درباره ی نجما یک نهضت جهادی ارتباطی

درباره ی نجما یک نهضت جهادی ارتباطی

الف دانلود: اجرای توسعه شبکه فیبر نوری در کشور از ده ها سال پیش شروع شده و همچنان به عنوان امری مستمر ادامه دارد و مقرر است با برنامه ریزی انجام شده تا پایان دولت سیزدهم 80 درصد خانوارها و کسب وکارها به فیبر نوری متصل شوند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، سرعت بیش از پیش پیشرفت فناوری های مخابراتی در جهان خیره کننده است. فناوری ارتباطات با سرعت درحال پیشرفت است و شرکت های مخابراتی برای پاسخ به نیازهای مشتریان خود باید با این سرعت فناوری های خودرا ارتقاء داده و بروزرسانی کنند. بطور مثال امروز در زمینه فناوری ارتباطات سیار جهان درحال حرکت به سمت تکنولوژی نسل پنجم است و در ایران هم فراهم کردن شرایط و بسترها و زیرساخت های لازم برای ارائه این سرویس به مشترکین در حال انجام می باشد.
از دیگر فناوری ها و زیرساخت های ضروری پیشرفته در صنعت مخابرات که امروز برای کشور ضروریست، ایجاد زیرساخت فیبرنوری است. شبکه زیرساخت کشور تا حالا با سرمایه گذاری دولت، بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.
این در حالیست که برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.
در این جهت شرکت مخابرات ایران با تصمیم هیات مدیره این شرکت بطور ویژه وارد این حوزه شد و طبق اعلام مسئولان امر، تا حالا بیش از ۱۷۰ هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور انجام شده اما این میزان هنوز برای نیاز کشور کافی نیست و در نتیجه طرح نهضت جهادی مخابرات ایران موسوم به نجما برای توسعه فیبر نوری در امتداد جبران قسمتی از این عقب افتادگی شروع شد.
شرکت مخابرات ایران شروع این طرح را در چند استان و در تابستان سال جاری (1401) رسما اعلام نمود. با وجود شرایط فعلی، طرح مذکور با منابع داخلی و الگوی مناسب در استانها جلو می رود، به صورتی که هم اکنون آذربایجان غربی استان هشتم در توسعه طرح نجماست و در هشت استان دیگر هم طرح های توسعه به سرعت درحال تهیه و تصویب است.
در این جهت از طرف مدیران مخابرات بر نگاه توسعه مدارانه شرکت مخابرات ایران در مناطق مخابراتی و استانها تاکید شده و به همین دلیل طرح نهضت جهادی توسعه فیبرنوری شرکت مخابرات ایران توسط هیات مدیره این شرکت تصویب شده است و تفاهم نامه اجرای این طرح با استانداران استانها به امضاء رسیده و یا درحال امضاست و همیشه بر اهمیت همکاری استانداران و شهرداران سراسر کشور با این شرکت در امتداد اجرای این طرح تاکید می شود.
اما هدف طرح نجما، توسعه شبکه زیرساخت کابل های فیبر نوری شرکت مخابرات ایران در فاصله مرکز تلفن تا نزدیکی اماکن مشترکان محلی اش در استانهای مختلف است. برخی دیگر از اهداف طرح نجما استفاده حداکثری از همه توان و امکانات در سطح استان در قالب یک نهضت جهادی برای توسعه فناوری با اولویت برای طراحی دارای توجیه اقتصادی و بیشترین جریان درآمدی در سال و بهینه سازی لایه های مختلف شبکه در امتداد ارتقای کیفیت خدمات و پشتیبانی مناسب افزایش سرعت و پهنای باند و رضایتمندی مشتریان و تکمیل پوشش شرکت های صنعتی و اماکن تجاری با توجیه اقتصادی مناسب در امتداد پشتیبانی از شعار سال اعلام شده است.
مخابرات الزاماتی را هم برای طرح تعریف کرد؛ توانمندی مدیریت منطقه مخابراتی در انجام هماهنگی با استاندار و مدیران استانی بمنظور هم افزایی و جذب همکاری گسترده در کوتاهترین زمان و آماده سازی تفاهم نامه با استاندار و امکانات ارائه پیشنهاد مناسب برای تامین منابع مورد نیاز طرح بوسیله مولدسازی دارایی ها ( از قبیل املاک، کابل TOT و….)و تنظیم سند طرح کسب وکار نجمای استانی از آن جمله است.
اما مخابرات با برون سپاری قسمتی از این طرح وظایفی برای شرکت های برون پذیرِ تعریف کرده که تعدادی از آن عبارتند از رشته کابل مسیِ tot یا رشته کابل های مسی متروکِ موجود درون مجاری زیرزمینی یک مرکز تلفن را از مبدا (حوضچه مادر) تا مقصد (کافو مربوط در منطقه تحت پوشش مرکز تلفن) بیرون بکشد؛ مجاری موجود را تخلیه و آماده کابل کشی جدید کند، مس موجود در رشته کابل های سیمی متروک را در بازار آزاد به نفع خود به فروش برساند و با درصد کمی از درآمد حاصل از فروش مس و دیگر اجزای باارزش کابل مسی متروک، کابل فیبر نوری خریداری کند.
طبق اعلام، در ابتدای شروع طرح قزوین، سیستان و بلوچستان و لرستان، سه استان آماده برای اجرای نجما بودند. شروع طرح در استان قزوین آغاز شد و سپس سیستان و بلوچستان اعلام آمادگی کرد و بعد هم استان لرستان و بتازگی استان آذربایجان غربی با شرکت مخابرات ایران تفاهمنامه امضا نموده است.
منبع:

1401/10/29
17:04:30
0.0 / 5
81
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
الف دانلود