با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

توقف خارش بدن با تنظیم یك پروتئین

توقف خارش بدن با تنظیم یك پروتئین

الف دانلود: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه می توان با كنترل فعالیت یك پروتئین، به خارش بدن تمام كرد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، پروتئینی كه بیان آن در پوست به صورت متداول رخ می دهد، ارتباط مستقیمی با فعال شدن نورون های مربوط به خارش در پوست دارد.
پژوهش جدیدی كه در "دانشگاه ایالتی كارولینای شمالی"(NC State) صورت گرفته، نشان میدهد كه توقف گیرنده های این پروتئین موسوم به "پریوستین"(Periostin) روی نورون های مربوط به خارش، می تواند خارش یا اگزما را در موش های آزمایشگاهی كم كند.
احساس خارش، از نورون های پوست و بواسطه خوشه ای از نورون ها موسوم به "گانگلیون ریشه پشتی"(DRG) منتقل می شود كه خوشه هایی از سلول های حسی هستند و در ریشه عصب های نخاعی واقع شده اند.
"سانتوش میشرا"(Santosh Mishra)، استادیار علوم اعصاب دانشگاه ایالتی كارولینای شمالی و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما دریافتیم كه پریوستین، پروتئینی كه بعنوان قسمتی از واكنش آلرژیك تولید می شود، می تواند مستقیما با نورون های حسی پوست تعامل داشته باشد و نسبت به خارش واكنش نشان دهد. ما همین طور توانستیم گیرنده عصبی را كه در اتصال اولیه پریوستین و خارش نقش دارد، شناسایی نماییم.
پژوهشگران در بررسی موش های آزمایشگاهی دریافتند كه قرار گرفتن در معرض موارد حساسی زا مانند غبار، تولید پریوستین را در پوست می افزاید و خارش را تشدید می كند اما هنگامی كه پژوهشگران، پروتئین گیرنده را غیرفعال كردند، خارش به صورت قابل توجهی كم شد.
میشرا اضافه كرد: پریوستین و گیرنده آن، پوست را مستقیما به سیستم عصبی مركزی منتقل می كنند. ما اولین اتصال را در راه خارش مربوط به اگزما شناسایی كرده ایم و اگر بتوانیم این اتصال را بشكنیم، می توانیم خارش را نیز برطرف نماییم.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1399/01/21
12:12:26
5.0 / 5
2432
تگهای خبر: پژوهش , سیستم
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
الف دانلود