رئیس كمیته علمی كرونا خبر داد

موفقیت یك تركیب دارویی برای بهبود سریع بیماران كرونایی

موفقیت یك تركیب دارویی برای بهبود سریع بیماران كرونایی

الف دانلود: رئیس كمیته علمی مبارزه با كرونا در استان تهران از موفقیت آمیز بودن سه دارو در بهبودی بیماران كرونایی آگاهی داد.


به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، دكتر مصطفی قانعی امروز در نشست خبری كه در معاونت علمی و فناوری انجام شد از موفقیت یك تركیب درمانی آگاهی داد و اظهار داشت: طی تحقیقاتی كه پژوهشگران در دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله انجام دادند مشخص شد كه سه داروی درمان ضایعات ریوی در بهبودی بیماران كرونایی تاثیر دارد. وی اظهار داشت: پردنی زولون، اذیترومایسین، ناپروكسن همچون داروهایی هستند كه در درمان ضدالتهابی ریه استفاده می شود. او گفت این داروها را در دو گروه مورد تست قرار دادیم كه نتیجه نشان داد تاثیر زیادی در درمان بیماران مبتلا به كرونا دارد و مدت بستری آنها را می كاهد.
وی اضافه كرد: تحقیقاتی كه از یك ماه گذشته روی تركیب این داروها شروع شده نشان داد كه این تركیب می تواند در بهبودی سریعتر ضایعه ریه در بیماران مبتلا به كرونا تأثیر داشته باشد و همین طور موجب می شود كه مدت زمان كمتری را بستری باشند.
وی با اشاره به اینكه مدت زمان بستری بواسطه استفاده از این داروها به چهار روز كاسته شد، گفت: بیماری كرونا تابحال درمانی نداشته و ندارد اما استفاده از این داروها برای ضایعه ریه ای بوده و از آنجایی كه ویروس كرونا ریه را درگیر می كند در صدد برآمدیم كه این سه دارو را برای بهبودی سریع این بیماران استفاده نمائیم.
دبیر توسعه زیست فناوری با تاكید بر اینكه این ضایعه به سرعت در كشور شناسایی شده و از داروهای ضدالتهاب برای درمان بهره برده ایم، اشاره كرد: این یك درمان ضد التهابی محسوب می شود؛ در این بیماری سه مسیر ریه ملتهب می شود كه هر یك از این داروها مسیرهای ملتهب شده ریه را بهبود می بخشد.
قانعی با اشاره به گروه های بیماران در این تحقیقات، افزود: بیماران مبتلا به كرونا در دو گروه درمانی قرار گرفتند. یكی از این گروه ها دو دارو را به تجویز پزشك دریافت نمودند و گروه دیگری دریافت نكردند. طی یك الی دو هفته مشخص شد كه بیماران مبتلا به كرونا كه از سه دارو استفاده كردند، مدت زمان كمتری را بستری شدند و سرعت بهبودی آنها بیشتر از بیمارانی بود كه از این داروها استفاده نكردند. در این پروتكل درمانی ۲۸ نفر در گروه درمان قرار داشتند و ۳۱ نفر در گروه كنترل بودند؛ بدین جهت یك جمعیت ۶۰ نفره را تست كردیم و پزشك هم در انتخاب جمعیت هیچ دخالتی نداشت.
به گفته وی این بیماران ممكن بود برخی به بیماری های زمینه ای مانند دیابت و غیره مبتلا بوده باشند و پس از پذیرش در بیمارستان تحت نظر دو پزشك قرار می گرفتند.
قانعی اشاره كرد: علاوه بر اینكه میزان اقامت بیمار در بیمارستان كم شد، ۴۰ درصد از این بیماران پیش از ۴ روز ترخیص شدند.
وی تاكید كرد: معاون وزیر بهداشت، معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دبیر ستاد كرونا از این تحقیقات نیز باخبر هستند و نتیجه آنرا به اطلاع وزیر بهداشت نیز رساندند.
قانعی اشاره كرد: در نهایت خوشبختانه این برنامه درمانی شروع شده ولی همچنان تحقیقات ادامه دارد و نتایج به زودی در مقاله ای منسجم منتشر خواهد شد تا مورد استفاده درمانگران و پژوهشگران قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینكه در این تحقیقات فاكتورهای التهاب در مبتلایان به كرونا را مورد بررسی قرار دادیم، اشاره كرد: خوشبختانه تركیب این سه دارو موجب كاهش التهاب ریه در بیماران شد. بدین جهت مدت اقامت و بستری بیمار به صورت محسوس كم شد.
