با مقایسه خصوصیت های عرضه شده، به شركت های دارنده پروانه FCP برای دریافت هر یك از این خدمات مراجعه نمود.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، انواع سرویس های موجود اینترنت در ایران، به علت داشتن خصوصیت های متمایز از هم، برای كاربران با شرایط مكانی و موقعیتی متفاوت عرضه می شود. سرویس های پرسرعت فراهم شده از سرویس های ثابت تا نقطه به نقطه و درنهایت همراه را شامل می شوند كه هر سرویس هم در خود دارای انواع مختلفی سرویس های متمایز از هم است كه كاربران اینترنتی بسته به شرایط و نیاز خود می توانند مناسب ترین سرویس را انتخاب كنند.
در سال های گذشته با عنایت به تعداد زیاد شركت های عرضه دهنده خدمات ارتباطی بخصوص خدمات پهنای باند و ADSL در كشور، در چارچوب مجوزهای ISP/ISDP یا PAP سازمان تنظیم مقررات رادیویی ایران بعنوان مرجع صدور پروانه های ارتباطی و مخابراتی در ایران، تصمیم به ساماندهی و تجمیع این تعداد زیاد از اپراتورها و عرضه دهندگان خدمات ارتباط ثابت در زمینه های ارتباط تلفن ثابت یا پهنای باند اینترنت گرفت. حاصل این كار عرضه دو نوع پروانه/مجوز به نامهای پروانه عرضه خدمات ارتباطی ثابت (ServCo) و پروانه/مجوز ایجاد و بهره برداری از شبكه ارتباطات ثابت (FCP) است.
شركت های SERVCO توزیع كننده اینترنت به مصرف كننده نهایی هستند، چون كه برای عرضه خدمات اینترنتی باید از شبكه ارتباطی میزبان استفاده كنند. شركت هایی كه دارای پروانه SERVCO باشند، امكان ایجاد شبكه ارتباطی خاص خویش را ندارند و باید بر بستر یك شبكه ارتباطی میزبان به عرضه خدمات اینترنت پرسرعت یا تلفن ثابت و دیگر خدمات بپردازند. طبق تعریف سازمان تنظیم مقررات این شركت ها، وظیفه عرضه خدمات محتوایی، ارتباطی، انتقال داده و ارزش افزوده به مشتركین بر بستر شبكه مبحث پروانه اپراتور میزبان را دارند.
شركت های دارنده پروانه FCP از ادغام شركت هایی كه مجوز ISDP (توزیع پهنای باند اینترنت) و مجوز PSTN (ارائه خدمات تلفن ثابت) داشتند، به وجود آمدند. واژه FCP مخفف Fixed Communication Provider به معنای تأمین كننده ارتباطات ثابت است، این شركت ها می توانند هرگونه خدمات ارتباطی و انتقال داده را بر بستر شبكه عرضه كنند و خدماتی از قبیل دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی به شبكه ملی اطلاعات، توزیع و فروش پهنای باند اینترنت، عرضه خدمات تلفن ثابت، تلفن مبتنی بر IP یا همان VOIP، خدمات وای فای، فیبر نوری و چند مورد سرویس دیگر را شامل می شوند.
شركت های تأمین كننده ارتباطات ثابت FCP، به یك مكان مشخص و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیكی محدود هستند و خارج از این محدوده مشخص، امكان استفاده از این سرویس وجود ندارد. هم اكنون ۱۷ شركت دارنده پروانه ایجاد و بهره برداری از شبكه ارتباطات ثابت (FCP) هستند كه لیست آنها در وب سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آمده است و كاربران با مقایسه تعرفه ها و خدمات این شركت ها می توانند سرویس مورد نظر خویش را انتخاب كنند.
اینترنت ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line است و جزو قدیمی ترین سرویس های اینترنت در جهان است كه با استفاده از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماسهای صوتی (اتفاقی كه در دایال آپ رخ می داد)، اطلاعات را از مراكز مخابراتی به روی مودم می آورد. اتصال اینترنت ADSL را می توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد كرد و نیازی به كابل كشی و نصب خطوط جدید ندارد. اینترنتADSL، ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت پهن باند در دسترس و راه اندازی سریع و ساده تری دارد؛ با این حال، محدودیت هایی همچون سرعت دانلود كمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود كمتر از دو مگابیت روبه روست.
اینترنت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و روی بسترهای كابل های شبكه است؛ ازاین رو برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی كند و احتیاج به كابل كشی دارد. البته سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیك به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن هم ۱۰ برابر ADSL است.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر كابل های فیبر نوری است و از كابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی كند و كابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به علت استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، كیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یك كیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله كاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد. فیبر نوری می تواند سرعت های دانلود و آپلودی بالغ بر یك گیگابیت عرضه نماید.
یكی دیگر از انواع اینترنت پرسرعت، سرویس های ثابت بی سیم (Fixed Wireless Access) است. شركت هایی كه دارای پروانه FWA هستند انواع وایمكس، TD-LTE و اینترنت نقطه به نقطه بی سیم را عرضه می دهند كه همان اینترنت پرسرعت ثابت هستند، با این تفاوت كه در همان حوزه مكانی قابلیت اتصال بی سیم را دارند و هم چنین امكان اتصال چند دستگاه، به صورت همزمان را فراهم می كنند.
اینترنت TD-LTE حداكثر سرعت آزمایشگاهی ۱۱۰ مگابیت بر ثانیه را دارد و حداكثر سرعت عملیاتی آن هم، ۴۰ مگابیت بر ثانیه برآورد شده است. محدودیت این سرویس قطع سرویس در صورت جابجایی بین آنتن ها، كاهش كیفیت سرویس با افزایش فاصله كاربر از آنتن و یا وجود اختلال های رادیویی، تعرفه بالاتر به علت نوع سرویس، هزینه نصب و نگهداری بالا و استفاده اختصاصی از فركانس رادیویی است.
البته مسئولان معتقدند در ۱۰ سال گذشته، اینترنت ثابت رشد كمی داشته و الان رشدش منفی شده است. از طرفی مردم كه خواستار دریافت خدمات باكیفیت هستند هم ترجیح می دهند با عنایت به تعرفه پایین موبایل و بهتر بودن سرعت و كیفیت اینترنت اپراتورها، از موبایل استفاده كنند؛ هرچند این مورد در بلند مدت برای ایران خوب نیست و باید چاره ای برای آن اندیشید.1398/12/23
15:04:12
5.0 / 5
3337
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
الف دانلود