رصد اراضی کشور با هوش مصنوعی توسط پنجره واحد مدیریت زمین

رصد اراضی کشور با هوش مصنوعی توسط پنجره واحد مدیریت زمین

به گزارش الف دانلود، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: رویکرد استفاده از هوش مصنوعی در فعالیتهای سامانه زمین و بخصوص در زیرسامانه پایش اراضی کشور با استفاده از تصاویر ماهواره ای به شکل جدی مد نظر قرار گرفته است.به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، اجرای پروژه های دولت الکترونیکی یکی از مهم ترین اقدامات برای اجرای شعار سال جاری به نام «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» عینیت یافته است. سازمان حفاظت محیط زیست هم همگام با دیگر دستگاههای دولتی و غیردولتی در جهت تحقق این هدف و اجرای شعار محیط زیستی سال با عنوان «محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه»، مبحث دولت الکترونیک را در سرلوحه برنامه های خود قرار داده است. بر این اساس، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در ارائه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و به راه افتاده است.

ثبت و صدور مجوزهای در رابطه با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش های مردمی زمین خواری و نظارت بر اجرای قوانین در رابطه با حوزه زمین، اهداف چهارگانه سامانه است. به عبارت دیگر زمین، سامانه ای است که امکان ثبت درخواست و پیگیری به صورت الکترونیک و بدون رجوع حضوری را برای متقاضیانی فراهم می آورد که قصد اقداماتی نظیر تغییر کاربری، تفکیک، تجمیع، واگذاری و ساخت و ساز در اراضی و املاک کشور را دارند.

سامانه زمین دارای دو زیرسامانه با عنوان درگاه متقاضیان و پایش اراضی است و الان به نشانی https: //iraneland.ir قابل دسترس و استفاده برای کاربران است. سامانه پایش اراضی بعنوان یکی از دو بخش اصلی سامانه «پنجره واحد مدیریت زمین» با رصد کردن استانهای اصفهان، البرز، قزوین و زنجان آغاز به کار کرده است و مأموریت ویژه پیشگیری از تخریب اراضی کشاورزی و حفظ جنگلها و مراتع را دنبال می کند. ذینفعان سامانه پایش اراضی را طیف قابل توجهی از دستگاه هایی می سازند که به شکلی تکلیف قانونی برای حفظ، نگهداری و مدیریت اراضی کشور به عهده آنها گذاشته شده است که در این خصوص میتوان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان محیط زیست، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سازمان امور اراضی، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اشاره نمود.

در همین رابطه چندی قبل معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوی اطلاعات ایران از تسهیل از تسهیل فرایند صدور مجوزها در حوزه زمین اطلاع داد و گفته بود با برقراری ارتباط میان سامانه های زمین و درگاه ملی مجوزها از این پس متقاضیان دو خدمت صدور جوازهای تغییر کاربری اراضی و تاسیس شهرک می توانند به صورت غیرحضوری نسبت به ثبت و پیگیری درخواست های خود اقدام نمایند.

معاون دولت الکترونیکی اتصال سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به درگاه ملی مجوزهای کشور را یکی از اساسی ترین پایه های توسعه خدمات زمین محور در کل کشور تا آخر سال جاری دانست و اضافه کرد: تا پیش از این متقاضیان دو خدمت «صدور مجوز تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها» و «صدور جواز تأسیس شهرک یا نواحی صنعتی غیردولتی» ناگزیر به پیمودن فرآیندی زمان بر و طولانی بودند تا بلکه بتوانند از آخرین وضعیت درخواست مجوز خود آگاه شوند. اما با تعاملاتی که میان سامانه های زمین و درگاه ملی مجوزها صورت گرفت از ۳۰ مهرماه سالجاری در گام ابتدایی، اتصال لازم برای خدمات یاد شده برقرار شد و کوشش برای تسری پیداکردن این مهم به کلیه خدمات حوزه زمین ادامه می یابد.

موحد، با بیان اینکه اتصال سامانه های زمین و مجوزها صرفاً یک رویداد فنی نیست و اثرات آن نقش قابل توجهی را در پیشگیری از سردرگمی متقاضیان ایفا می کند؛ اظهار داشت: هم اکنون استعلاماتی نظیر وضعیت ملی بودن اراضی، حریم راه، حریم راه آهن، حریم خطوط و تأسیسات آب و فاضلاب، حریم خطوط و تأسیسات فرودگاهی، اصالت مجوزهای زیست محیطی، اصالت جواز تأسیس صنعتی و سایر استعلامات پایه مورد نیاز جهت دریافت مجوز در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت الکترونیکی دریافت می شود که نقش مهمی را در صرفه جویی زمان و هزینه مردم به عهده دارد.

پس از آن سازمان فناوری اطلاعات اعلام نمود پنجره واحد مدیریت زمین، ارائه ی خدمت «استعلام تعیین حدود وضعیت اراضی روستایی» را شروع کرده است؛ این خدمت که هم اکنون به صورت پایلوت در دو روستای سراوان واقع در استان گیلان و نرگان واقع در استان اصفهان شروع به فعالیت نموده به بررسی وضعیت جانمایی زمین مطابق با طرح هادی روستا می پردازد و بر اثر آن متقاضیان می توانند نسبت به وضعیت داخل یا خارج طرح هادی بودن زمین خود، آگاه شوند.