رئیس كمیته علمی مبارزه با كرونا با تاكید بر اینكه تازه شروع كار است، اظهار داشت: از الان این داروها را به پزشكان معرفی خواهیم كرد برای اینكه نتایج تحقیقات ما موفقیت آمیز بوده است اما باید این تحقیقات ادامه داشته باشد تا در نهایت پس از مدت زمانی به یك پروتكل درمانی كشوری تبدیل گردد.
قانعی با اشاره به اینكه این سه دارو در داروخانه ها موجود است، افزود: بنا به تشخیص پزشك، داروها برای بیمار تجویز می شوند.
وی تاكید كرد: این درمان همچنان ادامه پیدا می كند تا شاهد ترخیص سریعتر بیماران مبتلا به كرونا باشیم.
به گفته این مقام مسئول هم اكنون خیلی از شركت ها داروهایی را برای درمان كرونا معرفی می كنند كه ما در حال بررسی آنها هستیم كه آیا در بهبودی بیماران تأثیر گذار است یا خیر؛ ما تنها موفقیت ها را اعلام می نماییم.
عرضه كیت های تشخیص كرونا به بازار تا هفته آینده
قانعی درباب تولید كیت های تشخیص سریع كرونا نیز اظهار داشت: طی فراخوانی كه از شروع اسفندماه با همكاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو منتشر كردیم، ۵۰ شركت اعلام نمودند كه می توانند كیت های تشخیص سریع كرونا را تولید كنند.
وی با اشاره به اینكه از این تعداد ۶ شركت پس از ارزیابی مورد تأیید قرار گرفته اند، اشاره كرد: این شركت ها قادر به تولید كیت های تشخیص سریع كرونا در مدت زمان كوتاه و با كیفیت بالا هستند كه قراردادی با آنها منعقد شده است.
قانعی با اشاره به اینكه این دو شركت كیت های خودرا تحویل انستیتو پاستور داده اند، اظهار داشت: خوشبختانه انستیتو پاستور ایران این كیت ها را تأیید كرده و مقرر است سازمان غذا و دارو نیز آنها را مورد بررسی قرار دهد.
رئیس كمیته علمی مبارزه با كرونا با اشاره به اینكه پس از تأیید سازمان غذا و دارو تا هفته آینده دو شركت می توانند كیت های تشخیص كرونا را وارد بازار كنند، گفت: این كیت ها بر طبق نیاز به تولید می رسند، اگر تا اختتام فروردین ماه نیاز به این كیت ها وجود داشته باشد مجدداً شركت ها وارد فرآیند تولید خواهند شد.
وی با تاكید بر اینكه نیاز این كیت ها دلیل اصلی تولید خواهد بود، گفت: بدان معنا كه اگر نیازی برای تشخیص كرونا وجود نداشته باشد این شركت ها تولید نمی كنند و تولید بسته به نیاز است.
رئیس كمیته علمی مبارزه با كرونا با اشاره به اینكه همین طور یك شركت دیگر از یزد، دو شركت از تهران، سه شركت از اصفهان به حوزه تولید كیت های تشخیص كرونا ورود پیدا كردند و مورد تأیید هستند، اظهار داشت: خوشبختانه نگرانی برای تشخیص سریع كرونا با این كیت ها در ماه های آتی نخواهیم داشت و علاوه بر آن دو شركت كه در حال تأیید سازمان غذا و دارو هستند، ۶ شركت دیگر نیز ورود پیدا كردند.
ورود شركت های دانش بنیان برای تامین سایر دستگاه های مورد نیاز
قانعی با اشاره به اینكه خیلی از شركت های دانش بنیان به حوزه تولید تجهیزات مورد نیاز بیمارستان ها ورود پیدا كرده اند، افزود: معاونت علمی از شركت های تولید كننده این محصولات حمایت می كند.
رئیس كمیته علمی مبارزه با كرونا با اشاره به اینكه فهرستی از تجهیزات مورد نیاز بیمارستان ها توسط معاونت علمی تهیه شده است، اشاره كرد: تا ۶ ماه آینده بعضی از این نیازها توسط دانش بنیان های داخلی تامین خواهد شد.

1398/12/28
23:21:20
5.0 / 5
2826
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
الف دانلود