بررسی قیمت اینترنت در سال ۹۸،

اینترنت گران نشد

اینترنت گران نشد

به گزارش الف دانلود باآنكه انتقادها از قیمت و كیفیت اینترنت همواره وجود داشته، اما با وجود نوسانات ارزی در سال گذشته و افزایش قیمت حدودا تمامی محصولات و خدمات مورد نیاز مردم، قیمت اینترنت با افزایش مواجه نشد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، در دو سال گذشته، افزایش چندبرابری قیمت ارز سبب افزایش قیمت در خیلی از محصولات شده است و حتی محصولات داخلی هم از این قاعده مستثنی نبودند. خیلی از ابزارها و محصولات ICT كه وارداتی هستند هم به تبع نوسانات ارزی با افزایش قیمت روبه رو بودند، شاید گوشی یكی از نمونه هایی باشد كه به علت افزایش عموم مردم از این كالا، افزایش قیمت آن در دو سال قبل مورد توجه قرار گرفته و كمتر كسی در ایران از این نوسانات ارزی و تأثیر آن بر گرانی كالاها غافل است.
علیرغم این در دو سال گذشته، هزینه اینترنت برای كاربران ایرانی افزایش قابل توجهی نداشته است. درواقع با وجود دو تا سه برابری شدن قیمت تمامی اقلام و محصولات، قیمت اینترنت ثابت و موبایل، اگر ارزان نشده، گران تر هم نشده است، وعده ای كه از آغاز سال ۹۸ داده شد و تا آخر سال ۹۸ هم این مورد محقق شده و حتی در شرایط روزهای پایانی سال و شیوع ویروس كرونا، به كاربران اینترنت رایگانی اهدا شد كه باآنكه در مواردی منجر به اختلال در كیفیت بود، اما مصرف اینترنت را تا ۱۰۰ درصد افزایش داد.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در پاسخ به این كه آیا با افزایش قیمت تمامی كالاها در سبد خانوار، ثابت ماندن قیمت اینترنت منطقی است، اظهار داشته بود: بحث مقرون به صرفه بودن استفاده در قبال ارزان بودن استفاده است. اگر می خواهیم ICT رشد و توسعه پیدا كند، هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. اگر ما به سهم هزینه ICT در سبد خانوار توجه نكنیم، نتیجه اش این می شود كه به حقوق شهروندی احترام نمی گذاریم.
حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- هم همان ابتدای سال ۹۸ ابراز امیدواری كرد با تمهیداتی كه اندیشیده می شود، قیمت اینترنت در حوزه اینترنت ثابت و هم موبایل افزایش پیدا نكند، چونكه با وجود ارزان بودن قیمت اینترنت در مقیاس جهانی، مردم بر مبنای درآمد و وضعیت اقتصادی خودشان معتقدند كه قیمت اینترنت در ایران گران است.
هرچند در مقابل اپراتورها با عنایت به هزینه های بالای سرمایه گذاری و نگهداری معتقدند كه قیمت اینترنت در ایران ارزان است، اما رگولاتوری و وزارت ارتباطات وعده برقراری توازن میان خواسته های كاربران اینترنت و عرضه دهندگان خدمات اینترنت یعنی اپراتورها را داد و همینطور تلاش به جهت اینكه با كاهش هزینه های اپراتورها، قیمت های عرضه خدمات اینترنت توسط اپراتورها بالاتر نرود.
هرچند قیمت های فعلی اینترنت برای عرضه دهندگان خدمات اینترنتی چندان مطلوب نمی باشد و شركت های FCP مشكلات مالی دارند و معتقدند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، سبب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت باشد، درخواست افزایش تعرفه خدمات اینترنتی را داشتند، اما رگولاتوری افزایش قیمت را در گروی بررسی كارشناسی علل و ابعاد مختلف این مورد دانست و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم عنوان نمود این شركت ها باید به جای درخواست برای افزایش تعرفه، با سرمایه گذاری و عرضه كیفیت خوب، به ایجاد تغییر در برنامه هایشان بپردازند.
همینطور سجاد بنابی –نایب رئیس هیأت مدیره شركت ارتباطات زیرساخت- با اشاره به اینكه خواسته ما اساسا هم اكنون نه تنها گران نشدن قیمت اینترنت بلكه حتی كاهش قیمت ها است، اظهار داشته بود: بر مبنای برنامه ریزی ها، تلاش می شود قیمت اینترنت، نسبت به قیمت های فعلی افزایش پیدا نكند و ما برای كاهش قیمت اینترنت زیرساخت برنامه داریم. دلیلش هم این است كه در دنیا اینترنت در حال ارزان شدن است.
باآنكه هم اكنون بیشترین خواسته مصرف كنندگان خدمات اینترنتی، بهبود كیفیت و سرعت اینترنت است، اما در شرایطی كه امروزه اینترنت به عضو جداناپذیری از سبد خانوار تبدیل گشته و در حالیكه حدودا تمامی اقلام این سبد در یك سال قبل همواره با افزایش قیمت روبه رو بوده، قیمت اینترنت افزایش نیافته است. ازاین رو می توان به آینده چشم دوخت كه هم گام با ارزانی خدمات اینترنتی در دنیا، با وعده هایی كه داده می شود، این اتفاق در ایران هم رخ دهد و حتی با وجود نوسانات ارزی، قیمت اینترنت كاهش پیدا كند.1399/01/09
18:41:01
5.0 / 5
2632
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
الف دانلود