گفتنی است این استعلام به این علت حائز اهمیت بوده که در صورت وقوع زمین در محدوده طرح هادی، امکان دریافت مجوزهای لازم و قانونی بر روی اراضی با کاربری های متعدد همچون کاربری مسکونی برای متقاضی فراهم خواهد بود. خدمت استعلام تعیین حدود اراضی روستایی با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به نشانی https: //iraneland.ir/ به راه افتاده است و پاسخ آن در کوتاهترین زمان ممکن مشخص می شود.

طبق این گزارش، همینطور سامانه پنجره واحد مدیریت زمین با عرضه خدمتی جدید به متقاضیانی که برای اجرای طرح های خود در خارج از حریم شهر، روستا و شهرک ها به دنبال یافتن زمین هستند؛ امکان ثبت درخواست مجوز الکترونیکی واگذاری اراضی ملی و دولتی برای طرح های کشاورزی و غیرکشاورزی را فراهم نموده است.

اما اخیرا طبق اعلام این سازمان، محمد خوانساری-معاون وزیر ارتباطات- در ششمین همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، پنجره واحد مدیریت زمین را یک نمونه موردی مناسب از تکامل هوشمندسازی خدمات الکترونیکی با اثر متقابل بر تکنولوژی های جدید دانست که می تواند به صورت چابک به ارائه خدمات به مردم بپردازد.

سامانه زمین از منظر آمار

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، پنجره واحد مدیریت زمین را جزو معدود سامانه هایی در کشور دانست که با تاکید بر یکپارچه سازی و در عین حال حکمرانی داده ها به حل مشکلات مردم می پردازد و در تشریح جزئیات آماری این مهم اظهار نمود: ۴۷ دستگاه اجرایی حسب وظایف قانونی خود مشغول به بهره برداری از خدمات سکوی نرم افزاری و سخت افزاری بوجود آمده توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران تحت عنوان سامانه زمین هستند که این دستگاه ها در صدد ارائه ۲۴۱ خدمت و بالغ بر 6000 زیرخدمت دارای شناسه هستند. سامانه زمین دارای دو بخش اساسی است که شامل درگاه ارتباطی متقاضیان خدمات زمین است که فعلاً در ۱۲ استان کشور و زیرسامانه پایش اراضی کشور که در ۱۰ استان کشور استقرار یافته است و مقرر است تا آخر سال جاری به تمامی استانهای کشور تسری یابد.

نقش هوش مصنوعی در عملکرد زمین

خوانساری به تبیین چگونگی کاربرد هوش مصنوعی بعنوان بازوی اساسی فعالیت زمین پرداخت و اظهار داشت: رویکرد استفاده از هوش مصنوعی در فعالیتهای سامانه زمین و بخصوص در زیرسامانه پایش اراضی کشور با استفاده از تصاویر ماهواره ای به شکل جدی مد نظر قرار گرفته است به صورتی که ردپای استفاده از هوش مصنوعی در شناسایی تغییرات مبتنی بر ایجاد هسته پردازشگر تصاویر ماهواره ای در سامانه زمین مشهود و نیاز است اقدامات و فعالیتهایی که تا کنون به صورت نیمه سیستمی صورت گرفته است با کمک نخبگان و متخصصان داخلی تکامل یابد.

وی در ادامه ضمن دعوت از جامعه علمی و شرکتهای دانش بنیان اعلام کرد، در جهت تحقق این اهداف، آمادگی دریافت هرگونه پیشنهاد فنی جامع مبتنی بر نیازمندی های استقرار هسته پردازشگر تصاویر ظرف یک ماه آینده وجود دارد.

زمین؛ تحقق بالاترین سطح بلوغ تعامل پذیری

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین را به علت انطباق با سطوح (فنی، معنایی، فرآیندی و قانونی) چارچوب تعامل پذیری کشور(IGIF) و همینطور چارچوب و مدلهای مرجع معماری سازمانی، بعنوان یکی از سامانه های پیشرو در هوشمندسازی خدمات الکترونیکی توصیف کرد که به دنبال دستیابی به بالاترین سطح بلوغ تعامل پذیری یعنی تعامل پذیری بین سازمان هاست که با ایجاد تعامل منسجم با قوای سه گانه این مهم دنبال می شود.

طبق اعلام خوانساری، زمین در حوزه عمل قوه قضاییه، مزایایی مانند جلوگیری از جعل مجوز و استعلامات، پیشگیری از تضییع حقوق بیت المال و سهولت در برخورد با تخلفات را به ارمغان آورده است. در همین راستا، ایجاد بانک الکترونیکی یکپارچه، ساماندهی فرآیندهای حوزه اراضی و املاک، کاهش مراجعات حضوری، حذف امضاهای طلایی و افزایش رضایتمندی مردم را برای قوه مجریه یا دولت به دنبال داشته است و در نهایت نظارت آسان و فعال بر اجرای قوانین و همینطور برنامه ریزی جهت صدمه شناسی و تنقیح قوانین مرتبط را در حوزه عمل قوه مقننه تسهیل می کند.

منبع:

1401/08/29
14:42:36
0.0 / 5
89
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
الف دانلود